ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی شیمی )

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی شیمی ) از زبان دانشجویان برتر

ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی شیمی )

رشته مهندسی شیمی

توضیحات: دانشجوی دانشگاه تهران(سید محمد رضوی)

              دانشجوی دانشگاه تورنتو(امیر اسماعیلی)

              دانشجوی دانشگاه تورنتو(مینا مهدیان)


ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی شیمی )


دروس دوره لیسانس:

شیمی عمومی - موازنه انرژی و مواد - ترمودینامیک - مکانیک سیالات - شیمی آلی - استاتیک و مقاومت مصالح - انتقال حرارت - انتقال حرارت کاربردی - انتقال جرم - شیمی تجزیه - مبانی مهندسی برق - سینتیک و طراحی راکتور - عملیات واحد - کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی - کنترل فرآیند ها - آمار و احتمالات - خواص مواد - مبانی کارآفرینی - برنامه نویسی پیشرفته - نیروگاه های حرارتی - مبانی مهندسی بیوشیمی - انرژی خورشیدی - مبانی مهندسی پلیمر - مبانی مهندسی صنایع غذایی - مبانی مهندسی محیط زیست - مبانی مهندسی نفت - اصول مهندسی احتراق - تعیین مشخصات و انتخاب دستگاه ها - توزیع و انتقال گاز -  سیستم های اندازه گیری - زبان تخصصی - کاربرد کامپیوتر در مهندسی شیمی - کاتالیزور های صنعتی -فرآیند های پالایش نفت و گاز - محاسبات مهندسی پالایش - مقدمات مهندسی پالایش - فرایند گاز -مقدمه ای بر مهندسی مخازن - ساخت و کاربرد پلیمر ها - تعیین خصوصیات و کاربرد پلیمر ها - میکروبیولوژی عمومی - میکروبیولوژی صنعتی - شیمی مواد غذایی - بیوشیمی مواد غذایی - صنایع غذایی - کنترل کیفی مواد غذایی - تکنولوژی نگهداری مواد غذایی - اصول حفاظت محیط زیست - مدیریت صنعتی - انرژی و محیط زیست - تصفیه آب های صنعتی - تصفیه آب و فاضلاب - ایمنی در صنایع


ایستگاه معرفی رشته ( معرفی رشته مهندسی شیمی )


توضیحات سید محمد رضوی در مورد رشته مهندسی شیمی


همان طور که از اسم رشته پیداست باید آماده آزمایشگاه های شیمی عمومی و شیمی تجزیه و شیمی الی باشید!

ولی بعد از ترم 4 که درسای تخصصی بیشتر نمایان می شوند تاثیر شیمی کمتر می شود.

در کل  مهندسی شیمی از نظر مباحث درسی و کتب مرجع به گرایش سیالات رشته مکانیک نزدیک است. مثلا درس مکانیک سیالات که شبیه سازی حرکت سیال و جسم در مقابل سیال ... است. یا درس ترمودینامیک یا انتقال حرارت.

مثلا درسی مثل طراحی راکتور شامل مباحثی از دبیرستان مانند مرتبه ی واکنش ها و یا تعادل شیمیایی می باشد. ولی اصل کار طراحی راکتور است، این که در چه ابعادی ساخته شود، با توجه به ماهیت های واکنش تشخیص داده می شود که چه راکتوری و به چه صورتی طراحی بشود بهتر است .

یا در درسی مثل عملیات واحد کلیت آن بر پایه تبخیر و تقطیر است یعنی طراحی یک برج تقطیر بر اساس یک تغییر فاز ساده و ارتفاع و قطر ستون و تعداد سینی های آن چقدر باشد. البته حتما می دانید که ستون تقطیر برای جداسازی مخلوط هایی مثل نفت به فرآورده های خالص مثل بنزین و گاز و ... کاربرد دارد.

به جز درس هایی که گفتم مباحث اقتصادی هم اهمیت دارد ، مانند تخمین زمان و هزینه های طزاحی و ایجاد یک واحد صنعتی. هزینه هایی مثل هزینه زمین ، آب ، برق ، مواد اولیه ، دستگاه ها ، حقوق کارمندان و ... اصلا این طرح اقتصادی سودمند است یا نه ؟ این مباحث را در درس هایی مثل مدیریت صنعتی و طرح و اقتصاد یاد میگیرید.

ولی در کنار این درس ها ، یادگیری نرم افزار های شبیه سازی فرآیند خیلی مهم است. نرم افزار های هایسیس، اسپن پلاس، پایپینگ، فلونت و از همه کاربردی تر در دانشگاه متلب. که اگر به آن ها تسلط داشته باشید خیلی خوب است.

و در کنار همه این ها بازدید از کارخانه ها و پالایشگاه ها است که جنبه عملی و کاربردی درس ها را مشاهده می کنید.

جالب است بدانید یکی از متنوع ترین رشته ها نیز همین رشته ی مهندسی شیمی است که گرایش های آن در انتهای این مقاله موجود است.


یک سلول خورشیدیتوضیحات مینا مهدیان در مورد توانایی های یک مهندسی شیمی


به طور كلي مهندسي شيمي زير شاخه هاي گسترده اي دارد . كه اين زير شاخه ها شامل مهندسي فرآيند، جداسازي ، شبيه سازي ، مهندسي كنترل، فرآيندهاي بيوتكنولوژي، پليمر، نفت و گاز هستند، بسته به اينكه هر كس در كدام زير مجموعه قرار دارد ، مهارت خاصی مي طلبد. كساني كه در زير مجموعه كنترل و شبيه سازي هستند بايد در زمينه كدنويسي، كار با نرم افزارهاي مهندسي شيمي و حل معادلات مهارت داشته باشند ، هم چنين قدرت تحليل قوي نياز دارند.

كسانی كه قرار است در پالايشگاه ها كار كنند بايد در زمينه كإرهاي فني مهارت داشته باشند. كساني كه در زمينه بيو تكنولوژي و بيو مديكال كار مي كنند در آزمايشگاه ها مشغول به كار هستند و بايد دانش شيمي قوي در زمينه شيمي تجزيه و شيمي آلي داشته باشند اگر هم با باكتري و ميكروب كار مي كنند بايد به زيست شناسی علاقه داشته باشند. در کل شاخه بيو محيط زيست ، دارو ، صنايع غذائي و تصفيه پساپ را در بر ميگيرد. زمينه ی ديگر هم نانو تكنولوژي و مواد می باشد.   


یک درس خاطره انگیز:

طرح و اقتصاد کارخانه یکی از بهترین درس هایی است که دانشجویان در سال آخر کارشناسی رشته مهندسی شیمی می گذرانند. این درس مباحث و مفاهیم بسیاری از مهندسی شیمی را پوشش می دهد و به دانشجویان کمک می کند تا فهم عمیق تری نسبت به صنایع در دنیای واقعی پیدا کنند. دانشجویان در این درس یاد می گیرند که چگونه از دستگاه ،ترکیبات شیمیایی و امکانات موجود استفاده کنند و همچنین با جنبه اقتصادی صنایع شیمیایی کشور آشنا خواهند شد. پروژه این درس در ابعاد صنعتی انجام می شود و مروری بر تمام دروس مهندسی شیمی است. یکی دیگر های جذابیت های این درس کار کردن با نرم افزار های طراحی مانند hysys و aspen plus است. این درس احتیاج به یک استاد با تجربه صنعتی زیاد دارد که دانشجویان را در انجام پروژه ها راهنمایی کند.


گرایش های ارشد: 

ترموسينتيك و كاتاليست 

فرايندهای جداسازی 

طراحی فرايند 

مدل سازی، شبیه سازی و کنترل 

محیط زیست 

فرآوری و انتقال گاز 

صنایع پتروشیمی 

صنایع غذایی 

صنایع شیمیایی معدنی 

نانوفناوری 

پلیمر 

پدیده های انتقال 

 زیست پزشکی 

انرژی


بازار کار:

ابتدا باید گفت که یک حسن رشته مهندسی شیمی این است که دانشجویان پس از اتمام کارشناسی می توانند به سمت استارت آپ و کارآفرینی بروند به طوری که یک گروه خوب تشکیل بدهند و کار را شروع کنند: از ساخت تجهیزات( مثل دانشجویان رشته مهندسی مکانیک) که البته در حوزه مهندسی شیمی باشد مانند راکتور و برج تا طراحی فرآیند تولید یک ماده شیمیایی یا دارویی با غذایی و یا حتی تولید نرم های کاربردی در رشته مهندسی شیمی که نیازمند کمی تسلط و علاقه به کامپیوتر است.

با توجه به شرایط فعل کشور من کارآفرینی را توصیه می کنم. خیلی از مواد شیمیایی با ارزش افزوده بالا را وارد می کنیم که برای تولید آن ها نیاز به فرآیند پیچیده ای نیست و مواد اولیه لازم هم در داخل کشور موجود است. بنابراین می توان کارگاه تولید آن ها را راه اندازی کرد. البته مسأله خیلی مهم تأمین مالی پروژه است که بتوان ابعاد کار را کوچک انجام داد فرد با هزینه خود می تواند کار را شروع کند.

در مورد کار های دولتی و استخدامی زمینه نفت و گاز در قسمت های پالایشگاهی از اتاق کنترل تا سایت کار می کنند و همینطور شرکت های مهندسی مشاور که طرح ها را شبیه سازی و امکان سنجی می کنند هستند.

در زمینه دارویی هم می شود کار کرد ولی بستگی به علاقه و امکان استخدام وجود دارد. حتی در مرکز دارویی مرکز انرژی اتمی هم می شود کار کرد ولی شرایط سختی دارد و شاید برای انجام پروژه موقتاً در آن جا کار کنید.

من افراد مختلفی را از مهندسی شیمی دیده ام که در سازمان استاندارد کار می کنند. کارخانه سیمان هم از کار های فرآیندی تا مدیریت به مهندس شیمی احتیاج دارد. حتی بانک ها هم زمانی که بخواهند به طرح های شیمیایی مجوز وام بدهند به مهندس شیمی احتیاج دارند.

در کل مهندسی شیمی مثل مهندسی مکانیک است با این تفاوت که مهندسی مکانیک با واکنش و تولید ماده جدید کاری ندارد و مهندسی شیمی بیشتر تمرکز خود را در قلب فرآیند یعنی واحد های انجام واکنش و واحد های جداسازی مثل برج تقطیرو ... قرار می دهد. کار اصلی در مهندسی شیمی این است که یک فرآیند را بفهمیم و مدیریت کنیم و برای ساخت و تولید آن برنامه ریزی کنیم و در انتها بررسی کنیم که آیا انجام این طرح سود دارد یا خیر.حسین نجفی
نسترن زارع