تحلیل آزمون 21 بهمن - گروه چهارم و پنجم دبستان

.

تحلیل آزمون 21 بهمن - گروه چهارم و پنجم دبستان

تحليل آزمون 21 بهمن‌ماه در گروه‌هاي چهارم و پنجم دبستان

 

دانش‌آموزان درس‌خوانِ کلاس‌هاي چهارم و پنجم دبستان؛ سلام...

چرا گفتم درس‌خوان؟ به‌خاطر اين‌که شما در ابتداي نيم‌سال دوم و در روزهايي که خيلي‌ از دوستانتان هنوز درس خواندن را شروع نکرده‌اند، هم درس مي‌خوانيد و هم در آزمون شرکت مي‌کنيد.

دوستان خوبم، حتماً از بزرگ‌ترها اين ضرب‌المثل را شنيده‌ايد که : «کارِ امروز را به فردا مسپار!» که در مورد شما دانش‌آموزان بايد گفت: «خواندن درس‌هاي الان را به روزهاي پايان سال موکول نکن!» پس اگر شما در اين روزهاي شروع نيم‌سال دوم، همان درس‌هايي را که در مدرسه مي‌آموزيد، در خانه بخوانيد و دوره کنيد، ديگر درس‌هايتان براي روزهاي پايان سال، روي‌هم جمع نخواهند شد؛ تازه، اين‌طوري درس‌هاي نيم‌سال دوم را بهتر و بيش‌تر ياد مي‌گيريد و دوره مي‌کنيد…

نکته: «ضرب‌المثل» يک جمله يا يک شعر يا يک سخن پندآموز است که معنا و مفهوم مهمّي را به شنونده يا خواننده ياد مي‌دهد.»

 

توضيح محتواي آزمون 21 بهمن‌ماه

 

آزمون 21 دي‌ماه، يک آزمون پيشرفت درسي بود که در آن، درس‌هاي ابتدايي نيم‌سال دوم، دوره و مرور شدند؛ تعداد و مقدار درس‌ها براي اين آزمون کم بود؛ اين آزمون مبحث دوره‌اي نداشت و همه‌ي سؤال‌ها از درس‌هاي جديد بود؛ درس‌هاي اين آزمون در آزمون‌هاي 5 اسفند و 19 اسفندماه، دوباره دوره خواهند شد.

دوستان عزيز؛ کارنامه‌ي اين آزمون را جدّي بگيريد؛ چون اين کارنامه به شما نشان مي‌دهد که درس‌هاي ابتدايي کتاب در نيم‌سال دوم را چه‌قدر ياد گرفته‌ايد و لازم است که کدام درس‌ها را در همين ابتداي نيم‌سال، دوباره دوره و مرور کنيد.

همان‌طور که گفته شد، آزمون 21 بهمن‌ماه، يک آزمون پيشرفت تدريجي بود که در آن درس‌هاي زير پرسيده شد:

يک ششم از درس‌هاي ابتدايي نيم‌سال دوم در کلاس چهارم که معادل 86 صفحه از کتاب‌هاي درسي بود و يک هفتم از درس‌هاي نيم‌سال اوّل در کلاس پنجم که معادل 64 صفحه از کتاب‌هاي درسي بود.

 

نتيجه‌ي آزمون 21 بهمن‌ماه

 

پنجم دبستان (عادي)

 

نام درس

پيش‌بيني کانون

ميانگين درصدهاي شما

رياضي

%60

%51

علوم

%60

%54

بخوانيم و بنويسيم

%70

%62

تاريخ

%70

%78

مدني

%70

%73

درس رياضي- يک ذرّه‌ي کوچک! سخت بود...

مباحث اين آزمون در درس رياضي، شامل «اعداد اعشاري و کسر متعارفي» بود که مباحث خيلي مهمّي و پايه‌اي در درس رياضي هستند؛ امّا از آن‌جا که الان در ابتداي نيم‌سال دوم هستيم، شايد بعضي از دانش‌آموزان، هنوز به‌طور جدّي درس خواندن را شروع نکرده‌اند؛ براي همين نتوانسته‌اند به سؤال‌هاي اين درس، خوب پاسخ دهند. به نظر مي‌رسد که شما نياز داريد در اين درس‌ها، تمرين‌ها و مثال‌هاي بيش‌تري حل کنيد تا آن‌ها را بهتر وبيش‌تر بياموزيد. براي همين پيشنهاد مي‌کنيم از کتاب‌هاي زير، تمرين‌هاي زير را حل کنيد:

تمرين‌هاي صفحه‌هاي 82 تا 88 کتاب «رياضي‌دان کوچک پنجم دبستان» و

تمرين‌هاي صفحه‌هاي 40 تا 48 کتاب «دوسالانه‌ي رياضي پنجم دبستان»

يک توضيح مهم:

اختلاف بين درصدهاي شما و پيش‌بيني کانون، اگر تا 6 عدد، کم‌تر يا بيش‌تر باشد، اشکالي ندارد؛ پس يادمان باشد که اختلاف بين درصدهاي شما و درصدهاي پيش‌بيني کانون، بايد کم‌تر از عدد 6 باشد؛ در اين‌صورت مي‌گوييم که درصدهاي شما، مشابه درصدهاي پيش‌بيني شده‌ي کانون است...

