ژل هوشمندی که زیر آب راه می‌رود

مهندسان ژل هوشمندی ابداع کرده اند که قابلیت چاپ سه بعدی دارد و می‌تواند زیر آب راه برود، اشیاء را بگیرد و آنها را جا به جا کند.

ژل هوشمندی که زیر آب راه می‌رود
مهندسان ژل هوشمندی ابداع کرده اند که قابلیت چاپ سه بعدی دارد و می تواند زیر آب راه برود، اشیاء را بگیرد و آنها را جا به جا کند.

محققان دانشگاه راتگرز در آمریکا این ژل را در جریان رویه چاپ سه بعدی و با تاباندن نور به یک محلول حساس به نور ابداع کردند.
این ژل دو و نیم سانتی متری که شکلی شبیه انسان دارد، می تواند به ساخت ربات های نرمی منجر شود که شبیه حیوانات دریایی مانند هشت پا هستند و می توانند زیر اب راه بروند و بدون آسیب رساندن به اشیاء آنها را بگیرند.
همچنین این ژل می تواند در ساخت قلب، معده و سایر عضلات مصنوعی و نیز ساخت ابزارهایی برای تشخیص بیماری، تشخیص و ارائه دارو و انجام بازرسی ها در زیر آب، کاربرد داشته باشد.
مواد نرم مانند این ژل هوشمند قابل انعطاف هستند، ساخت آنها نسبت به مواد سخت اغلب ارزان تر است و دیگر اینکه می توان آنها را در اندازه های مینیاتوری ساخت.
همچنین معمولا طراحی و کنترل ابزارهای ساخته شده از مواد نرم در قیاس با ابزارهای سخت که از لحاظ مکانیکی پیچیده ترند، ساده است.
این هیدروژل که قابلیت چاپ سه بعدی دارد، با برق فعال می شود و می تواند حرکت کند و تغییر شکل دهد. هیدروژل ها به رغم داشتن محتوی 70 درصدی از آب، اما ساختار جامد دارند و در بدن انسان، لنزهای تماسی و بسیار از اقلام دیگر یافت می شوند.
هیدروژل ابداعی جدید محققان در محلول آب نمک قرار داده می شود و با دو سیم نازک برق برای حرکت به سمت جلو، چرخش عقب، گرفتن اشیاء و جا به جا کردن آنها تحریک می شود.
سرعت حرکت این ژل هوشمند با تغییر ابعاد آن کنترل می شود به طوری که ژل لاغرتر سریعتر از ژل ضخیم تر راه می رود؛ این ژل همچنین بسته به غلظت آب نمک و قدرت میدان الکتریکی می تواند خم شود و تغییر شکل دهد.
در واقع نحوه عملکرد این ژل شبیه منقبض شدن عضلات است زیرا از ماده نرمی ساخته می شود که بیش از 70 درصد آن آب است و به محرک الکتریکی واکنش می دهد.

منبع :