عملکرد تکواندوکاران نوجوان در مسابقات جهانی

در حالی که پسران نوجوان ایران توانستند از عنوان قهرمانی خود در مسابقات جهانی دفاع کنند، اما دختران تکواندوکار نتیجه ضعیفی گرفتند و قهرمانی دوره قبل را از دست دادند.

عملکرد تکواندوکاران نوجوان در مسابقات جهانی

به گزارش ایسنا، دوازدهمین دوره رقابت‌های تکواندوی قهرمانی نوجوانان جهان(پسران و دختران) از تاریخ ۲۰ تا ۲۴ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ به میزبانی سالن "ساله کوارت" شهر الحمامات در کشور تونس پیگیی شد که تیم ملی ایران نیز در این رقابت‌ها حضور داشت. پسران ایران توانستند در این دوره از مسابقات به عنوان قهرمانی برسند که یک نتیجه قابل قبول برای نوجوانان ایران در شروع سال جدید بود.

اما تیم ملی دختران ایران نتوانست عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و به تنها کسب یک مدال برنز بسنده کرد. این اتفاق در صورتی رخ داد که تیم ملی دختران ایران، دوره یازدهم این مسابقات را که به میزبانی شهر "برنابی" کشور کانادا در سال ۲۰۱۶ برگزار شد را با کسب عنوان قهرمانی پشت سر گذاشته بود. نتیجه‌ای که خیلی‌ها پیش از اعزام تیم ملی حتی به آن فکر هم نمی‌کردند.

هدایت تیم ملی دختران ایران در مسابقات قهرمان نوجوانان سال ۲۰۱۶ را نیز همانند امسال، "فاطمه صفرپور" به عنوان سرمربی در اختیار داشت که توانست با کسب دو مدال طلا و دو برنز به عنوان قهرمانی برسد. نتیجه‌ای که در این دوره از مسابقات جای خود را تنها به یک مدال برنز داد. نتیجه‌ای که نشان می‌دهد تیم دختران ایران عملکرد بسیار ضعیفی را از خود بر جای گذاشته و بهتر است توجه‌ها به این تیم بیشتر شود.

اما در بخش پسران داستان کاملا متفاوت بود و نمایندگان ایران در این بخش عملکرد خیره کننده‌ای را از خود بر جای گذاشتند. هدایت پسران ایران را مانند دوره گذشته "وحید عبداللهی" به عنوان سرمربی در اختیار داشت که با کسب هفت مدال طلا، دو مدال برنز و ۱۱۰ امتیاز توانستند عنوان قهرمانی این مسابقات را برای دومین بار به نام خود ثبت کند(تیم بزرگسالان ایران نیز دو بار قهرمان جهان شده است).

شاگردان "وحید عبداللهی" در دوره‌ی گذشته این مسابقات با کسب یک مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز به عنوان چهارمی رسیده بودند که در این دوره با عملکرد قابل قبول خود صعود چهار پله‌ای داشته و در جایگاه نخست جهان قرار گرفتند. تیم‌ کره‌جنوبی با یک مدال طلا، یک نقره، دو برنز و کسب ۵۴ امتیاز نایب قهرمان شد و ترکیه نیز با یک مدال طلا، دو نقره و کسب ۵۲ امتیاز بر سکوی سوم ایستاد.

"فاطمه صفرپور" سرمربی تیم تکواندو نوجوانان دختران نیز در مورد دلایل کسب این نتایج ضعیف به ایسنا گفت: اصلی‌ترین دلایلی که وجود داشت بی‌تجربگی و قرعه‌های سخت ملی‌پوشان ایران در مسابقات قهرمانی جهان بود! همچنین با توجه به اینکه سرمایه گذاری‌های تیم‌های دیگر بسیار بیشتر از فدراسیون ایران است، باید به این نوجوانان زمان دهیم تا به آمادگی کامل برسند. باید این تکواندوکاران را برای شرکت در دوره‌های بعد حفظ کنیم و شاهد نتایج خوب آن‌ها باشیم.

"محمدرضا زوار" مدیر فنی تیم‌ ملی تکواندو نوجوانان پسران نیز در مورد قهرمانی تیم پسران به ایسنا گفت: در بخش نوجوانان توانستیم با همکاری سازمان لیگ و سازمان‌ تیم‌های ملی حریفان تمرینی خوبی را برای نمایندگان ایران فراهم کنیم و همین مساله باعث شد به آمادگی خوبی از نظر فنی و روحی برسند تا چنین نتیجه‌ای کسب شود.

