استفاده از سوخت زیستی راهکاری برای رفع آلودگی هوای کشور

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با بیان این که استفاده از سوخت زیستی راهکاری بسیار مناسب برای رفع آلودگی هوا در کشور است، در عین حال استفاده از این سوخت در سطح ک

استفاده از سوخت زیستی راهکاری برای رفع آلودگی هوای کشور

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با بیان این که استفاده از سوخت زیستی راهکاری بسیار مناسب برای رفع آلودگی هوا در کشور است، در عین حال استفاده از این سوخت در سطح کشور را نیازمند عزم ملی دانست.

دکتر مصطفی قانعی افزود: در حال حاضر تمام کشورهای پیشرفته دنیا از سوخت زیستی استفاده می کنند و در کشورمان نیز این ظرفیت وجود دارد.
امروزه بیش از سه چهارم نیاز انرژی دنیا از منابع سوخت های فسیلی شامل نفت، بنزین و گاز تامین و همین مسئله افزایش آلودگی هوا و گرم شدن زمین را به دنبال داشته است. سوخت های فسیلی باعث افزایش دی اکسید کربن در جو شده و حیات کره زمین را با خطر مواجه کرده است.
لذا کشورها بیش از پیش متوجه آسیب های استفاده از سوخت های فسیلی شده اند و در همین راستا دانشمندان در تکاپوی یافتن جایگزین هایی برای سوخت های فسیلی هستند، سوخت های که از دو ویژگی غیر آلایندگی و همچنین تجدیدپذیر بودن برخوردار هستند که البته منابع اولیه این نوع سوخت در دانه های روغنی گیاهان، ضایعات چوب، تفاله های محصولات کشاورزی مثل نیشکر و غلات یافت می شود.
قانعی اظهارکرد: استفاده از سوخت های زیستی در شهرهای کشور مستلزم الزام در استفاده از آن و پذیرش آن از سوی مصرف کننده است.
قانعی همچنین با اشاره به این که در حال حاضر کشور از ظرفیت تولید اتانول یا بیواتانول برخوردار است، بر استفاده از این ظرفیت تاکید کرد
سوخت اتانول (Ethanol fuel)، از جنس اتانول است و بیشتر به عنوان سوخت اصلی موتور یا یک افزودنی به بنزین به کار می‌رود. این سوخت بر خلاف نفت، تجدیدپذیر است و می‌تواند از مواد خام کشاورزی از جمله فراورده‌هایی مانند نیشکر، سیب‌زمینی، مانیوک و ذرت به دست آید.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ادامه داد: برای رفع آلودگی هوا باید خودروهای شهرهای آلوده از قبیل تهران، اصفهان، تبریز، مشهد و البرز را به استفاده از بیواتانول ملزم کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب