آشنایی محققان کشور با سیستم‌های ایمپلنت مغزی توسعه می‌یابد

کارگاه آموزشی "آشنایی با جزئیات طراحی سیستم ایمپلنت مغزی" به منظور تشویق محققان برای فعالیت در حوزه پژوهشی "ایمپلنت‌­های مغزی" در مشهد برگزار می‌شود.

آشنایی محققان کشور با سیستم‌های ایمپلنت مغزی توسعه می‌یابد

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین مقامی، مدیر کارگروه "ایمپلنت مغزی" ستاد علوم شناختی با بیان اینکه این کارگاه آموزشی در اواسط اردیبهشت امسال در شهر مشهد مقدس برگزار می‌شود، اعلام کرد: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فناوری‌­های شناختی، تشویق محققان برای فعالیت در حوزه پژوهشی ایمپلنت­های مغزی است  و برای تحقق این هدف، در بهمن ماه سال 1393 کمیته علم ی متشکل از اساتید و متخصصان مجرب در این حوزه ایجاد و فعال شد.

وی افزود: پس از تشکیل جلسات متعدد با متخصصان و اساتید و در سه مرحله فراخوان طرح‌های پژوهشی مرتبط با ایمپلنت‌های مغزی، در نهایت 10 عنوان برای تکمیل یک ایمپلنت مغزی به پژوهشگران علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه معرفی شد.

به گفته وی پس از بررسی و داوری‌­های تخصصی دقیق انجام شده توسط افراد شاخص در این حوزه، در نهایت 10 طرح برای حمایت تصویب شد و پژوهشگرانی از دانشگاه‌­های مختلف کشور از جمله دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، تربیت مدرس و صنعتی سهند تبریز مورد حمایت قرار گرفتند.

وی گفت: بیش از 50 متخصص به طور مستقیم در این پروژه‌­ها شاغل هستند که از این میان 17 نفر آن­ها عضو هیات علمی دانشگاه‌­های مختلف کشور هستند.

دکتر مقامی اضافه کرد: با اتمام پروژه‌­های مصوب در ستاد توسعه علوم و فناوری­‌های شناختی و با توجه به رویکرد مورد نظر ستاد، شرایط طراحی چند گونه از سیستم‌­های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد شد که این امر برای اولین بار  و به صورت پژوهش همگرا و توسط افراد متخصص از رشته‌های علمی مختلف انجام می‌­شود.

مدیرکارگروه ایمپلنت مغزی ستاد علوم شناختی یادآور شد: با توجه به قرار گرفتن این حوزه در مرزهای دانش، کشور ایران 0.6 درصد از تولید علم این حوزه را به خود اختصاص داده و بر اساس آمار موجود، ایران جزء 25 کشور اول فعال در حوزه ایمپلنت­‌های مغزی در یک دهه اخیر قرار دارد و انتظار می­‌رود با حمایت­های انجام شده از سوی  ستاد توسعه علوم و فناوری­‌های شناختی، رشد قابل قبولی در این حوزه و در طی سال­‌های آتی در کشور مشاهده شود.

کارشناس ارشد ستاد علوم شناختی و عضو هیات علمی دانشگاه رجایی می‌گوید: در حال حاضر با توجه به هماهنگی­‌های انجام شده بین کمیته ایمپلنت مغزی این ستاد و کمیته ارتباط با صنعت و نمایشگاه­‌های بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران، مقرر شده است، دو جلسه ارائه تخصصی شفاهی به شیوه علمی-کارگاهی با عنوان "آشنایی با جزئیات طراحی یک سیستم ایمپلنت مغزی" در کنار نشست­‌های اصلی کنفرانس برگزار شود تا محققان علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه، بتوانند از آخرین پیشرفت‌­ها در نتیجه فعالیت تیم تحقیقاتی تشکیل شده در ستاد علوم شناختی بهره‌مند شوند.

مقامی اضافه کرد: در این کارگاه آموزشی اساتید علوم شناختی در ارتباط با تحریک عمقی مغز، روش‌­های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمیق مغز با استفاده از میدان‌­های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز، تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای به روش جریان مستقیم و متناوب به تشریح دیدگاه‌ها و یافته‌های خود در حوزه ایمپلنت مغزی می‌پردازند.

منبع :

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24