چگونه حافظه خود را بهبود ببخشیم؟

استفاده از چندین حس در به خاطر سپاری می‌تواند سبب تقویت و تحریک سریع‌تر شبکه‌های حافظه شود.

چگونه حافظه خود را بهبود ببخشیم؟

استفاده از چندین حس در به خاطر سپاری می‌تواند سبب تقویت و تحریک سریع‌تر شبکه‌های حافظه شود. مانند اینکه یک کلید اضافه درجایی برای مواقع اضطراری نگه داریم. این کار سبب می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید سریع‌تر به آن دسترسی پیدا کنید.

همین موضوع برای حافظه نیز صادق است. اگر می‌خواهید چیزی را ساده‌تر به خاطر آورید، می‌توانید چندین کپی از اطلاعات را در موقعیت‌های مختلف سیستم ذخیره مغزی خود جای بدهید. یادگیری، بازخوانی و تمرین کردن اطلاعات جدید از طریق چندین حس مختلف دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. به این صورت، شما اطلاعات را در نقاط مختلف مغز خود ذخیره می‌کنید و از ساختاربندی حافظه سریع و دسترسی به اطلاعات سریع‌تر سود خواهید برد.

این همچنین یک روش قدرتمند و جالب برای ایجاد مدارهای حافظه قوی درزمانی کمتر است که می‌تواند اطاعات را در حافظه بلندمدت شما جای بدهد.

اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ شبکه‌های حافظه توسط فعال‌سازی مغزی ایجاد می‌شود. برای اینکه اطلاعات به حافظه تبدیل شوند، باید درون شبکه‌های عصبی انباشته شوند. این کار توسط تکرار و پردازش در سیناپس‌ها رخ می‌دهد. هر زمان که اطلاعات یا تجربه جدیدی وارد مغز می‌شود، فعال‌سازی مکرر سبب ایجاد ارتباطات بیشتر و قوی‌تری بین نورون‌هایی می‌شود که حافظه را در خود جای می‌دهند. بنابراین تکرار سبب تقویت حافظه و جای گرفتن آن در حافظه بلندمدت می‌شود.

هر نوع حافظه حسی در یک لوب مخصوص به خود در مغز ثبت می‌شود. برای مثال حافظه بصری در پشت مغز (لوب‌های بینایی) ذخیره می‌شوند و حافظه شنوایی در لوب‌های تمپورال. با یادگیری اطلاعات از طریق حس‌های مختلف مانند شنیدن، دیدن، یا تصور کردن، و غیره، نواحی مختلف مغز را فعال می‌کنید و به این شکل اطلاعات را در آن مناطق ذخیره می‌کنید. ازآنجایی‌که هر حس مرکز ذخیره خاص خود را در مغز دارد، تحریک، ذخیره‌سازی و یادآوری حافظه چند حسی ساده‌تر است. زمانی که یکی از حس‌ها تحریک می‌شود (برای مثال به خاطر آوردن آنچه دیده‌اید)، سایر حس‌ها نیز تقریباً در همان لحظه فعال می‌شوند (چه چیزی در آن زمان شنیده‌اید، حس کرده‌اید یا تصور کرده‌اید).

برای تقویت حافظه خود، از حس‌های شنیداری، بینایی و حرکت یا لامسه استفاده کنید. برای مثال سعی کنید مطلبی که می‌خوانید در ذهن خود تصور کنید. حتی می‌توانید به آن جنبه‌ای طنز ببخشید تا بعداً بهتر آن را به خاطر آورید. آهنگ و ریتم نیز به تقویت حافظه کمک می‌کنند. اگر برای اطلاعاتی که حفظ می‌کنید آهنگ و ریتمی خاص بسازید می‌توانید بهتر آن‌ها را به خاطر آورید. یا اینکه متن درسی را با صدای بلند بخوانید. مغز شما اطلاعات را هم از طریق بینایی و هم از طریق شنیداری ضبط خواهد کرد و احتمال به خاطر آوردن آن‌ها بیشتر می‌شود. حرکت و لامسه نیز به یادگیری کمک می‌کنند. مخصوصاً حرکت می‌تواند در به خاطر آوردن ایده‌ها یا مفاهیم جدید کمک کنند.

پس با ترکیب کردن حس‌های دیگر سعی کنید تا یادگیری (و درک) را سریع‌تر، کاراتر و سرگرم‌کننده‌تر سازید. با این کار تثبیت حافظه تسریع شده و دسترسی بهتری به اطلاعات ذخیره‌شده در مغز خود خواهید داشت. این روش حتی می‌تواند به شما در دسترسی به اطلاعات برای مقاصدی فراتر از امتحانات کمک کند، مانند کاربردهای جدید، حل مسائل نو و یا نوآوری‌های خلاقانه!


منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/radical-teaching/201609/memorizing-faster-easier-longer-lasting-and-more-fun