برای رسیدن به آرزوهایمان چه نباید بکنیم؟

همه ما به دنبال دستیابی به موفقیت در اهداف خاصی هستیم. بعضی از افراد انگیزه زیادی برای دگرگون کردن زندگی خود دارند و تنها کمی راهنمایی می‌خواهند...

برای رسیدن به آرزوهایمان چه نباید بکنیم؟

همه ما به دنبال دستیابی به موفقیت در اهداف خاصی هستیم. بعضی از افراد انگیزه زیادی برای دگرگون کردن زندگی خود دارند و تنها کمی راهنمایی می‌خواهند. اما بعضی دیگر در راه رسیدن به آرزوهای خود  ناامیدند و کاری واقعی برای بهبود شرایط خود انجام نمی‌دهند. به دنبال هر چه باشیم، اعم از سلامتی، ثروت، شهرت، رابطه یا شغل خوب، اشتباهاتی هستند که در راه مان به سمت موفقیت مانع می‌شوند. در این نوشتار به 9 اشتباه معمول که باعث می‌شوند در تلاش برای رسیدن به اهداف کوتاه بیایم اشاره می‌کنیم.

اهداف خود را تا «بالاخره یک روزی» به تعویق بیندازید.

خودتان هم می‌دانید که آن «یک روز» هرگز فرا نمی‌رسد و تا وقتی که هدف‌هایتان را پشت گوش بیندازید به آن‌ها نائل نخواهید شد. هرچقدر هم که باانگیزه باشید، اگر برنامه‌ای مدون نداشته باشید به‌جایی نمی‌رسید.

راه‌حل: اگر هدفتان برایتان اهمیت دارد، برای خود برنامه زمانی تعیین کنید. حتی اگر امروز نمی‌توانید برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید، دست‌کم زمانی را برای رسیدگی به آن مشخص کنید. اگر می‌خواهید چهل‌ساله که شدید ادامه تحصیل دهید یا در پنجاه‌سالگی زبان فرانسوی یاد بگیرید اشکالی ندارد، فقط هیچ‌وقت از کلمه «یک روز» استفاده نکنید.

صبر کردن تا وقتی که احساس آمادگی به سراغتان بیاید.

اگر منتظرید تا احساس آمادگی کنید و بعد به سراغ حل مشکلی دشوار بروید، احتمالاً باید زمان زیادی را به انتظار بگذرانید. احتمال اینکه یک‌مرتبه احساس انگیزه و قدرت کنید خیلی کم است.

راه‌حل: نخست رفتارتان را تغییر دهید تا تغییر احساسات متعاقباً صورت پذیرد. دست‌به‌کار شوید تا شاید جسارت لازم برای پیشروی به سراغتان بیاید.

آماده نبودن برای روزهای سخت.

تغییر کردن آسان نیست، چه به دنبال تسویه بدهی‌هایتان باشید و چه کاهش وزن. بالاخره روزی خواهد رسید که پایبندی به برنامه برایتان دشوار خواهد شد و آن زمان بهتر است از قبل دانسته باشید که روزهای سخت‌تری هم خواهد آمد.

راه‌حل: درباره چاه‌ها و چاله‌های احتمالی مسیر خود بیندیشید و برای گذشتن از آن‌ها برنامه‌ای داشته باشید. اگر از قبل برنامه‌ریزی نکرده باشید، احتمال تسلیم شدنتان زیاد خواهد بود درحالی‌که اگر برنامه‌ای ذهنی داشته باشید، با اعتمادبه‌نفس بیشتری مسیر خود را ادامه خواهید داد.

در نظر گرفتن اشتباهات به عنوان شکست.

کمتر کسی مسیر همواری را برای پیشرفت پیموده است ولی مردم گاهی گمان می‌کنند یک قدم اشتباه، آنان را به خانه اول باز می‌گرداند و همین نگرش باعث می‌شود تسلیم شوند.

راه‌حل: یادتان باشد که قرار نیست همیشه بدون اشتباه باشید ولی به جای اینکه خودتان را بازنده بنامید، سعی کنید راه بازگشت به مسیر درست را به سرعت هرچه تمام‌تر بیابید.

اولویت ندادن به هدف.

گفتن اینکه می‌خواهم تغییر کنم کاری ندارد و تفاوت حرف تا عمل، از زمین تا آسمان است. باید اولویت اهداف خود را مشخص کنید وگرنه پیشبرد آن‌ها بین فعالیت‌های روزانه‌تان گم می‌شود.

راه‌حل: آنچه را که قرار است هر روز انجام دهید در تقویم خود بگنجانید. اگر زمانی را برای این کار مشخص کرده باشید، احتمال اینکه انجامش دهید افزایش می‌یابد.

دست‌کم گرفتن چالش‌ها.

یورش بردن به سمت هدفی جدید شاید چندان سخت نباشد، ولی تداوم این کار مستلزم سختی فراوان است. اگر فرض کرده باشید: «خب این که کاری ندارد!»، زمانی که دشواری‌های مسیر بر شما آشکار می‌شوند آمادگی لازم را نخواهید داشت.

راه‌حل: اعتمادبه‌نفس بیش از حد را با قدرت روحی اشتباه نگیرید. بجای اینکه با خود بگویید «مثل آب خوردن است»، سعی کنید همیشه به یاد خود بیاورید صرف‌نظر از توانایی‌هایی که دارید، باید سخت کار کنید تا به اهدافتان برسید.

تسلیم شدن پیش از نتیجه گرفتن.

بی‌صبری دشمن تغییر است و افراد بسیاری نمی‌توانند برای رسیدن به اهدافشان به قدر کافی صبور باشند.

راه‌حل: ظاهر نشدن نتیجه به معنی بیهوده بودن تلاش‌های شما نیست. گاهی لازم است بیش از آنچه پیش‌بینی کرده‌اید ممارست داشته باشید تا تغییری پایدار را تجربه کنید.

خودتان را لایق رسیدن به هدف ندانید.

گاهی ترس از موفقیت می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. ممکن است اگر حواستان نباشد، درست قبل از رسیدن به هدف، انصراف بدهید. شاید باور نداشته باشید که شایسته موفقیت هستید یا شاید هم می‌ترسید کسی آن را از شما بگیرد.

راه‌حل: راجع به اهدافی که پیش از این به آن رسیده‌اید و اهدافی که تلاش کرده‌اید و محقق نشده‌اند بیندیشید. درباره احساساتتان با خودتان صادق باشید و حواستان به نخستین نشانه‌های تسلیم شدن خود باشد.

بیش از حد بلندپرواز باشید.

اگر برای تغییر زندگی خود واقعاً هیجان‌زده باشید، ممکن است وسوسه شوید و حسابی بلندپروازی کنید. اگر به خودتان خیلی سخت بگیرید به احتمال زیاد شکست خواهید خورد.

راه‌حل: اگر بیش از حد بر اهداف بزرگ تمرکز کنید کلافه خواهید شد. بهتر است هدف‌های کوچک کوتاه‌مدت تنظیم کنید و مسیر را قدم به قدم بپیمایید.


منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201608/9-habits-can-keep-you-achieving-your-dreamsمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24