مقاله کاظم قلم چی : منابع دوران جمع بندی

در پایان اردی بهشت وارد دوران جمع بندی می‌شویم . روش مطالعه برای دوران جمع بندی ، روش سه روز یک بار و منبع اصلی برای این دوره ، کتاب زرد اختصاصی است .

مقاله کاظم قلم چی : منابع دوران جمع بندی

در پایان اردی بهشت وارد دوران جمع بندی می شویم . روش مطالعه برای دوران جمع بندی ، روش سه روز یک بار و منبع اصلی برای این دوره ، کتاب زرد اختصاصی است . قبل از شروع روش سه روز یک بار ممکن است نیاز داشته باشید بعضی درس ها یا بعضی مبحث ها راتکمیل کنید . این ها مباحث یا درس هایی هستند که در طول سال فرصت نکرده اید مطالعه کنید . برای دوره ی انتقالی یک یا دو هفته یعنی حداکثر تا اواسط خردادزمان داريد.

  • منابع دوره ی انتقالی : باید منابعی انتخاب کنید که کم حجم باشند والبته مهم ترین و اصلی ترین موضوعات را برای آموزش و تمرین به شما معرفی کنند .برای منبع تمرین ، کتاب 500سوال پرمراجعه ،اصلی ترین و ساده ترین سوال های هر مبحث را در اختیار شما قرار می دهد . برای آموزش مفاهیم اصلی در زمان کوتاه بهترین منبع جزوه های کلاسی خودتان و کتاب درسی است . فلش کارت ها نیزبه دلیل کم حجم بودن و قابلیت استفاده در هر زمان و مکان منبع خوب و تکمیلی برای دوره ی انتقالی و هم چنین دوران جمع بندی هستند .    می توانید از فیلم ها و خلاصه درس های سایت کانون نیز به رایگان استفاده کنید .


  • منابع دوران جمع بندی

منبع اصلی دوران جمع بندی کتاب زرد اختصاصی است .در ابتدا ، جمع بندی را با روش سه روز یک بار آغاز کنید .    

    از کتاب زرد اختصاصی یک مجموعه از سوال های کنکور سال های گذشته را در ابتدای هر سه روز امتحان بدهید .سپس تصحیح کنید و نتایج خود را تحلیل کنید و نقشه ی مطالعه را برای دو و نیم روز باقی مانده تنظیم کنید .در ابتدای دوران جمع بندی از ابتدای کتاب زرد اختصاصی امتحان بدهید یعنی از کنکور سال 91 شروع کنید و هر چه به پایان نزدیک تر می شوید کنکورهای جدیدتر را تمرین کنید . در آخرین آزمون جمع بندی خود کنکور 96 ( یعنی کنکور پارسال ) را تمرین کنید . منطقا سوال های کنکورهای جدید شباهت بیشتری به سوال های امسال خواهند داشت و این موضوع سبب می شود به مطالعه ی خود جهت بهتری بدهید .

هنگام مطالعه ی کتاب زرد اختصاصی به این نکات توجه کنید : بهتر است قبل از هر آزمون هدف گذاری چند از 10 را انجام دهید در فهرست کتاب زرد اختصاصی دو ردیف برای هدف گذاری و نتایج در نظر گرفته شده است . قبل از شروع هر بار آزمون هدف گذاری کنید و سپس در پایان آزمون نتایج چند از 10 خود را با هدف گذاری تان مقایسه کنید . این مقایسه می تواند در تنظیم برنامه ی مطالعه برای دو ونیم روز باقی مانده به شما کمک کند.

خلاصه درس ها ی کتاب را چه زمانی مطالعه می کنید؟ در ابتدای سوالات هر سال نکات مهم کنکور همان سال درج شده است . اگربخواهید قبل از امتحان دادن نکات مهم را مطالعه کنید نتیجه ی آزمونی که می دهید بهتر خواهد شدو اگر پس از امتحان آن نکات را بخوانید دلیل اشتباهات خود را تشخیص خواهید داد. بهتر است از ابتدا تصمیم بگیرید نکات مهم هر آزمون را آیا قبل یا بعد از آزمون مطالعه خواهید کرد .

توصیه برای ترازهای برتر : در صورتی که پس از دو یا سه بار اجرای روش سه روز یک بار متوجه شدید سه روز مطالعه برایتان زمان زیادی است می توانید یکی از این دوکار را انجام دهید در هر سه روز به جای یک مجموعه دو مجموعه را امتحان بدهید یا این که به جای روش سه روز یک بار روش دو روز یک بار را اجرا کنید . در این صورت به منابع تمرینی بیشتری نیاز خواهید داشت .

منابع بیشتر برای دوران جمع بندی : کتاب زرد اختصاصی رشته ی مقابل . زرد ریاضی برای رشته ی تجربی و زرد تجربی برای رشته ی ریاضی . درس های فیزیک و شیمی و همه ی درس های عمومی برای شما مشترک است و می توانید از کتاب زرد اختصاصی گروه آزمایشی دیگر استفاده کنید . و زمانی که آزمون های اصلی سال های قبل را امتحان دادید به سراغ آزمون های تکمیلی بروید.


  • کتاب شبیه ساز

این سوال ها را قبلا دیده ایم ! بعضی دانش آموزان بیان می کنند سوال های کنکورهای سال های گذشته را قبلا در کتاب های آبی یا هنگام تدریس دبیران خود مشاهده کرده اند . برای حل این دغدغه می توانید از کتاب شبیه ساز کمک بگیرید در کتاب شبیه ساز سوال هایی مشابه کنکورهای گذشته اما با طراحی جدید و متفاوت مطرح شده اند . کتاب شبیه ساز شامل فقط سه دوره آزمون است که هر کدام مشابه یکی از کنکورهای سه سال گذشته طراحی شده اند.


  • اشتباهات متداول + جزوه ی شخصی سازی شده

دوران جمع بندی زمان مناسبی است تا دام های آموزشی را نیز بررسی کنید و از دام های آموزشی که عمومی است آگاه شوید . کتاب اشتباهات متداول ، دام های آموزشی را که برای اکثر دانش آموزان دردسر ساز می شود را به شما معرفی می کند و شما می توانید با مطالعه و تمرین کتاب دچار این اشتباهات متداول نشوید .

اما شما اشتباهاتی هم دارید که مخصوص خود شماست .به صفحه ی شخصی خود در سایت کانون مراجعه کنید و در قسمت جعبه ابزار کارنامه سوال های پیشنهادی را از میان همه ی آزمون هایی که امسال در کانون داده اید انتخاب کنید و در فاصله ی هر سه روز در دوران جمع بندی تمرین کنید بهترین منبع مطالعه برای شما بازگشت به سوال هایی که قبلا خودتان پاسخ داده اید. البته اگر این سوال ها طبقه بندی شوند وپاسخ های شما به سه گروه صحیح و اشتباه و نزده تقسیم شوند شما در زمان کمتر مطالعه ی موثرتری خواهید داشت این امکان را سایت کانون در اختیار شما قرار می دهد . در پایان سال و در دوران جمع بندی قدر آزمون هایی را که داده اید بهتر خواهید دانست و از این که در طی سال در آزمون ها غیبت نکرده اید و دچار وسوسه تقلب نشده اید خوشحال خواهید شد زیرا سوال هایی که خودتان قبلا پاسخ داده اید بهترین منبع برای مطالعه و جمع بندی پس از امتحان دادن یک مجموعه از کتاب زرد اختصاصی است .


كاظم قلم چي

 فروردين1397مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24