مهار ریزگردها نیازمند روشهای نوین علمی است

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: راه مقابله با ریزگردها و مهار کانون‌های تولید گرد و غبار استفاده از راهکارهای دیپلماسی در سطوح ب

مهار ریزگردها نیازمند روشهای نوین علمی است

معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: راه مقابله با ریزگردها و مهار کانون های تولید گرد و غبار استفاده از راهکارهای دیپلماسی در سطوح ‌بین المللی و همچنین بکار گیری روش های نوین علمی است.

اسکندر زند در آیین افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار در ایلام اظهار کرد: هم‌ اکنون یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی ایجاد مراکز پایلوت تحقیقاتی و مطالعاتی به عنوان طرح های نوین در زمینه مهار ریزگردها و ایجاد طرح های نوین کشاورزی و نهال کاری در مناطق مختلف کشور به ویژه کانون های تولید گرد و غبار است.
وی افزود: طرح پایلوت 50 هکتاری در قالب مهار کانون های ریزگرد در جبیر خوزستان از مهم ترین و شاخص ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است که در این طرح علوفه، نهال ها و نیز پرورش آبزیان مقاوم به شوری در وسط بیابان های منطقه جبیر ایجاد شده و همچنین طرح پایلوت پنج هزار هکتاری در میادین اصلی تولید گرد و‌ غبار در جنوب خوزستان در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
زند با بیان اینکه بر اساس مطالعه های انجام گرفته، یک پنجم اراضی استان ایلام مستعد تبدیل شدن به کانون های بحران تولید گرد و غبار دارند، اظهار کرد: باید برای مهار کانون های تولید ریزگرد حرکت های موثری چون طرح احیای اراضی ایلام و ‌خوزستان تداوم یابد.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی در مورد همایش امروز نیز تاکید کرد: پس از پایان همایش نباید مباحث مطرح شده به بوته فراموشی یا بی تفاوتی سپرده شود بلکه باید محورهای اصلی مطرح شده در همایش توسط کارشناسان مجرب جمع بندی و به موسسه های تحقیقاتی و مطالعاتی سپرده تا از خروجی این مطالعات طرح های پایلوت در عرصه های بیابانی اجرا شود.
به گزارش ایرنا، دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، پیامدهای ناشی از گرد و غبار و راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام برگزار می شود.
علاوه بر مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از کشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاکستان، آفریقای جنوبی، آمریکا و عراق نیز جزو سخنرانان کلیدی همایش هستند.
کشور عراق به عنوان یکی از کشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار است به همین دلیل 30 نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این کشور در همایش حضور دارند.
استان ایلام با 430 کیلومتر بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24