ضرورت معرفی خوارزمی به عنوان دانشمند بزرگ ایرانی

آشنا کردن و معرفی خورازمی به عنوان یک دانشمند بزرگ ایرانی و آشنا ساختن ایرانیان با تحقیقات این دانشمند بزرگ از دلایل برگزاری همایش خوارزمی است.

ضرورت معرفی خوارزمی به عنوان دانشمند بزرگ ایرانی

دکتر اسماعیل بابلی دبیر اجرایی همایش خوارزمی که صبح امروز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهارکرد: به مناسبت یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی و با توجه به اینکه نام دانشگاه ما خوارزمی است کنفرانسی برای بزرگداشت این حکیم بزرگ برگزار کرده ایم که در این کنفرانس از اساتید خارجی و متخصصین داخلی کشور سخنرانی هایی در رابطه با اموری که خوارزمی تحقیقاتی در آن ها انجام داده، خواهند داشت.

وی ادامه داد: خوارزمی در زمینه‌های جبر فلسفه نجوم و جغرافیا تحقیقات زیادی انجام داده است که سخنرانان در این همایش درباره فعالیت های مهم او در این حوزه سخنانی را بیان می‌کنند.

دبیر اجرایی کنفرانس خوارزمی اظهار کرد: سه نفر از اساتید خارجی از کشور هلند در این کنفرانس شرکت دارند و که یک سخنرانی و دو کارگاه آموزشی در رابطه با فعالیت هایی که خوارزمی به وسیله شن در باره محاسبات ریاضی انجام می داده است برگزار می‌شود.

وی افزود: در این کنفرانس در رابطه با کارهایی از حکیم خوارزمی که کمتر به چاپ رسیده است و مردم کمتر از آن ها آشنایی دارند سخنرانی توسط یکی از اساتید دانشگاه هلند ایراد خواهد شد.

دبیر اجرایی همایش، "تاریخچه دانشگاه خوارزمی از ابتدا تاکنون"، "خوارزمی و جبر" ، "فعالیت های خوارزمی در جغرافیا و الگوریتم" را از جمله موضوعات سخنرانی های این کنفراس یک روزه عنوان کرد و گفت: آشنا کردن و معرفی خورازمی به عنوان یک دانشمند بزرگ ایرانی و آشنا ساختن مردم با تحقیقات این دانشمند بزرگ از دلایل برگزاری این همایش است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزاری کنفرانس خوارزمی اظهار کرد: خوارزمی یکی از دانشمندان مشهور ایرانی است که دارای فعالیت چند وجهی بوده و به غیر از ریاضی در نجوم و جغرافیا نیز فعالیت هایی را انجام داده است. بنابراین آشنا کردن ایرانیان با این دانشمند ایرانی که در دنیا آوازه بلندی دارد از دلایل ضروری برای برگزاری این کنفرانس است.

منبع :