راه‌هایی برای اینکه فرزاندان خود را کتاب‌خوان کنید!

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید یک فرد را به مطالعه ترغیب کنید تا بتواند به سطح 5 کتاب در ماه برسد. برخی والدین سعی می‌کنند از در اجبار وارد شوند، که اصلاً درست نیست.

راه‌هایی برای اینکه فرزاندان خود را کتاب‌خوان کنید!

آیا می‌خواهید فرزندتان بیشتر مطالعه کند؟ سعی داریم به شما چند نکته مفید بیاموزیم.

در دوران کودکی فقط کتاب نمی‌خواندم – بلکه در داستان‌ها زندگی می‌کردم. همیشه و همه‌جا به دنبال کتاب‌های جدید بودم. حتی در مهمانی‌ها نیز من را در گوشه‌ای مشغول خواندن کتاب‌های کتابخانه میزبان پیدا می‌کردید. همیشه غرق در داستان می‌شدم و در کنار شخصیت‌های کتاب به ماجراجویی می‌پرداختم. بیشتر کودکان این‌گونه نیستند، حتی امروزه آمار کتاب‌خوان‌ها بیشتر نیز افت کرده است. پس آیا باید نگران باشیم که نیمی از کودکان علاقه‌ای متوسط نسبت به کتاب دارند و 10 درصد نیز اصلاً از مطالعه لذت نمی‌برند؟ با ورود آن‌ها به دبیرستان این آمار حتی بدتر هم می‌شود. تقریباً یک نفر از هر پنج نوجوان می‌گویند از مطالعه لذت نمی‌برند (مخصوصاً پسرها).

کتابخوانی در دوران کودکی موضوع بسیار مهمی است. مطالعات نشان می‌دهند کودکانی که به مطالعه علاقه دارند سه برابر بیشتر احتمال دارد که بیش‌ازحد مورد انتظار مطالعه کنند، و درنتیجه بخش بیشتری از برنامه درسی خود را به اتمام برسانند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که تنها برای لذت مطالعه کتاب می‌خوانند ازنظر اجتماعی تحرک بیشتری دارند، که در سن 15 سالگی این مسئله بیش از پیش‌زمینه اجتماعی والدین بر روی آینده تحصیلی فرد اثر می‌گذارد.

روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید یک فرد را به مطالعه ترغیب کنید تا بتواند به سطح 5 کتاب در ماه برسد. برخی والدین سعی می‌کنند از در اجبار وارد شوند، که اصلاً درست نیست. بهترین رویکرد این است که ابتدا از موضوعات موردعلاقه کودک شروع کنید. مهم نیست این موضوع کشتی یا بازی‌های کامپیوتری باشد. بر اساس علاقه او کتاب‌هایی عمومی و آگاه‌کننده پیدا کنید، چه کتاب درباره فوتبال باشد یا درباره کوسه‌ماهی‌ها. پس‌ازآن داستان‌هایی را مرتبط با آن موضوعات جستجو کنید.

باید زیرک باشید و آنان را آرام‌آرام به سمت خواندن کتاب بکشانید- فضا را نیز محیا کنید، کتاب، روزنامه و مجله‌ها را در گوشه و کنار خانه در دسترس و جلوی چشم بگذارید. خودتان نیز الگو باشید، وقت خود را با کتاب پر کنید، درباره داستان‌ها صحبت کنید و برایشان کتاب بخوانید، آن‌هم نه‌فقط ده دقیقه پیش از خواب.

برخی از والدین نیز خود سعی می‌کنند کتاب‌ها را انتخاب کنند. اجازه دهید فرزندان خودشان موضوع را انتخاب کنند. به آن‌ها فشار نیاورید. مطالعه باید سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد و نه اجباری. اگر فرزند شما شیفته یک نویسنده یا یک ژانر خاص شده است که شما دوست ندارید، نگران نباشید. بعضی فقط کتاب‌های هری پاتر را می‌خوانند. اهمیتی ندارد، مهم است که مطالعه کنند. بالاخره به سراغ کتاب دیگری خواهند رفت.

یک مشکل دیگر این است که خیلی از کتاب‌ها بسیار طولانی هستند، درنتیجه اگر علاقه‌ای در کار نباشد فرد به سراغ آن‌ها نمی‌رود. از کتاب‌های کوچک شروع کنید. مخصوصاً پسرها همیشه به دنبال کتاب‌های کوچک‌تر هستند. مدرسه نیز وقت کودکان را می‌گیرد و سبب می‌شود نخواهند یک کتاب قطور را شروع کنند.

درباره قطوری یا سختی و آسانی کتاب وسواس به خرج ندهید. هیچ‌کس دوست ندارد یک ساعت اوقات فراغت خود را کافکا بخواند. درست است که کتاب‌های کوتاه و داستان‌های عامه‌پسند فردی با ادبیات قوی برای شغل‌های دولتی مهم‌تربیت نمی‌کنند، اما عادت کتاب‌خوانی را در کودکان شما تقویت می‌کنند. وقتی‌که کتاب جزوی از زندگی روزمره آنان شد، کم‌کم می‌بینید که به سراغ کتاب‌های دیگر نیز می‌روند.

منبع:

https://www.express.co.uk/entertainment/books/783076/How-to-make-your-children-read-moreمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24