همزیستی جالب و دیدینی دلقک ماهی و شقابق

شقایق‌های دریایی که زمانی تصور می‌شد گیاه هستند، حیوانات نرم تنی هستند که خود را به صخره‌ها و صخره‌های مرجانی در آبهای کم‌عمق می‌چسبانند. بازوچه‌های این موجود، سم را به م

همزیستی جالب و دیدینی دلقک ماهی و شقابق

شقایق های دریایی که زمانی تصور می‌شد گیاه هستند، حیوانات نرم تنی هستند که خود را به صخره‌ها و صخره‌های مرجانی در آبهای کم‌عمق می‌چسبانند. بازوچه‌های این موجود، سم را به ماهیهای کوچک و میگوهایی که آب به سمتشان می‌برد، تزریق می‌کنند و سپس شکار فلج شده را به سمت دهان حیوان هدایت می‌کنند.

بیش از هزار گونه شقایق دریایی وجود دارند؛ اندازه شقایقها از چند سانتی‌متر تا بیش از یک متر متغیر است.

شقایق ها در همۀ اقیانوس، از سردترین تا گرمترین، زندگی می‌کنند.در هنگام جزر، شقایق دریایی بازوچه‌هایش را جمع می‌کند و شبیه گلوله‌ای ژله‌ای و قرمز می‌شود که به صخره چسبیده است.


همزیستی جالب و دیدینی دلقک ماهی و شقابقهمزیستی جالب و دیدینی دلقک ماهی و شقابق


اما وقتی که آب به آن می‌رسد، گلوله‌ها تغییر شکل می‌دهند و شبیه به گل می‌شوند. بازوچه‌های حیوان آب در حال حرکت را لمس می‌کند تا غذا بیابد.

فیلیپ هنری گوس، زیست‌شناس دریایی قرن نوزدهمی، این چنین شقایق دریایی را توصیف می‌کند: "این موجودات فروتن، از زیبایی حیرت انگیز شکل، رنگهای فوق‌العاده، گوناگونی فراوان و کاملترین ابزارها، غرایز و توانایی‌ها بهره‌منده است.”

توصیف زیبای هنری گوس از شقایقهای دریایی الهام بخش مردمی شد که به خاطر آسان شدن حمل و نقل، تازه شروع به رفتن به کنارۀ دریا کرده بودند. خوانندگان او شقایق های دریایی را جمع می‌کردند و در آکواریم از آنها نگهداری می‌کردند.

معمولاً شقایقهای دریایی در آکواریم عمر چندانی نداشتند، اما در شرایط مناسب، قضیه کاملاً فرق می‌کند. به گفته این زیست شناس، "تا جایی که می‌دانیم این حیوانات فناناپذیر هستند. آنها مدت بسیار طولانی عمر می‌کنند.

یکی از موارد ثبت شده، ۱۰۰ سال زندگی کرده است. آنها پیر نمی‌شوند. آنها تا ابد زندگی می‌کنند و تکثیر می‌شوند، یعنی فقط بزرگتر می‌شوند.”اگر بازوچه‌هایشان را ببرید، بازوچۀ جدید به جایش رشد می‌کند.

حتی اگر دهانشان را ببرید، "سر” جدیدی رشد می‌کند. ظاهراً تا زمانی که مسموم نشده یا خورده نشوند، همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند.فایل های ضمیمه

فیلم مربوط به همزیستی دلقک ماهی و شقایق
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24