زمین به سمت شرق می‌چرخد، پس چرا پرواز به غرب سریع‌تر نیست؟

برخلاف تصور رایج و با وجود چرخش زمین به سوی شرق، پرواز به سوی غرب سریع‌تر نیست.

زمین به سمت شرق می‌چرخد، پس چرا پرواز به غرب سریع‌تر نیست؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌الرت، کره زمین با سرعتی حدود 1670 کیلومتر در ساعت به سوی شرق می‌چرخد، هرچه در جو آن است نیز با سرعت حدود 1,670 کیلومتر در ساعت، حرکت می‌کند.

زمین با سرعت 1670 کیلومتر بر ساعت به سمت شرق می‌چرخد؛ حال اگر فرضاً در هواپیمایی باشیم که به سوی غرب پرواز می‌کند، با توجه به اینکه زمین به سمت ما گردش می‌کند، چرا زودتر به مقصد نمی‌رسیم؟ دلیل این موضوع این است که هواپیما تحت تاثیر چرخش زمین قرار می‌گیرد؛ یعنی اگرچه مقصد به سمت ما حرکت می‌کند اما ما نیز از مقصد خود دور می‌شویم! گیج کننده به نظر می‌رسد.

هوای بالای زمین هم با سرعت 1670 کیلومتر بر ساعت، به سوی شرق می‌رود و برای اینکه هواپیما به سوی مقصدی پرواز کند، باید متناسب با نحوه چرخش زمین، این کار را انجام دهد.

اگر فرض کنیم سرعت حرکت هواپیما به سمت شرق، 160 کیلومتر در ساعت باشد(زیرا به طور بالقوه هر چیزی که روی زمین است از جمله هواپیما با سرعت 1670 کیلومتر بر ساعت به سمت شرق حرکت می‌کند) در واقع این عدد به 1670 کیلومتر بر ساعت اضافه می‌شود و هواپیما خود را با سرعت فرضی 1830 کیلومتر در ساعت به مقصد می‌رساند. اما اگر مقصد در غرب باشد، در واقع با سرعت 1670 منهای ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت( سرعت فرضی 1510 کیلومتر بر ساعت) حرکت خواهد کرد.

"هنری رایش"(Henry Reich)، فیزیکدان و ریاضیدان و مبتکر سری ویدیوهای آموزشی "مینت فیزیکس" (MinutePhysics) می‌گوید: بله! برای رفتن به غرب شما به شرق می‌روید، اما به سرعت کمتری نسبت به سرعت حرکت زمین به سمت شرق. اما این موضوع، ساده نیست زیرا بادها در جو بالاتر، همه چیز را بهم می‌ریزند.

پروازهایی که به سمت مقاصد غربی انجام می‌شوند نسبت به مسیر مشابه در زمان برگشت به علت جریان‌های هوایی متاثر از گردش زمین، مدت زمان بیشتری طول می‌کشند.

نسخه‌ای از این مقاله، برای نخستین بار در نوامبر سال 2015 به چاپ رسیده بود.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24