افزایش اثر داروهای ضدفشار خون با نانوحامل‌های بیولوژیکی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانوحامل های بیولوژیکی، روشی برای افزایش اثر درمانی داروهای کاهنده فشار خون ارائه کردند که کمترین عوارض جانبی را برای بیماران

افزایش اثر داروهای ضدفشار خون با نانوحامل‌های بیولوژیکی
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانوحامل ‌های بیولوژیکی، روشی برای افزایش اثر درمانی داروهای کاهنده فشار خون ارائه کردند که کمترین عوارض جانبی را برای بیماران در پی دارد.

عباس یوسف پور مجری طرح گفت: برای درمان بیماران مبتلا به فشار خون داروهای مختلف با سازوکار درمانی متفاوت در بازار وجود دارد و کمک بسیاری به آنها برای تنظیم فشار خون می‌کند ولی در برخی موارد استفاده از این داروها اثربخشی قابل انتظار را ندارد و باید تجویز مناسب‌تری صورت گیرد.
وی بی نتیجه بودن داروهای کاهنده فشار خون را ناشی از ضعف دارو در عملکرد یا پایین بودن توانایی سیستم بیولوژیکی بیمار برای رسانش دارو همچنین برهم کنش موثر با دارو دانست و ادامه داد: اهمیت استفاده از حامل‌ های دارویی در این حوزه بیش از پیش است.
یوسف ‌پور اضافه کرد: از دیگر مواردی که می ‌تواند به اثربخشی بهتر داروهای کاهنده فشار خون کمک کند، میزان مصرفی دارو، استفاده از داروهای ترکیبی و جلوگیری از تداخل ‌های دارویی است و تمام این موارد در صورتی مفید است که بدن بیمار عملکرد مناسبی از خود نشان دهد؛ از این رو نقص عملکرد سیستم بیولوژیکی بیمار نیز باید در بررسی ‌ها مطالعه شود.
این محقق از اجرای مطالعاتی در این زمینه با عنوان بررسی بر هم کنش داروهای کاهنده فشار خون با غشاهای بیولوژیکی در مقیاس نانو با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی خبر داد و گفت: این تحقیق برای بررسی امکان، مزایا و معایب استفاده از حامل پلی اتیلن گلایکول در رسانش داروهای کاهنده فشار خون، استفاده از داروهای کاهنده فشار خون به صورت ترکیبی و دستیابی به نسبت دارویی بهینه بوده است.
مجری طرح بررسی تداخل دارویی یکی از داروهای کاهنده فشار خون با داروی ضد افسردگی پاروکستین، ارزیابی وضعیت داروی کاهنده فشار خون در نقطه اثر و بررسی چگونگی عملکرد داروی کاهنده فشار خون در مواجهه با غشای سلولی دارای نقص عملکرد را از دیگر اهداف این تحقیق نام برد.
وی با تاکید بر اینکه تحقیق در تمام موارد ذکر شده دستاوردهای موفقی داشته، خاطر نشان کرد: نتایج آن به سبب بدیع بودن کار و روش، ارتقای مرزهای دانش همچنین بهینه‌سازی روش ‌های پیشین می‌ تواند به عنوان یک بانک اطلاعاتی قوی در مطالعات بالینی آتی استفاده شود.
یوسف ‌پور با تاکید بر اینکه در این پژوهش از ابزار شبیه ‌سازی دینامیک مولکولی جهت دستیابی به اهداف معین استفاده شد، یادآور شد: در این مطالعات همچنین از روش‌ های شبیه سازی ‌های رایانه ‌ای به دلیل در اختیار داشتن اطلاعات اولیه کافی برای اعمال برخی شرایط روی مواد و محیط ‌های مختلف استفاده و بررسی سیستم ‌های بیولوژیکی از این روش بهره برداری شد.
وی مطالعه روی غشاهای بیولوژیکی در حضور نانوداروها و حامل ‌های داوریی را بسیار کلیدی دانست و ادامه داد: این دست از غشاها که کاربرد گسترده ‌ای در علوم پزشکی و داروسازی دارند امروزه در مطالعات گوناگونی بررسی می شوند تا شرایط بهینه را برای حفظ سلامت بشر میسر سازند.
وی کمبود اطلاعات کافی در حوزه بهبود کیفیت داروهای کاهنده فشار خون همچنین ابزار نامناسب برای شبیه‌ سازی فرایندهای برنامه ‌ریزی شده را از چالش ‌های این تحقیق ذکر کرد و گفت: از سوی دیگر استفاده نامحدود از ابررایانه ‌های پیشرفته در دستیابی به نتایج صحیح و جامع از ملزومات پروژه بوده که از این حیث با محدودیت ‌هایی مواجه بودیم.
مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات اظهار داشت: از نتایج این تحقیق می ‌توان در صنعت داروسازی استفاده کرد. همچنین برخی دستاوردهای این پروژه در تجویز داروهای ترکیبی کاهنده فشار خون برای پزشکان مفید خواهد بود.
به گفته وی دستاوردهای این تحقیقات در قالب 4 مقاله منتشر شد که 3 مقاله از آنها در نشریات معتبر آی اس آی/ ISI به چاپ رسیده و یکی از آنها در مرحله داوری است.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی رسانش لیپوزومی داروهای کاهنده فشار خون و تداخل دارویی داروهای کاهنده فشار خون با سایر داروهای رایج، مطالعه سایر داروهای کاهنده فشار خون، ارزیابی نقش حضور کلسترول در غشا و نحوه تغییر برهم ‌کنش‌های دارو- غشا، بررسی تغییرات سلولی ناشی از استفاده داروهای کاهنده فشار خون، بهینه‌سازی فرایند پگیلاسیون و مطالعه کوانتومی آن، بررسی نقش تغییرات ساختاری غشا در برهم‌ کنش ‌های دارو- غشا و تعیین نقش تعداد گروه‌های تکرارشونده پلی اتیلن گلایکول را از مطالعات فاز توسعه ‌ای این پژوهش نام برد.
یوسف ‌پور استفاده از ابزار شبیه ‌سازی مولکولی برای بررسی داروهای کاهنده فشار خون در حضور غشاهای بیولوژیکی را از نوآوری ‌های این طرح عنوان کرد و افزود: استفاده همزمان از سه دسته داروی کاهنده فشار خون و مقایسه آنها با یکدیگر، بهینه‌ سازی فرایند ساخت داروهای ترکیبی کاهنده فشار خون، استفاده از حامل پلی اتیلن گلایکول برای رسانش بهینه داروهای کاهنده فشار خون، بررسی همزمان داروهای کاهنده فشار خون و ضد افسردگی و متابولیسم دارویی آنها، بررسی تغییرات رفتاری داروهای کاهنده فشار خون در حضور غشاهای دارای نقص عملکرد، پیش‌بینی رفتاری داروهای کاهنده فشار خون در نسبت داروهایی مختلف، بررسی تاثیر داروهای کاهنده فشار خون بر آنزیم متابولایزر، بررسی تاثیر داروهای کاهنده فشار خون بر غشاهای بیولوژیکی و ارزیابی احتمال تخریب سلولی از دیگر نوآوری‌های این طرح است.
وی با اشاره به دستاورد این پژوهش گفت: در این مطالعات به عملکرد بهینه داروهای کاهنده فشار خون با کمترین آثار جانبی همچنین به صرفه ترین روش تجویز دارویی دست یافتیم.
این تحقیق از سوی عباس یوسف ‌پور دانش آموخته مقطع دکتری و با راهنمایی دکتر حمید مدرس، دکتر فاطمه گوهرپی و دکتر امجد از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا شد.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24