با کودکان خود مشارکت کنید

پدر و مادر باید در فرایند تحصیل کودکان از طریق انجمن

با کودکان خود مشارکت کنید

پدر و مادر باید در فرایند تحصیل کودکان از طریق انجمن اولیا و مربیان کودکان از طریق انجمن اولیا و مربیان مشارکت کنند. اگر آنها باور داشته باشند که تحصیل کودکان شان اهمیت بسیاری دارد، کودکان نیز به این باور می رسند. والدین بهتر است این موضوع را با کودکان و معلمان در میان بگذارند و کودکان را در این زمینه ترغیب کنند. همچنین با بچه ها درباره ی کارهایی که باید در مدرسه انجام دهند، صحبت کنند. این کار به تقویت یادگیری آنها کمک می کند.

زمانی که تکالیف شروع می شود:

وقتی که بچه ها به مرحله ای می رسند که امتحانات و تکالیف بخشی از برنامه ی درسی شان محسوب می شود، والدین برای ارتقا و تقویت عادات مطالعه ی خوب کارهای زیادی می توانند انجام دهند که بعضی از آنها به قرار زیر است.

تهیه ی برنامه ی زمان بندی:

والدین باید همراه بچه های شان تصمیم بگیرند که هر روز در چه زمانی به انجام تکالیف بپردازند. اگر بچه ها در سال های اول مدرسه هستند، تقریبا یک ساعت در روز مطالعه کافی است. به همان اندازه که مسئولیت ها و تکالیف زیاد می شود، زمان بیشتری مورد نیاز خواهد بود. بسیار مهم است که بچه ها در این تصمیم گیری مشارکت داشته باشند. آنها باید درک کنند که می توانند برای برنامه ی مطالعه ی خود تصمیم بگیرند. زمانی که والدین و بچه ها برنامه ی زمان بندی را تعیین کردند، باید حتما آن را اجرا کنند. اگر روزی تکلیفی برای انجام دادن وجود نداشت، کودک می تواند از این زمان برای انجام کار دیگری استفاده کند. (مثلا مطالعه ی کتاب داستان، مجله و ...). بسیار مهم است که بچه ها هر روز به مطالعه عادت کنند و زمانی از روز را حتما به این امر اختصاص دهند.

یک مکان خاص را برای مطالعه ی کودک در نظر بگیرید:

والدین باید یک جای آرام و راحت برای درس خواندن بچه ها فراهم کنند. همچنین باید مطمئن باشند که لوازم مورد نیاز کودک برای درس خواندن فراهم شده است (مثل مداد، دفتر، مدادتراش و ...). گاهی اوقات اتاق خواب کودک بهترین جا برای درس خواندن نیست؛ چرا که عوامل حواس پرتی زیادی در آنجاست.

به سازماندهی کودک کمک کنید:

والدین باید تقویمی در اختیار بچه ها قرار دهند تا در آن تکالیف درسی را بنویسند و وقتی آنها را انجام دادند، علامت بزنند. علاوه بر این می توانند به آنها نشان دهند که چطور کارهای شان را انجام دهند، وسایل شان را مرتب و تکالیف شان را اولویت بندی کنند.

تشویق ها را درنظر داشته باشید:

والدین باید بچه ها را به انجام کارهای سخت و تکمیل تکالیف تشویق کنند. به یاد داشته باشید که مشق و تکلیف مدرسه هیچگاه برای دانش آموز لذتبخش نیست.

به کودک کمک کنید:

پدر و مادر را باید توانایی پاسخ به سوالات کودک را داشته باشند. آنها باید بدون اینکه تکالیف را برای فرزندشان انجام دهند، اطلاعاتی در اختیار او بگذارند.

مسئولیت انجام تکالیف را به بچه ها واگذار کنید:

والدین نمی توانند بچه ها را مجبور به درس خواندن کنند. سرزنش و ترساندن نیز اثربخش نیست. بچه ها باید بدانند که خود مسؤول انجام تکالیف و درس خواندشان هستند. والدین نیز باید این مسئولیت را به آنها واگذار کنند و حتی اجازه دهند عواقب شکست در امتحان را متحمل شوند. در این شرایط نقش آنها حمایت کردن است.

اگر برنامه ی زمان بندی مناسبت نبود و کارایی نداشت، برنامه ی دیگری تدوین کنید:

شاید زمان های مطالعه ی کوتاه در هر روز برای کودک شما مناسب تر از یک زمان طولانی در روز باشد و یا بعدازظهر مطالعه کردن بهتر از بلافاصله پس از بازگشت از مدرسه باشد. به خاطر داشته باشید که والدین و کودکان باید این برنامه را تا زمانی که کارایی دارد، اجرا کنند. بچه ها باید بدانند که خودشان مسؤول یادگیری درس ها هستند و والدین می توانند از طریق فراهم کردن شرایط برای آنها ایفای نقش کنند.مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24