اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده، چیزهایی که والدین باید بدانند

در نگاه اول، اپلیکیشنی که به والدین اجازه دهد دائماً بر کودکان خود کنترل داشته باشند، خوب به‌نظر می‌رسد، ولی آیا این حقیقت دارد؟

اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده، چیزهایی که والدین باید بدانند

اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده (Monitoring): چیزهایی که والدین باید بدانند

اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده به والدین اجازه می‌دهند تا فعالیت کودکان خود را دنبال کنند- از جایی‌ که بعد از مدرسه می‌روند تا پیام‌های آن‌ها. در نگاه اول، اپلیکیشنی که به والدین اجازه دهد دائماً بر کودکان خود کنترل داشته باشند، خوب به‌نظر می‌رسد ولی آیا این حقیقت دارد؟

آنها چه کاری انجام می‌دهند؟

اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده می‌توانند روی تلفن همراه کودک نصب شوند تا به والدین نشان دهند کودکانشان چه‌کار می‌کنند. بعضی از آن‌ها (مثل “Life360”) برای ردیابی موقعیت کودک هستند؛ درحالیکه بقیه به والدین اجازه می‌دهند متن پیامک‌های کودکان، تماس‌هایشان و افرادی را که در دنیای مجازی با آن‌ها ارتباط دارند، تحت‌نظر داشته باشند. بعضی ترکیبی از این دو هستند. یک اپلیکیشن به نام “Ignore No More” دستگاه تلفن‌همراه کودک را تا زمانی که به تماس از دست رفته‌ی والدینشان پاسخ ندهند، غیرفعال می‌کند. بعضی از این اپلیکیشن‌ها می‌توانند (به لحاظ فرض علمی) بدون آگاهی فرد جوان بر روی دستگاه او نصب شده و به‌کار روند.

نقاط قوت و ضعف این اپلیکیشن‌ها چه هستند؟

نگرانی درباره این‌که کودک شما در زمان آنلاین بودن یا آنلاین نبودن چه کاری انجام می‌دهد، طبیعی است. بعضی از والدین این‌گونه استدلال می‌کنند که این اپلیکیشن‌ها در حقیقت به کودکان آزادی بیشتری می‌دهند- آن‌ها اجازه دارند بیشتر با دوستان‌شان به بیرون بروند تا زمانی که والدین خاطرجمع باشند که آنها واقعاً جایی که می‌گویند هستند.

ولی کارشناسان نظر مساعدی بر سودمندی اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده ندارند. نظیر تمام راه‌حل‌های فنی، بچه‌ها اغلب راهی پیدا می‌کنند تا یک قدم جلو باشند. بنابراین به‌طور کلی، ممکن است تحت‌نظرداشتن بهترین روش ایمنی کودک نباشد. بعضی از کارشناسان مسائل ایمنی درباره خود اپلیکیشن‌ها را مطرح کرده‌اند. رئیس سابق MI6 هشدار داده است که اپلیکیشن‎های کنترل‌کننده‌ ممکن است در مقابل هکرها یا افراد سوءاستفاده‌گری که این اپلیکیشن‌ها را روی تلفن‌های قربانیان خود نصب کرده‌اند تا کنترل بیشتری روی آن‌ها داشته باشند، آسیب‌پذیر باشد.

البته بعید است که کودک شما مورد هدف هکرها و سوءاستفاده‌گران قرار بگیرد ولی هرزمان که شروع به استفاده از اپلیکیشنی کردید، باید نگاهی به سیاست حفظ حریم خصوصی (privacy policy) بیندازید- و این به‌خصوص درصورتی اهمیت دارد که شما تصمیم به استفاده از اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده و نظارتی گرفته‌اید. بازاریابی در عصر دیجیتال بیش ‌از ‌پیش داده‌محور است؛ به‌این‌معنی که ممکن است شما با تحت‌نظر گرفتن فرزندتان کاملاً راحت باشید ولی ممکن است با شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند و اطلاعات را به‌صورت تجاری می‌فروشند، مشکل داشته باشید.

بزرگ‌ترین مسئله این است که استفاده از اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده برای وارد شدن به حساب‌های شبکه‌های اجتماعی آن‌ها یا خواندن پیام‌هایشان، احتمالا بهترین روش برای ساخت یک رابطه‌ی بااعتماد نیست. اگر امید دارید که کودک شما از اینکه برای دریافت راهنمایی به شما مراجعه کند، احساس راحتی داشته باشد، مهم است که آنها احساس کنند می‌توانند به شما اعتماد کنند- و بالعکس. امروزه افراد جوان تمایز بسیار کمی بین زندگی آنلاین و غیرآنلاین خود قائل هستند. بنابراین اینکه تمام پیام‌های آنها را کنترل کنید با این‌که به هر مکالمه‌ی آنها با دوستان‌شان گوش ‌دهید، احتمالاً برای آنها تفاوت زیادی احساس نخواهد شد.

بنابراین، درحالی‌که اپلیکیشن‌های کنترل‌کننده مثل یک راه‌حل مناسب برای معضل‌های پدر و مادر بودن در عصر دیجیتالی به‌نظر می‌آیند، آن‌ها هم‌چنان کاستی‌های بسیاری دارند. آخرین تحقیق بر روی زندگی آنلاین جوانان به ما می‌گوید که به‌ جای اینکه آنها را از تمام خطرات دور کنیم، باید آنها را در ساختن انعطاف‌پذیری و افزایش سواد دیجیتالی حمایت کنیم. شما نمی‌توانید تا ابد هر اقدام کودک‌تان را ردیابی کنید؛ بنابراین، بسیار مؤثرتر است که بر روی کمک کردن به آنها در زمان بروز هر مشکلی تمرکز کنید-  و برای آنها مشخص کنید که همیشه برای کمک به آن‌ها حضور دارید.

ویراستار: پریا سلیمانی

منبع :

علیرضا ماه آورپور