 

درس علوم- متعادل بود...

مباحث درس علوم در اين آزمون فقط شامل «درس 6 (خاک هستي‌بخش)» بود که همه‌‌اش 7 صفحه از کتاب درسي علوم است! سؤال‌هاي درس‌ علوم براي شما متعادل بوده است و درصدهاي شما در درس علوم، مشابه آن درصدهايي است که ما برايتان پيش‌بيني کرده بوديم.

 

درس بخوانيم و بنويسيم- يک مقدار کوچک! سخت بود!

سؤال‌هاي درس بخوانيم و بنويسيم در اين آزمون، شامل درس‌هاي 13 و 14 کتاب درسي بود که از درس رياضي و علوم، تعداد صفحه‌هايشان بيش‌تر بود؛ براي همين شايد سؤال‌هاي اين درس براي برخي از شما دانش‌آموزان، کمي سخت بوده است.

دوستان خوبم، در کل به نظر مي‌رسد که همه‌ي شما بايد به درس «بخوانيم و بنويسيم» بيش‌تر توجّه کنيد؛ مثل اين‌که همه‌اش داريد رياضي و علوم مي‌خوانيد و املا و انشا و جمله‌سازي را زياد دوره و مرور نمي‌کنيد؛ يادتان باشد که بخوانيم و بنويسيم هم به اندازه‌ي دو درس ديگر، برايتان مهم است؛ اگر در آينده، رياضي‌دان يا دانشمند شويد، ولي بلد نباشيد که درست بنويسيد، به هيچ‌دردي نمي‌خورد ها‼!

براي تمرين بيش‌تر درس‌هاي اين آزمون، تمرين‌هاي زير را حل کنيد:

تمرين‌هاي صفحه‌هاي 40 تا 45 «کتاب کار کانون، با نام نويسنده‌ي کوچک پنجم دبستان»

 

درس‌هاي تاريخ و مدني- هر دو آسان بودند...

سؤال‌هاي درس‌هاي تاريخ و مدني، هم در اين آزمون هم کم بودند و هم آسان؛ آفرين بر شما که از همين ابتداي نيم‌سال دوم، داريد درس‌هاي حفظ کردني‌ را هم خوب مي‌خوانيد…

 

 

توضيحات مهم راجع به آزمون 5 اسفندماه

1) آزمون 5 اسفند، فقط شامل کلاس پنجمي‌هاست؛ در اين آزمون که يک آزمون پيشرفت درسي است، قرار است يک هفتم درس‌هاي ابتدايي نيم‌سال دوم، يعني مباحث کاملاً جديد، به‌همراه درس‌هاي آزمون 21 بهمن‌ماه از شما پرسيده شود.

2) در آزمون 5 اسفند، يک سؤال در هر درس، دقيقاً عين آزمون 21 بهمن‌ماه مي‌باشد؛ يعني يکي از سؤال‌هاي هر درس در آزمون 21 بهمن‌ماه را عيناً در آزمون 5 اسفند، دوباره از شما مي‌پرسيم؛ پس يادتان باشد که اگر آزمون 21 بهمن را خوب ارزيابي کنيد، مي‌توانيد نمره‌ها و درصدهاي بهتري در آزمون

5 اسفند به‌دست بياوريد.  

شعار آزمون 5 اسفند: اين شعار را روي کاغذ بنويسيد و به ديوار اتاق يا کمد بچسبانيد:

 

در اين روزها، خوب درس مي‌خوانم و خواندنِ درس‌ها را براي آخرِ سال، نمي‌گذارم.