نتایج تیم ملی تکواندوی نوجوانان دختران در دوره ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ مسابقات قهرمانی جهان:
* دوره یازدهم(۲۰۱۶)
مدال‌های طلا: مبینا نژاد کته‌سری در وزن ۴۲- و زهرا پوراسماعیل در وزن ۶۸+ کیلوگرم
مدال‌های نقره: بدون مدال
مدال‌های برنز: مبینا بابالو در وزن ۵۵- و پریسا جوادی در وزن ۶۳- کیلوگرم
حذف شده‌ها: کوثر حسینی در وزن ۴۴-، ستاره چابکی در وزن ۴۶-، فاطمه جعفری در وزن ۴۹-، مبینا شاکری در وزن ۵۲-، زهرا شجاعی‌راد در وزن ۵۹- و زهرا شیدایی در وزن ۶۸- کیلوگرم
* دوره دوازدهم(۲۰۱۸)
مدال‌های طلا: بدون مدال
مدال‌های نقره: بدون مدال
مدال‌های برنز: مبینا کلی‌وند در وزن ۴۲- کیلوگرم
حذف شده‌ها: مریم حاج‌علیزاده در وزن ۴۴-، مهلا مومن‌زاده در وزن ۴۶-، غزل سلطانی در وزن ۴۹-، کوثر اساسه در وزن ۵۲-، مبینا شاکری در وزن ۵۵-، مهسا کیادلیری در وزن ۵۹-، یلدا ولی‌نژاد در وزن ۶۳- ، آناهیتا توکلی در وزن ۶۸- و کیمیا همتی در وزن ۶۸+ کیلوگرم

نتایج تیم ملی تکواندو نوجوانان پسران در دوره ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ مسابقات قهرمانی جهان:
* دوره یازدهم(۲۰۱۶)
مدال‌های طلا: امیرمحمد بخشی در وزن ۶۳- کیلوگرم
مدال‌های نقره: ابراهیم صفری در وزن ۵۱- کیلوگرم
مدال‌های برنز: علی باصری در وزن ۵۵- کیلورگم
حذف شده‌ها: امیر ولی‌پور در وزن ۴۵-، حمیدرضا هادیان در وزن ۴۶-، محمدرضا جمشیدی در وزن ۵۹-، محمدحسین یزدانی در وزن ۶۸-، محمد مرتضایی در وزن ۷۳-، امیرحسین وقوعی در وزن ۷۸- و عرفان ناظمی در وزن ۷۸+ کیلوگرم
* دوره دوازدهم(۲۰۱۸)
مدال‌های طلا: حسین لطفی در وزن ۴۵-، امیر ولی‌پور در وزن ۵۱-، امیرسینا بختیاری در وزن ۵۵-، حامد اصغری در وزن ۵۹-، محمدمهدی عمادی در وزن ۶۸-، علی اشکوریان در وزن ۷۳- و محمدعلی خسروی در وزن ۷۸- کیلوگرم
مدال‌های نقره: بدون مدال
مدال‌های برنز: عرفان مرادی در وزن ۶۳- و نیما مهرعلی در وزن ۷۸+ کیلوگرم
حذف شده‌ها: بدون حذفی

همیشه گفته می‌شود که حفظ عنوان قهرمانی سخت‌تر از کسب قهرمانی است و این موضوع با دیدن این نتایج تیم دختران ایران کاملا قابل تایید است. اتفاقی که باید از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد تا دلیل این افت شدید مشخص شود. رده‌سنی نوجوانان از مهم‌ترین رده‌های سنی برای پیشرفت یک رشته ورزشی است و به نظر می‌رسد فدراسیون تکواندو باید توجه خود به رده‌های سنی بخصوص در بخش دختران را بیشتر کند.

چند سالی است که تکواندوی ایران در رده بزرگسالان نیز افت محسوسی داشته و این موضوع را می‌توان از نتایج تیم ملی در سال گذشته دریافت. حالا که تکواندوکاران نوجوان ایران خوش درخشیده‌اند فدراسیون تکواندو باید توجه‌ به بخش پایه را بیشتر کند تا با حفظ این استعدادها پشتوانه خوبی برای تیم بزرگسالان ساخته شود.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24