نقش کتابخوان بودن والدین در موفقیت تحصیلی کودک

مطالعات جدید نشان داده است که سهم کتابخوان بودن والدین و عادت آن‌ها به مطالعه می‌تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد

نقش کتابخوان بودن والدین در موفقیت تحصیلی کودک

مهرناز ذوالفقاری، روان شناس با اشاره به این که موفقیت های تحصیلی کودکان یکی از مهم ترین خواسته های والدین امروزی است ، گفت : ” عوامل زیادی وجود دارد که می تواند موفقیت تحصیلی کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و مطالعات جدید نشان داده است که سهم کتابخوان بودن والدین و عادت آن ها به مطالعه می تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد”.

وی ادامه داد : ” در گذشته مطالعاتی وجود داشت که نتایجش نشان می داد مهم ترین و قدرتمندترین عامل پیشگو یا پیش بین درموفقیت تحصیلی افراد و این که بتواند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند ؛ داشتن والدین تحصیل کرده است.


اما در حال حاضر مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد صرف نظر از میزان موفقیت تحصیلی والدین، این که چند کتاب در یک خانه وجود دارد با والدین چقدر با کتاب مایوس هستند هم می تواند نقش مهمی روی موفقیت کودکان در مدرسه و ورود آن ها به مقاطع تحصیلی بالاتر داشته باشد.”

در یک مطالعه که در دانشگاه نوادا انجام شده ، محققان به مقایسه ی بزرگ کردن کودکان در خانه ای با تعداد کتاب های کم و خانه ای پرداخته اند که درآن کتابخانه ای با بیش از ۵۰۰ کتاب وجود دارد.


نتایج این مطالعه نشان داده که حتی اگر کودک ، والدینی با سطح تحصیلی بالا نداشته باشد ، اما پدر یا مادر یا هر دو کتابخوان باشند ، این احتمال وجود دارد که دو ، سه سال بیشتر به تحصیلاتش ادامه دهد و وارد مقاطع بالاتر شود. نتیجه ی جالب دیگر این که کودکانی که والدین شان کم سوادتر هستند ، از بودن کتاب در کتابخانه شان سود بیشتری می برند.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب