انقلاب تابستانی در راه است

پنجشنبه 31 خرداد 97 ساعت 14:37 دقیقه خورشید به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد و تابستان در نیمکره شمالی از آن لحظه آغاز می‌شود.

انقلاب تابستانی در راه است

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: پنجشنبه 31 خرداد 97 ساعت 14:37 دقیقه خورشید به نقطه انقلاب تابستانی می رسد و تابستان در نیمکره شمالی از آن لحظه آغاز می شود.

مهندس مسعود عتیقی روز سه شنبه گفت: انقلاب تابستانی طولانی‌ ترین روز سال است که در آن می ‌توان نزدیک به 17 ساعت از نور روز بهره برد.

وی افزود: از نظر نجومی انقلاب تابستانی هر چهار سال یکبار در آخر خرداد ماه و سه بار اول تیر ماه رخ می ‌دهد و در هر سال یکی از این دو روز که در آن انقلاب تابستانی رخ می ‌دهد طولانی ترین روز سال است. اما از نظر تقویمی و عرفی انقلاب تابستانی روز اول تیرماه درنظر گرفته می ‌شود.

به گفته عتیقی، خورشید در روز انقلاب تابستانی بیش از هر زمان دیگر (23٫5 درجه) نسبت به نقطه قطب شمال اوج (ارتفاع) پیدا می‌ کند و روی مدار راس‌ السرطان در نیمکره شمالی نیز عمود می ‌تابد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی خورشید به این نقطه انقلاب تابستانی می ‌رسد، هنگام ظهر بیشترین ارتفاع را نسبت به افق جنوب ناظر دارد و در شمالی ‌ترین سمت نسبت به نقطه افق شرق طلوع کرده و در شمالی ‌ترین سمت نسبت به نقطه افق غرب غروب می‌ کند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: این نشان دهنده آغاز فصل تابستان در نیمکره شمالی است. در این روز ساکنان منطقه راس سرطان هنگام ظهر خورشید را دقیقا بالای سر خود می‌ بینند.

وی افزود: اما در نیمکره جنوبی شرایط دقیقا عکس نیمکره شمالی است و با انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی و آغاز تابستان، ساکنان نیمکره جنوبی آغاز فصل زمستان را تجربه می کنند. 

عتیقی افزود: در اوایل بهار طول شب و روز تقریبا برابر است ولی به مرور زمان طول روز بیشتر می ‌شود و در زمان انقلاب تابستانی که بلندترین روز سال است، به بیشترین ساعات خود می ‌رسد؛ اما با نزدیک شدن به فصل پاییز کم‌کم روزها کوتاه ‌تر شده تا دوباره در آغاز پاییز به برابری شب و روز بیانجامد.

انقلاب تابستانی در راه است


منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24