نسخه مینیاتوری اندام‌های بدن ساخته شد

محققان آمریکایی سیستمی را برای تولید خودکار "ارگانوئیدها" (organoids) از سلول‌های بنیادی تولید کردند که ابزاری مهم برای مبارزه با بیماری‌ها است.

نسخه مینیاتوری اندام‌های بدن ساخته شد

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه "واشنگتن" سیستمی طراحی کرده‌اند که با استفاده از ربات، قادر است "ارگانوئیدها" را از سلول‌های بنیادی تولید کند. این ربات‌ها بر خلاف انسان‌ها خسته نمی‌شوند و دچار خطا نیز نمی‌گردند.

"ارگانوئیدها"(organoids) یا " اندام واره‌ها" یک نسخه مینیاتوری و ساده‌ شده از یک اندام انسانی است که به صورت سه‌بعدی در آزمایشگاه تولید می‌شود و برای آزمایش داروها پیش از آنکه آن‌ها را روی انسان‌ها آزمایش کنند، به کار می‌رود. ساختن این کشت‌های سلولی سه‌بعدی در آزمایشگاه این امید را ایجاد می‌کند که در نهایت بتوان اندام کامل انسانی مانند قلب، کبد یا کلیه را در آزمایشگاه رشد داد.

این تیم تحقیقاتی از آمریکا نشان دادند که این ربات‌ها توانستند "ارگانوئیدها" را با موفقیت در ظروف آزمایشگاهی حاوی مایعات تولید کنند و توانستند در کمتر از یک ماه، هزاران کلیه مینیاتوری کشت دهند.

این ربات‌ها همچنین قادرند آن ارگانی را که ساخته‌اند، تحلیل و ارزیابی کنند تا انواع مختلف سلول‌هایی که در آن ارگان مینیاتوری وجود دارد را شناسایی کند.

بنجامین فردمن، محقق دانشکده پزشکی دانشگاه "واشنگتن" گفت: این ربات‌ها سلاح مخفی ما برای مبارزه با بیماری‌ها است.

وی افزود، به طور معمول، راه‌اندازی یک آزمایش تولید "ارگانوئید" در این اندازه یک روز تمام از محقق وقت می‌گیرد ولی این ربات‌ها قادرند این کار را تنها درمدت زمان 20 دقیقه انجام دهند و چون خطایی هم ندارند و خسته هم نمی‌شوند، از انسان‌ها کاربردی ترند.

در این مطالعه، این سیستم رباتیک برای تولید کلیه‌های ارگانوئید از سلول‌های بنیادی استفاده کرده است و این قابلیت وجود دارد که تمامی ارگان‌های بدن نیز ساخته شوند.  

ارگانوئیدها می‌توانند مانند ارگان‌های عادی بدن که از روی آن کپی شده‌اند عمل کنند و به عنوان یک ابزار تحقیقاتی مهم در تحقیقات "زیست پزشکی" مورد استفاده قرار گیرند.

فردمن اظهار کرد، ارزش این پلتفرم به این است که ما می‌توانیم روند کارمان را به حالت‌های مختلفی تغییر دهیم تا به بهترین نتایج دست پیدا کنیم.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب