تحلیل آزمون 20 آبان پنجم دبستان

.

تحلیل آزمون 20 آبان پنجم دبستان

 

دوستان خوبِ کلاس پنجمي، سلام! آفرين بر شما که از همين اوّل سال تحصيلي، خوب درس مي‌خوانيد...

 

توضيح محتواي آزمون 20 آبان‌

آزمون 20 آبان‌ماه يک آزمون دوره‌اي بود؛ در اين آزمون شما سه هفتم درس‌هاي نيم‌سال اوّل را خوانديد و دوره کرديد که معادل 146 صفحه از کتاب‌هاي درسي پنجم دبستان بود؛ اين آزمون، اوّلين آزمون جمع‌بندي از درس‌هاي خوانده شده در نيم‌سال اوّل بود و شما با شرکت در اين آزمون، کم‌کم خودتان را براي شرکت در امتحانات مستمرّ اوّل آماده کرديد.

درس‌هاي اين آزمون شامل يک هفتم مباحث جديد + دوره‌ي درس‌هاي آزمون‌هاي 22 مهرماه و 6 آبان‌‌ماه بود.

 

نتيجه‌ي آزمون 20 آبان

 

پنجم دبستان (عادي)

 

نام درس

پيش‌بيني کانون

ميانگين درصدهاي شما

رياضي

%60

%53

علوم

%60

%66

بخوانيم و بنويسيم

%70

%62

جغرافيا

%70

%45

هديه‌هاي آسمان

%70

%76

 

درس رياضي- کمي سخت بود...

در اين آزمون براي اوّلين بار مباحث «کسرهاي مساوي و مقايسه، جمع و تفريق کسر متعارفي» آورده شد که مباحث مهم و دشواري در کلاس پنجم هستند؛ شايد به همين‌دليل سؤال‌هاي اين آزمون براي برخي از شما دانش‌آموزان، کمي سخت‌تر از آن چيزي بود که ما پيش‌‌بيني کرده بوديم.

 

يک توضيح مهم:

اختلاف بين درصدهاي شما و پيش‌بيني کانون، اگر تا 6 عدد، کم‌تر يا بيش‌تر باشد، اشکالي ندارد؛ پس يادمان باشد که اختلاف بين درصدهاي شما و درصدهاي پيش‌بيني کانون، بايد کم‌تر از عدد 6 باشد؛ در اين‌صورت مي‌گوييم که درصدهاي شما، مشابه درصدهاي پيش‌بيني شده‌ي کانون است...

درس علوم- متعادل بود...

مباحث درس علوم شامل 29 صفحه از کتاب درسي شما و تا انتهاي فصل دوم (تغييرات مواد) بود؛ به‌نظر مي‌رسد که اين فصل‌ها را خوب ياد گرفته‌ايد و ما نيز سؤال‌هاي مناسبي براي اين درس‌ها، طرّاحي کرده‌ايم؛ به هر حال سؤال‌هاي درس‌ علوم براي شما متعادل بوده است و درصدهاي شما در درس علوم، مشابه آن درصدهايي است که ما برايتان پيش‌بيني کرده بوديم.

 

درس بخوانيم و بنويسيم- کمي سخت بود...

همان‌طور که در آزمون قبل هم نوشتيم، تعداد درس‌هاي کتاب بخوانيم و بنويسيم زياد است؛ پس در هر آزمون، تعداد صفحه‌هاي اين درس، از ساير درس‌ها بيش‌تر خواهد بود؛ در آزمون 20 آبان‌ماه درس‌هاي 1 تا 5 کتاب درسي از شما پرسيده شد؛ مي‌بينيم که سؤال‌هاي اين درس، براي شما کمي سخت بوده است...

 

براي اين که بهتر بتوانيد درس‌هاي بخوانيم و بنويسيم را ياد بگيريد، از کتاب‌ «نويسنده‌ي کوچک» استفاده کنيد و تمرين‌هاي اين کتاب را حل کنيد تا املا و انشا شما تقويت شود؛ براي آزمون بعد صفحه‌هاي 6 تا 25 کتاب نويسنده‌ي کوچک پنج دبستان، به‌ويژه صفحه‌هاي 21 تا 25 را حتماً حل کنيد.

 

درس‌هاي جغرافيا و هديه‌هاي آسمان- اوّلي خيلي سخت، دومي کمي ساده...

سؤال‌هاي درس جغرافيا در اين آزمون، خيلي سخت‌تر شده بود؛ چون طرّحان محترم سؤال‌ها، بيش‌تر از شکل‌ها و پاورقي‌ها سؤال آورده بودند که براي شما، سؤال‌هاي سختي بوده‌اند؛ درس هديه‌هاي آسمان کمي ساده‌تر بود...

دوستان خوبم؛ از آن‌جا که درس‌هاي جغرافيا و هديه‌هاي آسمان هر ماه فقط يک‌ بار در آزمون‌ها آورده مي‌شوند، براي آمادگي بيش‌تر در هر آزموني که اين درس‌ها را بايد در آن امتحان دهيد،‌ سؤال‌هاي دفترچه‌هاي آزمون‌هاي قبل را دوباره حل کنيد.

 

2 توضيح مهم راجع به آزمون 4 آذرماه

1) آزمون 4 آذر، يک آزمون پيشرفت درسي است؛ در اين آزمون قرار است که علاوه بر تحلیل آزمون 20 آبان پنجم دبستان درس‌هاي جديد، فقط درس‌هاي آزمون قبل (20 آّبان‌ماه) دوره شوند.

2) در آزمون 20 آبان، علاوه بر درس‌هاي رياضي، علوم و بخوانيم و بنويسيم، از درس‌هاي تاريخ و مدني هم سؤال پرسيده مي‌شود؛ در اين آزمون، درس‌هاي جغرافيا و هديه‌هاي آسمان وجود ندارند.

 

 

 

 

 

 

مهم‌ترين تمرين‌هاي شما براي دوره‌ي درس‌هاي آزمون 4 آذر، کدام تمرين‌ها هستند؟

 

براي اين‌که در آزمون 4 آذرماه، موفّق‌تر باشيد، بهتر است بعد از خواندن کتاب درسي، تمرين‌هاي کتاب‌هاي دوسالانه را حل کنيد؛ ما مهم‌ترين سؤال‌هاي کتاب‌هاي دوسالانه را براي شما انتخاب کرده‌ايم...

 

لطفاً کتاب‌هاي دوسالانه را با توجّه به کُد اين کتاب‌ها که در جدول پايين نوشته شده است، تهيّه کنيد و با توجّه به صفحه‌هاي مشخّص شده، تمرين‌هاي زير را براي حل کنيد؛ اين تمرين‌ها، مشق شب شما براي دو هفته هستند؛ يعني در هر روز، يک تمرين حل کنيد؛ به‌اين ترتيب مطمئن باشيد که در آزمون 4 آذرماه، نتيجه‌ي بهتري خواهيد گرفت. موفّق باشيد...

 

تاريخ آزمون

درس: رياضي

درس:  علوم

درس:  بخوانيم و بنويسيم

دوسالانه

کد: 5816

دوسالانه

کد: 5817

دوسالانه

کد: 7133

مبحث دوره

مبحث جديد

مبحث دوره

مبحث جديد

مبحث دوره

مبحث جديد

شماره

سؤال

شماره

صفحه

شماره

سؤال

شماره

صفحه

شماره

سؤال

شماره

صفحه

شماره

سؤال

شماره

صفحه

شماره

سؤال

شماره

صفحه

شماره

سؤال

شماره

صفحه

4 آذر

46

22

51

24

44

16

54

20

51

15

62

17

38

21

53

24

48

16

55

21

55

15

66

18

 

 

56

24

24

12

58

20

57

16

67

18

 

 

60

26

35

15

62

22

58

16

69

18

 

 

64

26

34

15

64

23

 

 

70

18

 

 

49

25

 

 

 

 

 

 

74

19

 

 

57

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

65

27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راهنماي‌ جدول:

1) «مبحث دوره»، يعني درس‌هاي آزمون قبل که براي اين آزمون دوباره بايد آن‌ها را امتحان دهيد؛ «مبحث جديد»، يعني درس‌هايي که در آزمون 4 آذر، براي اوّلين بار آن‌ها را امتحان مي‌دهيد.

2) قسمت‌هاي خاکستري جدول، يعني اين‌که غير از تمرين‌هايي که نوشته شده‌اند، براي اين درس‌ها، تمرين‌هاي ديگري در کتاب‌هاي دوسالانه وجود ندارند.

3) هنگام خريد کتاب‌هاي دوسالانه، به کُد کتاب‌ها حتماً دقّت کنيد.

 

 

 

 

خدايا، چه قشنگ است که در پاييز، برف مي‌بارد...

خدايا، چه قشنگ است که درختانِ پر از برگ، پر از برف شده‌اند...

خدايا، با اين که هوا خيلي سرد شده، ولي خيلي دوستت داريم...

 

منبع :