تحلیل آزمون 25 شهریور گروه‌های چهارم و دوم دبستان

در این تحلیل آزمون 25 شهریور ماه در گروه چهارم و دوم دبستان به همراه توصیه های مشاوره ای ارائه شده است .

تحلیل آزمون 25 شهریور گروه‌های چهارم و دوم دبستان

دوستان عزيز، سلام!

يک سؤال مهم مي‌پرسيم؛ اوّل خودتان به آن جواب دهيد، بعد پاسخ نوشته شده را بخوانيد.

 

سؤال: از جدول‌هاي زير، چه چيزهايي مي‌فهميد؟

توضيح مهم: ستون پيش‌بيني، يعني اين‌که ما فکر مي‌کرديم شما دانش‌آموزان، به چند درصد از سؤال‌هاي هر درس جواب مي‌دهيد.

ستون اجرا، يعني اين‌که شما در آزمون 25 شهريور، واقعاً به چند درصد از سؤال‌هاي هر درس، جواب داده‌ايد.

 

چهارم دبستان

 

عنوان درس

پيش‌بيني

اجرا

رياضي (نگاه به گذشته)

%60

%71

علوم (نگاه به گذشته)

%60

%74

بخوانيم و بنويسيم (نگاه به گذشته)

%65

%64

رياضي (نگاه به آينده)

%40

%53

 

پاسخ:

در آزمون 25شهريور در کلاس چهارم دبستان و در دو بخش نگاه به گذشته و نگاه به آينده، سؤال‌ها در مجموع آسان‌تر بوده‌اند؛ احتمالاً خيلي از شما دانش‌آموزان، درس‌ها را بهتر خوانده بوديد و سؤال‌هاي اين درس‌ها، به‌ويژه درس‌هاي رياضي و علوم، برايتان ساده بوده است. البته ما هم از معلّمان عزيزي که سؤال‌هاي آزمون را مي‌نويسند، خواستيم که از آزمون‌هاي بعد، درصدهاي شما را دقيق‌تر پيش‌بيني کنند.

 

دوم دبستان

 

عنوان درس

پيش‌بيني

اجرا

رياضي (نگاه به گذشته)

%60

%82

علوم (نگاه به گذشته)

%59

%64

بخوانيم و بنويسيم (نگاه به گذشته)

%61

%77

رياضي (نگاه به آينده)

%47

%64

 

پاسخ:

در آزمون 25 شهريور در کلاس دوم دبستان و در دو بخش نگاه به گذشته و نگاه به آينده، سؤال‌ها خيلي آسان‌تر بوده‌اند؛ به‌ويژه سؤال‌هاي درس‌هاي رياضي و بخوانيم و بنويسيم؛ معلوم است که شما دانش‌آموزان، در تابستان خيلي خوب درس‌ خوانده‌ايد. البته حالا که درس‌خوان‌تر شده‌ايد، معلّمان عزيزي که سؤال‌هاي آزمون را مي‌نويسند، براي شما سؤال‌هاي سخت‌تري طرح خواهند کرد.

 

يک توضيح مهم:

دوستان خوب، در آزمون 25 شهريور، خيلي از دانش‌آموزان غايب بودند؛ يعني برخي از دانش‌آموزاني که در تابستان بازيگوشي کرده و خوب درس نخوانده بودند، در آزمون غايب بودند و بيش‌تر کساني که در آزمون شرکت کرده‌اند، دانش‌آموزان با انگيزه و زرنگ‌تر بوده‌اند؛ براي همين است که سؤال‌هاي اين آزمون، برايشان ساده‌ بوده است.

 

چند توصيه‌ي مهم:

آزمون مهر، آزمون خيلي مهمّي است؛ چون:

1) تمام درس‌هايي که در تابستان آن‌ها را امتحان داده‌ايد، دوباره پرسيده مي‌شوند؛ پس اين آزمون جمع‌بندي تمام تلاش شما در تابستان خواهد بود.

2) اگر در تابستان در‌س‌هايتان را خوب نخوانده‌ايد، مي‌توانيد آن‌ها را براي آزمون 8 مهر دوباره بخوانيد و از دوستانتان که اين درس‌ها را خوانده‌اند، عقب نمانيد.

3) در آزمون 8 مهر، يک‌بار ديگر، تمام درس‌هاي سال قبل را دوره مي‌کنند؛ از آن‌جا که درس‌هاي شما، خيلي به‌هم مربوط هستند، بايد درس‌هاي سال قبل را به‌خوبي به ياد داشته باشيد تا بتوانيد درس‌هاي سال بعد را خوب ياد بگيريد؛ براي همين درس‌هاي اين آزمون را خوب بخوانيد.

4) با خواندن درس‌هاي آزمون 8 مهر، مي‌توانيد بخشي از درس‌هاي سال تحصيلي جديد خودتان را زودتر از مدرسه بخوانيد و به اصطلاح، پيش‌خواني کنيد. پيش‌خواني به شما کمک مي‌کند که درس‌هاي امسال را بهتر ياد بگيريد و سال تحصيلي موفّق‌تري را شروع کنيد.

 

 

دوستان خوب، در آزمون 8 مهرماه، منتظرتان هستيم.

راستي، بوي ماه مهر مي‌آيد، هم‌شاگردي سلام...

 

منبع :