 

نتيجه‌ي آزمون 21 بهمن‌ماه

 

چهارم دبستان (عادي)

 

نام درس

پيش‌بيني کانون

ميانگين درصدهاي شما

رياضي

%60

%55

علوم

%60

%58

بخوانيم و بنويسيم

%70

%65

جغرافيا و هديه‌هاي آسمان

%70

%64

 

دوستان خوبم! مي‌بينيد که درصد‌هاي شما در اين آزمون، مشابه درصدهايي است که ما در کانون پيش‌بيني کرده بوديم؛ پس هم آفرين به ما! و هم آفرين به شما دوستان

دانش‌آموزان عزيز، يادتان باشد که درس‌هاي هر روز را در خانه دوره و مرور کنيد تا درس‌هاي ابتداي کتاب، روي‌هم جمع نشوند و در آخر سال، مجبور نباشيد يک عالمه درس خوانده نشده را براي امتحانات دوره کنيد…

 

 

سؤال خيلي مهم: چرا يک دانش‌آموز دبستاني، بايد در آزمون برنامه‌اي شرکت کند؟

 

جواب: 5 دليل مهم وجود دارد:

1- مدرسه گاهي تعطيل است: پنج‌شنبه، جمعه، ايّام نوروز، فصل تابستان و …

اگر در آزمون برنامه‌اي شرکت نکنيم، ممکن است در روزهاي تعطيلي مدرسه، درس‌هايمان را فراموش کنيم. پس برنامه‌ي آزمون و شرکت در آزمون‌هاي برنامه‌اي به ما کمک مي‌کند تا درس‌هايي را که ياد گرفته‌ايم، حتّي در روزهاي تعطيلي مدرسه هم از ياد نبريم.ژ

 

2- هر وقت مدرسه تعطيل است، به معلّم عزيزمان، دسترسي نداريم…

اگر در آزمون برنامه‌اي شرکت کنيم، پشتيبان در روزهاي تعطيلي مدارس، به ما زنگ مي‌زند و تمرين‌‌ها و تکاليفمان را براي آزمون بعدي، کنترل مي‌کند؛ اين‌طوري با دقّت بيش‌تري تمرين‌ها و تکليف‌ها و دفتر برنامه‌ريزي‌مان را کامل و حل مي‌کنيم.

 

3- آگاهي پدر و مادرمان از روش‌هاي جديد درس دادن معلّم‌ها در مدرسه، بيش‌تر مي‌شود:

خيلي وقت‌ها سؤال‌هايمان را از پدر و مادرمان مي‌پرسيم؛ امّا گاهي پيش مي‌آيد، ايشان تمرين‌ها و سؤال‌هاي ما را يک جور ديگري حل مي‌کنند و ما در مدرسه، يک جور ديگري ياد گرفته‌ايم. اين مسئله به‌خاطر اين است که پدر و مادرمان در زماني که خودشان دبستاني بودند، جورِ ديگري درس‌ها را ياد گرفته‌اند و به اصطلاح، «روش تدريس» جورِ ديگري بوده است. براي همين وقتي در آزمون برنامه‌اي شرکت مي‌کنيم، پدر و مادر با خواندن دفترچه‌هاي آزمون و مجلّه‌ي آزمون و شرکت در جلسات اولياء و …، آگاهي بيش‌تري از روش‌هاي جديد تدريس در مدرسه پيدا مي‌کنند.

 

4- تعداد جمعيّت براي رقابت و درس خواندن بيش‌تر مي‌شود:

وقتي در آزمون شرکت مي‌کنيم، با چندين و چند هزار دانش‌آموز هم سنّ و سال خودمان در شهرهاي مختلفِ ايران مسابقه مي‌دهيم؛ اين‌طوري مي‌توانيم خودمان را با دانش‌آموزان شهرها و استان‌هاي مختلف مقايسه کنيم؛ همان‌طور که در آزمون کنکور، بايد با يک عالمه دانش‌آموز در سراسر کشور، رقابت کنيم.

 

5- مقطع دبستان از سالِ بعد، تغييرات اساسي دارد:

از سال آينده، کلاس ششم دبستان به مقطع دبستان اضافه مي‌شود؛ امسال و در کلاس پنجم دبستان، آزمون تيزهوشان يا ورودي مدارس نمونه برگزار نمي‌شود؛ کتاب‌ها و درس‌هاي جديدي براي کلاس ششم دبستان توليد شده‌اند؛ براي همين‌ها و براي چندين دليل ديگر، خيلي خوب است که در آزمون‌هاي برنامه‌اي، به‌طور منظّم و بدون غيبت شرکت کنيم تا در جريان تغييرات درسي قرار بگيريم و بتوانيم از همين حالا، خودمان را براي سال تحصيلي جديد و متفاوت آماده کنيم… موفّق باشيد دوستانِ من…

 

 

مي‌گويند وقتي روزهاي زمستان، از نيمه مي‌گذرد، زمين نفس مي‌کشد…

يعني اين‌که زمين گرم مي‌شود؛ دقّت کن…اگر در اين روزها باران يا برف مي‌بارد، زودتر از قبل آب مي‌شود…

بله دوستانِ خوب؛ بوي بهار دارد يواش يواش به مشام مي‌رسد…

خدا کند که فصل بهار، براي همه، يک دنيا اتّفاق‌هاي خوب در راه باشد...

آمين…

 

منبع :