فلامینگوهای روسی مهمان تالاب قوری گول شدند

معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: فلامینگوهای مهاجر از نیمکره شمالی و روسیه در تالاب بین المللی قوری گول، اتراق و از حدود یک هفته قبل زندگی در ا

فلامینگوهای روسی مهمان تالاب قوری گول شدند

معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: فلامینگوهای مهاجر از نیمکره شمالی و روسیه در تالاب بین المللی قوری گول، اتراق و از حدود یک هفته قبل زندگی در این پهنه آبی را شروع کرده اند.

افزود: در حال حاضر جمعیت 40 قطعه ای از فلامینگوهای مهاجر در تالاب قوری گول ساکن شده اند و زندگی معمول خود را در این تالاب زیبا سپری می کنند.
وی اظهار کرد: فلامینگوها جزو پرنده های مهاجری هستند که به دلیل شرایط مناسب، تثبیت شده و کیفیت خوب آب تالاب بین المللی قوری گل، این منطقه را برای زندگی عبوری خود انتخاب کرده اند و باقی ماندن آنها به مدت بیش از یک ماه در این محل محتمل است.
وی با بیان اینکه فلامینگوهای نیمکره شمالی پس از مهاجرت از تالاب قوری گول، مسیرهای عرض جنوبی را طی می کنند، ادامه داد: به دلیل موقتی بودن زندگی فلامینگوها در قوری گل، زادآوری آنها در این محل ممکن نیست.
قمی با بیان اینکه وضعیت تالاب بین المللی قوری گل در سال جاری نسبت به سال های قبل بهتر شده و کیفیت آب آن افزایش یافته است، گفت: با وجود اینکه هم اکنون تراز آب موجود در این تالاب 10 سانتی متر نسبت به مدت مشابه پارسال پایین تر است، اما چون آب گیری آن در وقت مناسب انجام گرفت، کسری آب سال قبل نیز جبران شده است.
به گفته وی سال گذشته تالاب بین المللی قوری گل تا مرز خشک شدن کامل پیش رفت و تنها در قسمت های وسط آب باقی مانده بود.
معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، فرود آمدن فلامینگوهای مهاجر در تالاب بین المللی قوری گول را نشانه خوبی برای تجدید حیات این پهنه آبی دانست.
فروردین ماه امسال نیز ' اردک سرسفید'، به عنوان یگ گونه جانوری نادر، به تالاب بین المللی قوری گول بازگشت که این اتفاق موجب خوشحالی دوستداران محیط زیست شد.
'قوری‌گول'، یک تالاب آب شیرین با وسعت تقریبی 200 هکتار است که در حوضه آبخیزی مرتفع به مساحت 3890 هکتار در ارتفاع 1915 متر از سطح دریای آزاد در آذربایجان‌شرقی در 50 کیلومتری شرق شهر تبریز تشکیل شده است.
این تالاب به خاطر این که زیستگاه زادآوری گونه های مهم و در خطر انقراض پرندگان آبزی از جمله اردک سرسفید و اردک مرمری می باشد، به عنوان یکی از تالاب های کنوانسیون رامسر انتخاب شده است.

منبع :