نامگذاری روز پرندگان کنار آبزی در تقویم جهانی

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال در تقویم جهانی برای اولین بار روز بیست و یکم آوریل (اول اردیبهشت ماه) به نام پرندگان کنار آ

نامگذاری روز پرندگان کنار آبزی در تقویم جهانی

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال در تقویم جهانی برای اولین بار روز بیست و یکم آوریل (اول اردیبهشت ماه) به نام پرندگان کنار آبزی ثبت شد.

سید مجید خرازیان مقدم با بیان این که نامگذاری روز پرندگان کنار آبزی (World Curlew Day) توسط کنوانسیون گونه های مهاجر وحشی (CMS) صورت گرفت، ادامه داد: این روز، با هدف افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضعیت در تهدید این گروه از پرندگان و تشویق برنامه ها و فعالیت هایی در حمایت از حفظ جمعیت های آنها نامگذاری شده است.
خرازیان مقدم با بیان اینکه Curlew نام عمومی دسته ای از پرندگان کنار آبزی است که با منقارهای بلند و به پایین خمیده خود به آسانی قابل شناسایی هستند، اظهار کرد: نام فارسی این پرندگان 'گیلانشاه' است.
مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: البته واژه 'گیلانشاه' طیف گسترده تری از پرندگان از جمله curlewها را شامل می شود.

** شناسایی چهار گونه پرنده کنار آبزی در ایران
وی با یادآوری اینکه این پرندگان ساحلی نسبتا بزرگ جثه از پرندگان در معرض خطر انقراض هستند، خاطرنشان کرد: در جهان هشت گونه پرنده از این گروه شناسایی شده که از این میان چهار گونه در ایران مشاهده و گزارش شده اند.
به گفته وی، گیلانشاه خالدار (Slender-billed Curlew)، گیلانشاه بزرگ( Eurasian Curlew)، گیلانشاه ابرو سفید (Whimbrel) و گیلانشاه شرقی( Far Eastern Curle) پرندگان مهاجران زمستانه سواحل ایران هستند.
خرازیان مقدم با اشاره به اینکه در طول حدود سه دهه گذشته گزارش مستندی از مشاهده گیلانشاه خالدار Slender-billed Curlew ارائه نشده است، اظهار کرد: در خصوص گیلانشاه بزرگ Eurasian Curlew هم به دلیل لزوم شناسایی روند جمعیت جهانی و تدوین برنامه حفاظت گونه، در سال 2017 در دبیرخانه تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان آبزی آفریقا- اورآسیا، کارگروهی به منظور تدوین برنامه عمل جهانی آن راه اندازی شد.

** طی 30 سال گذشته 80 درصد جمعیت جهانی گیلانشاه شرقی از بین رفته است
وی ضمن یادآوری این موضوع گیلانشاه شرقی Far Eastern Curleدر فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، خاطرنشان کرد: برنامه حفاظت جهانی این گونه مهم در نشست مجمع عمومی اعضای متعاهد کنوانسیونCMS در اکتبر 2017 در فیلیپین به تصویب رسید.
وی اعلام کرد: بر اساس آنچه در برنامه حفاظت جهانی گونه گیلانشاه شرقی آمده است، طی 30 سال گذشته، 80 درصد از جمعیت جهانی این گونه از بین رفته است.

** از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها مهم ترین تهدید برای حیات پرندگان کنار آبزی است
خرازیان مقدم گفت: مهمترین تهدید پیش روی این پرندگان، همچون بسیاری از گونه های حیات وحش، از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها است و به نظر می رسد تهدید ویژه این پرندگان، تخریب زیستگاه های غیر تولید مثلی به ویژه در نواحی ساحلی آسیا باشد.
موسسه بردلایف اینترنشنال و همچنین موسسه بین المللی تالاب ها در کنار کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی از حامیان مناسبت جدید World Curlew Day هستند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24