رباتی برای پاکسازی ایمن سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم

دانشمندان آمریکایی، رباتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند رآکتورهای غنی‌سازی اورانیوم را با روش ایمن‌تری، پاکسازی کند.

رباتی برای پاکسازی ایمن سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان پروژه "اوهایو"(Ohio plan)، برای استقرار فناوری پیشرفته‌ای، یک سایت غنی‌سازی اورانیوم بزرگ متعلق به دوران جنگ سرد را در تابستان امسال پاکسازی می‌کنند.

این دستگاه، یک ربات خودکار سنجش تشعشع است که بوسیله لوله‌های فوقانی بزرگی می‌چرخد تا اورانیوم‌های خطرناک باقیمانده را پیدا کند.

مقامات معتقدند که برای تشخیص لوله‌هایی که باید از "کارخانه توزیع گاز پتاسیم" در پایکتون حذف شوند، این راه، ایمن‌تر، دقیق‌تر و فوق‌العاده سریع‌تر از داشتن کارگرانی برای گرفتن اندازه‌های خارجی است.

به گفته مقامات، با استفاده از این روش در تمیز کردن، مالیات‌دهندگان، 10‌ها میلیون دلار را پس‌انداز خواهند کرد و اورانیوم غنی‌شده برای راکتورها و سلاح‌های هسته‌ای، تا چند دهه فراهم خواهد بود.  

ربات "ردپایپر"(RadPiper) که در "دانشگاه کارنگی ملون"(Carnegie Mellon University) آمریکا ابداع شده، متعلق به "وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا"(DOE) است و از فناوری مشابه در مجتمع‌های هسته‌ای استفاده می‌کند.

"ویلیام وایت تیکر"(William Whittaker)، یکی از متخصصان این طرح که کار خود را با ابداع ربات‌هایی برای پاکسازی پس از "حادثه تری مایل آیلند" (Three Mile Island accident) در آمریکا، آغاز کرده و اکنون، سرپرستی "مرکز رباتیک دانشگاه  کارنگی ملون" را بر عهده دارد، گفت: شاید فناوری‌های مشابه "ردپایپر" بتوانند، وظایف اصلی را در پاکسازی این بقایای هسته‌ای بر عهده بگیرند.

وایت‌تیکر ادامه داد: در حال حاضر، بسیاری از کارهای ساده این طرح انجام شده است و ربات‌ها نقش مهمی در این پاکسازی مهم بر عهده خواهند داشت.

"رودریگو ریماندو"(Rodrigo Rimando)، مدیر توسعه فناوری اداره مدیریت زیست محیطی بخش انرژی گفت: "ردپایپر"، در هر ساعت از کار خود، تقریبا هشت ساعت از زمان روش‌های معمول را حفظ می‌کند.

در این روش، عایق و مواد دیگر، برای دستیابی به لوله‌ها پاکسازی می‌شوند، یک کارگر، ردیاب سنگینی را روی داربست و ابزار محافظتی، نگه می‌دارد و اطلاعات آن را می‌خواند و می‌نویسد. این فرآیند، در مورد لوله‌های بعدی هم تکرار می‌شود.

"مارتی ریبولد" (Marty Reibold)، مدیر طرح‌های استراتژیک شرکت " Fluor-BWXT Portsmouth" گفت: کارگران، این کار را در یک ساختمان بیش از چهار سال انجام دادند.

اکنون، تمرکز ما، بر ساختمان‌های بزرگتری است که 58 زمین فوتبال در آنها جای می‌گیرد.

وی افزود: تحلیل‌گر می‌تواند این دستگاه را بررسی کند، دکمه را فشار دهد، گزارش را امضا و تمام شدن کار روی لوله را تایید کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب