کنکور 98

منتظر انگیزه نباش، خود به دنبالت خواهد آمد

هیچ شکی نیست که یکی از عوامل مهم موفقیت داشتن انگیزه است. در واقع انگیزه با هدف فرق دارد،‌انگیزه یک انرژی درونی است که شما را به سمت حرکتی رو به جلو و به سمت هدفتان هدای

منتظر انگیزه نباش، خود به دنبالت خواهد آمد

هیچ شکی نیست که یکی از عوامل مهم موفقیت داشتن انگیزه است. در واقع انگیزه با هدف فرق دارد، ‌انگیزه  یک انرژی درونی است که شما را به سمت حرکتی رو به جلو و به سمت هدفتان هدایت می کند.  اگر انسان، انگیزه های موفقیت را در خود رشد دهد، هیچ گاه در زندگی احساس بیهودگی، نا توانی، بلا تکلیفی و بی هدفی نخواهد کرد.  انسان انگیزه مند و هدفمند، سخت کوشی بیشتری نسبت به انسانی که تنها دارای مهارت و استعداد بالایی است، دارد و شانس موفقیت بیشتری نیز خواهد داشت. 

البته یک باور اشتباه که در این رابطه  وجود دارد ، این است که برخی فکر می کنند،‌ برای شروع یک کار و رسیدن به یک هدف ابتدا باید انگیزه ی زیادی وجود داشته باشند تا شروع کنند. اما در واقع این موضوع برعکس است و باید بدانیم هدف با انگیزه تفاوت دارد، هدف، ‌نتیجه مطلویی است که رفتار فرد در جهت آنها هدایت می شود  ولی انگیزه یک رفتار را به سمت یک هدف هدایت می کند. یک هدف می تواند انگیزه های متفاوتی داشته باشد، مثلا هدف از قبولی در کنکور می تواند چند انگیزه داشته باشد، قبولی در یک دانشگاه ایده آل و یا رشته دلخواه، داشتن تحضیلات عالیه، جبران زحمات والدین،  رسیدن به موقعیت شغلی دلخواه، کسب پول ، کسب مدرک یا حتی گرفتن یک پاداش از پیش تعیین شده توسط والدین. بنابراین می توان برای اینکه انگیزه به دست آورد، ابتدا شروع به عمل کرد و یک قدم در راستای رسیدن به هدف برداشت. این قدم هرچند هم که کوچک باشد، باعث ایجاد انگیزه در فرد میشود و انرژی لازم برای انجام قدم های بعدی را در فرد ایجاد میکند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که برخی داوطلبان برای شروع درس خواندن می گویند من هنوز انگیزه ندارم تا شروع کنم. پاسخ به این داوطلبان این است که اگر بخواهند منتظر ایجاد انگیزه باشند ، علاوه بر اینکه وقت خود را از دست می دهند، به مرور زما هدف اصلی خود را نیز از دست می دهند و با نا امید شدن از رسیدن به یک هدف برای خود هدف های دیگری را جستجو می کنند. بنابراین  بهتر است ابتدا هدف خود را مشخص کنید و با یک  برنامه ریزی درست ، شروع به حرکت به سمت هدفتان کنید . چیزی نخواهد گذشت که خواهید دید هر چقدر یک قدم به سمت هدف خود گام بر میدارید، انگیزه شما نیز شکل خواهد گرفت و به مرور زملن این انگیزه بیشتر و قوی تر خواهد شد و ضمن کسب انگیزه بیشتر،  مهارت و تجربه بیشتری کسب خواهید کرد.
بنابراین اگر زمانی قصد انجام کاری را داشتید و‌ انگیزه ای برای شروع کارتان را نداشتید و مدام آن را به بعد موکول میکردید ، بهترین راه این است که با تلاش و فشار به خود به هر قیمتی شروع به انجام آن کنید و قدم های کوچکی در این مسیر بردارید . کسب موفقیت های کوچک در این مسیر به شما کمک خواهد کرد که کسب انگیزه کرده و ادامه دهید .