بازگشت گورخر ایرانی به پارک ملی کویر پس از 33 سال

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: طرح معرفی مجدد گورخر ایرانی در کویر مرکزی با انتقال این گونه نادر از ذخیره گاه زیستکره توران به پارک ملی کویر مرکزی در نیمه خردا

بازگشت گورخر ایرانی به پارک ملی کویر پس از 33 سال

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: طرح معرفی مجدد گورخر ایرانی در کویر مرکزی با انتقال این گونه نادر از ذخیره گاه زیستکره توران به پارک ملی کویر مرکزی در نیمه خرداد ماه اجرا می شود.

عباسعلی دامنگیر با اشاره به سفر سعید نمکی مشاور رییس سازمان محیط زیست و حمید ظهرابی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این سازمان به استان سمنان گفت: بازدید از زیستگاه های مستعد اجرای طرح معرفی مجدد گور خر ایرانی به پارک ملی کویر مرکزی همچون چشمه پیغمبر و اطراف آن در حوزه سیاهکوه، زیستگاه چشمه طلحه و چاه میش مست در حوزه ملک آباد برخی از برنامه های این سفر بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به بررسی های میدانی و سوابق مطالعاتی برای شناسایی و معرفی زیستگاه های مستعد اجرای طرح معرفی مجدد گورخر ایرانی در کویر مرکزی، اظهار کرد: در نهایت، دشت شمالی سیاه کوه در محدوده زیستگاه دشتی چشمه پیغمبر، به عنوان زیستگاه مورد توافق و اجماع نظر کارشناسان و متخصصان برای عملیاتی کردن معرفی مجدد گورخر ایرانی در کویر مرکزی انتخاب شد.
دامنگیر با اعلام اینکه برای انتقال گونه نادر گور خر ایرانی از ذخیرگاه زیستکره توران به پارک ملی کویر مرکزی تصمیم گیری لازم صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: این موضوع علاوه بر ارتقای تنوع زیستی، می تواند بر جاذبه های طبیعی منطقه هم بیافزاید.
وی افزود: به رغم جمعیت مناسب گور خر ایرانی در ذخیره گاه زیستکره توران، این اقدام در راستای ارتقای تنوع زیستی و احیای گونه در زیستگاه پیشین آن صورت می گیرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تاکید کرد: اجرای این طرح نه تنها منجر به گسترش طرح قلمرو زیستی گور خر ایرانی در شرق و غرب استان سمنان می شود، بلکه پویایی سایر گونه ها و تنوع زیستی پارک ملی کویر مرکزی را نیز در پی خواهد داشت.
دامنگیر گفت: اجرای این طرح همزمان با هفته محیط زیست در نیمه خردادماه خواهد بود که منجر به حضور گونه نادر گور خر ایرانی در پارک ملی کویر پس از 33 سال می شود.
گورخر ایرانی یا 'گور' (Equus hemionus onager) زیرگونه ‌ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد .
گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده و از زیرگونه ایرانی تنها دو جمعیت کوچک در منطقه خارتوران شاهرود و بهرام گور استان فارس باقی مانده ‌است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24