مقاوم سازی چرم در برابر شعله با فناوری نانو

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با کمک فناوری نانو چرم را در برابر شعله مقاوم کنند.

مقاوم سازی چرم در برابر شعله با فناوری نانو

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با کمک فناوری نانو چرم را در برابر شعله مقاوم کنند.

سمانه سپهری مجری طرح بهبود ویژگی مقاومت در برابر شعله چرم با افزودن نانو ذرات رس اظهار کرد: صنعت چرم در ایران پیشینه ای طولانی دارد، ولی با گذشت سال ها از ورود ماشین آلات این صنعت به کشور، مشکلات زیادی در این صنعت به چشم می خورد.
وی با اشاره به برخی مشکلات این صنعت افزود: توجه و حمایت درست و کافی از این صنعت نشده و تحقیقات در زمینه های مربوط به این صنعت در کشور بسیار محدود و ناکافی بوده است.
این محقق با بیان اینکه این صنعت همچنان به صورت سنتی اداره می شود، افزود: با توجه به اینکه ایران در صنعت چرم مزیت نسبی دارد و در صورت رشد علمی و فناوری، محصولات چرمی ساخت ایران می توانند سهمی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهند تحقیق و پژوهش در زمینه های مرتبط با این صنعت لازم و ضروری به نظر می رسد.
به گفته وی تولید چرم با قابلیت های بیشتر مانند مقاوم کردن چرم در برابر آتش و مطابق با استانداردهای جهانی از جمله موضوعات اولویت دار تحقیقاتی به شمار می رود.
سپهری با تاکید بر اینکه انجام این پژوهش گامی برای ارتقای دانش ساخت چرم بوده است، افزود: از آنجا که فرآیند و مواد این پژوهش به صورتی طراحی و انتخاب شده اند که مشابه شرایط کنونی در کارخانجات چرمسازی ایران باشند می توان گفت این پژوهش منجر به بومی سازی فناوری بهبود مقاومت چرم در برابر آتش نیز شده است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین با استفاده از فناوری نانو و استفاده از نانومواد، طول سوختگی چرم کاهش یافته در نتیجه مقاومت چرم در برابر آتش بهبود پیدا کرده است.
سپهری ادامه داد: این پژوهش با تحقیقات کتابخانه ای و میدانی برای یافتن روش های سنتی و مدرن برای تولید چرم ضدآتش آغاز شد.
سپهری ادامه داد: سپس دانش تولید چرم در ایران از کارخانجات استخراج و در آزمایشگاه بررسی شد؛ در قدم بعدی مواد ایجاد کننده خاصیت مقاومت در برابر آتش با فرآیندهای مختلف به چرم افزوده شده و در نهایت اثر مواد و فرآیندهای به کار رفته روی خواص مختلف چرم بررسی و اندازه گیری شد.
وی با بیان اینکه نتیجه این پژوهش در صنعت چرمسازی قابل استفاده است، عنوان کرد: چرمی که با استفاده از نتایج این پژوهش تولید می شود در صنایع ساخت مبلمان و خودرو و هواپیما و تولید پوشاک، به خصوص انواع لباس های محافظ و کار، مورد تقاضاست.
وی افزود: ادامه این پروژه نیمه صنعتی کردن محصول همچنین ادامه تحقیق و مطالعه برای بهبود بیشتر این ویژگی یا دیگر ویژگی های تکمیلی چرم است.
این محقق دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ویژگی های نتایج این طرح گفت: استفاده از چرم طبیعی که خواص منحصر به فردی دارد، استفاده از نانورس که فراوان بوده و قیمت پایینی داشته و خطرهای زیست محیطی ندارد، بکارگیری از فرایندها و مواد شیمیایی که به صورت معمول در کارخانجات استفاده می شود از ویژگی های این طرح به شمار می روند.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: امکان استفاده از روش پیشنهادی طرح در کارخانجات چرمسازی بدون هزینه های مربوط به تهیه ماشین آلات جدید و با تغییرات بسیار اندک در فرآیندهای معمول کارخانجات، عدم نیاز به دانش یا آموزش، نداشتن آلودگی های زیست محیطی از مزیت های این طرح به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: محصول این پژوهش قابل استفاده در صنعت چرمسازی و پس از تولید انبوه و تکمیل شدن تحقیقات در صنایعی از جمله صنایع خودروسازی، هواپیما سازی و تولید البسه ایمنی است.
استاد راهنمای این طرح دکتر محمد امانی تهران و استاد مشاور آن دکتر فاطمه ضیغمی بوده است.

منبع :