تحلیل آزمون 22 مهر در گروه پنجم دبستان

.

تحلیل آزمون 22 مهر در گروه پنجم دبستان

تحليل آزمون 22 مهر در گروه پنجم دبستان

 

دوستان خوبِ درس‌خوان، سلام؛ از درس و مدرسه و آزمون، خسته نباشيد...

 

آزمون 22 مهرماه، اوّلين آزمون از سال تحصيلي جديد بود و هيچ‌ درسِ دوره‌اي در آن وجود نداشت؛ يعني بايد فقط حجم کوچکي از کتاب‌هاي درسي جديد را مي‌خوانديد و به‌ سؤال‌هاي آن‌ها، جواب مي‌داديد.

حالا به نتايج آزمون 22 مهرماه توجّه مي‌کنيم:

پنجم دبستان (عادي)

 

نام درس

پيش‌بيني کانون

ميانگين درصدهاي شما

رياضي

%60

%59

علوم

%60

%54

بخوانيم و بنويسيم

%70

%62

جغرافيا

%70

%51

هديه‌هاي آسمان

%70

%60

 

درس رياضي

همان‌طور که مي‌بينيد در اين درس، سؤال‌ها متعادل بوده و شما به اندازه‌اي که کانون انتظار داشته، توانسته‌ايد به سؤال‌ها پاسخ دهيد؛ مباحث درس رياضي در اين آزمون، شامل 10 صفحه (صفحه‌ي 1 تا 10 کتاب درسي) بوده؛ تازه اين مباحث، همه شامل مباحث يادآوري درس‌هاي کلاس چهارم (يادآوري عدد نويسي، جمع و تفريق و ضرب و ...) بوده‌اند؛ پس اوّلاً به شما تبريک مي‌گوييم که خوب درس خوانده‌ايد و توانسته‌ايد به سؤال‌هاي اين درس، همان‌طور که ما انتظار داشتيم، پاسخ دهيد؛ ثانياً يادتان باشد که درس‌هاي اين آزمون را براي آزمون بعد، مجدّداً دوره کنيد؛ پيشنهاد مي‌کنيم براي دوره‌ي اين مباحث در آزمون 6 آبان‌ماه، روزي 2 تمرين از کتاب «دوسالانه‌ي رياضي پنجم دبستان» حل کنيد تا علاوه بر تمرين اين درس‌ها، از هم‌اکنون براي امتحانات مستمر هم آماده شويد.

 

درس‌هاي علوم و بخوانيم و بنويسيم

سؤال‌هاي درس علوم در اين آزمون، از مبحث «مانند دانشمندان فکر کنيد» بوده و شامل صفحه‌هاي 6 تا 13 کتاب درسي بوده است؛ مي‌بينيد که درصد پاسخ‌گويي شما در اين آزمون با آن‌چه ما فکر مي‌کرديم، کمي تفاوت دارد و سؤال‌ها براي شما، کمي سخت بوده‌اند. اين تفاوت و سختي سؤال‌ها به دو دليل است:

1) تعداد صفحه‌هاي کتاب درسي براي طرح سؤال در اين آزمون، خيلي کم بود؛ لذا ما مجبور شديم از برخي قسمت‌هاي کتاب که ممکن است شما خيلي خوب به آن‌ها توجّه نکرده باشيد (مثل شکل‌هاي صفحه‌هاي 7 و 8 کتاب درسي) نيز سؤال طرح کنيم؛ هم‌چنين چون تعداد صفحه‌ي کتاب درسي کم بود، چند سؤال سخت هم در آزمون گذاشته بوديم.

2) هنوز در شروع کلاس‌هاي درس هستيم و ممکن است که درس شما در مدرسه به مبحث آزمون نرسيده باشد؛ براي همين شايد برخي از شما مجبور بوديد به سؤال‌هايي جواب دهيد که هنوز درس آن‌ها را در مدرسه نخوانده بوديد.

دوستان خوب، اصلاً نگران نباشيد؛ از مبحث «مانند دانشمندان فکر کنيد» در براي آزمون بعدي هم سؤال آورده مي‌شود؛ براي همين فرصت داريد که اين درس‌ را براي آزمون بعدي، دوباره بخوانيد و از آن، تمرين حل کنيد.

 

درس‌‌هاي هديه‌هاي آسمان و جغرافيا

سؤال‌هاي اين دو درس در اين آزمون، براي شما کمي سخت بوده است و شما از آن‌چه که ما تصوّر مي‌کرديم، کم‌تر به سؤال‌هاي اين درس‌ها جواب داده‌ايد؛ البته اصلاً جاي نگراني نيست؛ مباحث اين دو درس در آزمون 20 آبان‌ماه تکرار مي‌شوند؛ توصيه مي‌کنيم که کتاب «جهانگرد کوچک پنجم دبستان» را تهيّه کنيد و تمرين‌هاي درس جغرافياي اين کتاب را حل کنيد؛ به‌اين ترتيب براي آزمون 20 آبان‌ماه، آماده‌تر خواهيد بود.

 

آزمون بعدي شما در تاريخ 6 آبان‌ماه و شامل درس‌هاي رياضي، علوم، بخوانيم و بنويسيم، تاريخ و مدني خواهد بود؛ در اين آزمون قرار است که شما تحلیل آزمون 22 مهر در گروه پنجم دبستان درس‌هاي نيم‌سال اوّل را امتحان دهيد؛ مجموع صفحه‌هايي که در آزمون 6 آبان‌ماه امتحان مي‌دهيد، 83 صفحه خواهد بود. منتظر نتايج خوب شما در آزمون 6 آبان‌ماه هستيم...

 

نتايج اجراي آزمون پنجم تيزهوشان در جدول زير آمده است: همان‌طور که مي‌بينيد، تمام درس‌هاي اين آزمون، از آن‌چه ما تصوّر مي‌کرديم، براي شما کمي راحت‌تر بوده است؛ البته شما که در اين گروه امتحان مي‌دهيد، حتماً تيزهوش‌تر هستيد و عجيب نيست که سؤال‌هاي آزمون 22 مهر براي شما راحت‌تر بوده است؛ به خودمان قول مي‌دهيم که سؤال‌هاي شما را سخت‌تر طرّاحي کنيم:

 

پنجم دبستان (تيزهوشان)

 

نام درس

پيش‌بيني کانون

ميانگين درصدهاي شما

رياضي و هوش

%40

%46

علوم

%50

%57

بخوانيم و بنويسيم

%60

%66

هديه‌هاي آسمان

%60

%63

 

راستي! يک نکته‌ي خيلي مهم:

اين روزها، هوا دارد سرد مي‌شود و سرماخوردگي دارد زياد مي‌شود...

لباس‌هاي گرم بپوشيد و از خودتان مواظبت کنيد...

به اميد ديدار

منبع :