100 میلیون دلار برای تولید 2 واکسن در کشور اختصاص یافت

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: 100 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی در بودجه سال جاری با موافقت مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی، برای ایجاد زیر ساخت‌های لازم

100 میلیون دلار برای تولید 2 واکسن در کشور اختصاص یافت

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: 100 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی در بودجه سال جاری با موافقت مقام معظم رهبری و تصویب مجلس شورای اسلامی، برای ایجاد زیر ساخت های لازم در تولید 2 واکسن ضروری کشور اختصاص یافت.

دکتر علیرضا بیگلری  افزود: با این بودجه 2 واکسن پنومنوک (عامل عفونت های تنفسی) و واکسن روتا ویروس (اسهال کودکان) طبق زمان بندی در نظر گرفته شده توسط محققان و پژوهشگران انستیتو پاستور ایران تولید خواهد شد.
وی اظهار داشت: تولید واکسن مورد نیاز کشور با تاکید سیاستگذاران ارشد نظام مبنی بر تولید ملی آنها در دستور کار این موسسه قرار گرفته که در برنامه سه تا پنج ساله به سرانجام خواهد رسید.
بیگلری خاطرنشان کرد: محققان و پژوهشگران برجسته انستیتو پاستور ایران اکنون در حوزه های مختلف خدمات تشخیصی، آموزشی، پژوهشی و تولیدی فعالیت می کنند و تلاش دارند رسالت ملی خود را با تولید واکسن های مورد نیاز با هدف خوداتکایی کشور و منطقه انجام دهند.
رئیس انستیتو پاستور ایران بیان کرد: ساخت واکسن به دلیل فرآیندهای طولانی مدت آن در بازه زمانی کوتاه مدت امکان پذیر نیست و به مطالعات، تحقیقات و آزمایش های زیادی نیاز دارد.
بیگلری ادامه داد: تولید واکسن هاری مورد نیاز کشور نیز توسط محققان این مرکز از حدود سه سال گذشته به صورت جدی آغاز شده که پیش بینی می شود تا 2 سال آینده وارد بازار شود.
وی افزود: واکسن هاری یک نمونه تولید کامل ملی به شمار می رود و این موضوع بیانگر آن است که دانشمندان جوان و نخبه ایرانی بدون کمک گرفتن از خارج در زمینه بهره گیری فناوری پیچیده برای تولید انواع واکسن ها توانمندی لازم را دارند.
این مسئول ادامه داد: موسسه پاستور ایران توانسته با مجموعه تولیدات از جمله کیت های تشخیصی با اهمیت به عنوان نمونه در بیماری تب مالت سهم بسزایی در تولید ملی و خود کفایی کشور داشته باشند و مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد.
وی اضافه کرد: این مرکز در قرن گذشته فعالیت های چشمگیری داشته و در سلامت کشور نقش آفرین بوده که کنترل همه گیر طاعون، تولید واکسن «ب ث ژ» و داروهای بایولوژیک از جمله دستاوردهای مهم آن محسوب می شود.
بیگلری افزود: موسسه پاستور در مدت فعالیت خود 50 نوع محصول به بازار سلامت کشور عرضه کرده که این مهم بیانگر ظرفیت های آن در خدمات تشخیصی و در زمنیه های تولید، آموزش و پژوهش است.
وی یادآوری کرد: اکنون در این مرکز 250 دانشجو در مقطع دکترای تخصصی مشغول آموزش هستند که سنگ بنای توسعه خدمات در حوزه سلامت کشور را برای سال های آینده بنیان می گذارند.
رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: 14 آزمایشگاه این مرکز به عنوان آزمایشگاه های مرجع ملی یا همکار مرجع در زمینه های مختلف با مرکز مدیریت بیماری های وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهداشت جهانی (who) همکاری می کنند.
به گزارش ایرنا، انستیتو پاستور ایران موسسه ای تحقیقاتی تولیدی و آموزشی است که با هدف بهداشت و سلامت جامعه در سال 1299 آغاز به کار کرد.

منبع :