حافظه‌ی cache چیست؟

حافظه cache عبارت است از حافظه‌ی پنهانی که در کنار و دسترس CPU یا همان پردازشگر کامپیوتر است. همانطور که می‌دانید سرعت CPU بسیار بالاست و سرعت دیسک سخت Hard Disk کامپیوت

حافظه‌ی cache چیست؟

حافظه cache عبارت است از حافظه ی پنهانی که در کنار و دسترس CPU یا همان پردازشگر کامپیوتر است.

همانطور که می دانید سرعت CPU بسیار بالاست و سرعت دیسک سخت Hard Disk کامپیوتر با آن همخوانی ندارد. به همین خاطر حافظه RAM  کامپیوتر تا حدی به کمک این مشکل می آید ولی این عمل هم برای بهره مندی از حداکثر قابلیت های سیستم جوابگو نیست. به همین منظور از حافظه ی کوچک و پرسرعت دیگری به نام cache استفاده می کنیم.

این حافظه cache  در CPU  های جدید در حد چند مگابایت است در واقع بین RAM و CPU قرار دارد. وقتی نرم افزاری در حال اجرا می باشد ، اطلاعات آن نرم افزار برای آنکه سریعتر اجرا شود در RAM  قرار می گیرد ولی باز هم خواندن اطلاعات از رم ممکن است با حداکثر سرعت نباشد. برای همین ، مقداری اطلاعات نظیر بیت های داده ، آدرسها و غیره در حافظه cache نوشته می شود تا با سرعت بالاتری در دسترس پردازنده قرار داشته باشد.

پس می توان اینطور بیان کرد که CPU  برای خواندن اطلاعات در مرحله ی اول به حافظه cache  خود مراجعه می کند. اگر اطلاعات مورد نیاز در آن بود که خوانده می شود در غیر اینصورت مستقیماً از RAM  خوانده می شود و در همین حین در حافظه cache هم نوشته می شود تا در مراجعات بعدی این اطلاعات نزدیکتر باشد.

حافظه cache در عین کوچک بودن از ساختار بسیار پیچیده ای برخوردار است. این حافظه پنهان با الگوریتم های خاص خود نوع و مقدار دیتایی که لازم است را در خود نگه می دارد. بعبارتی با استفاده از این الگوریتم ها تصمیم می گیرد که چه اطلاعاتی بیشتر مورد استفاده CPU است یا چه مقدار از آنرا نیاز است که نگهداری کند.

این حافظه در درونCPU  ها قرار دارد و برای داشتن آنها نیازی به خرید وسیله ی اضافه ای ندارید. البته باید این نکته را خاطر نشان کرد که CPU هایی که حافظه cache بالاتری دارند به نسبت انواع پائین تر خود قیمت بالاتری دارند.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24