چرا دانش‌آموزان باید در تعطیلات نیز درس بخوانند؟

مدارس در دهه اخیر زمین تا آسمان تغییر کرده‌اند، چراکه والدین به اهمیت تحصیل فرزندان و نمرات آن‌ها برای یافتن شغل دلخواهشان پی برده‌اند.

چرا دانش‌آموزان باید در تعطیلات نیز درس بخوانند؟

مدارس در دهه اخیر زمین تا آسمان تغییر کرده‌اند، چراکه والدین به اهمیت تحصیل فرزندان و نمرات آن‌ها برای یافتن شغل دلخواهشان پی برده‌اند.

دانش‌آموزان در تعطیلات فرصت دارند استراحت کنند و به ذهنشان استراحت دهند. ولی شکستن روال مطالعاتی به معنی از دست دادن فرصتی مناسب برای پیشرفت درسی است.

  • مطالب را مرور کنید.

در طول تعطیلات، دانش‌آموزان دیگر در معرض هجوم بی‌امان مطالب جدید نیستند پس می‌توانند با آسودگی به مرتب کردن یادداشت‌های آموخته‌های پیشین بپردازند. آن‌ها بهتر است از این زمان برای نوشتن خلاصه‌هایی در هر موضوع درسی استفاده کنند.

مرور کتاب‌ها و خلاصه‌نویسی به آن‌ها کمک می‌کند که اطلاعات مفیدی را به‌صورت خلاصه‌شده ازنظر بگذرانند تا در ایام امتحانات دیگر نیازی به شب‌بیداری و چپاندن اطلاعات در مغز نیست.

پیشنهاد می‌شود دانش‌آموزان در تعطیلات مطالعه کنند تا از اضطراب دوران امتحان بکاهند و نمراتشان را بهبود ببخشند.

  • شما تعطیل هستید، مغزتان این‌طور نیست!

دانش‌آموزان که تعطیل می‌شوند، دیگر هرروز از مغز خود با تمام توان کار نمی‌کشند. مغز هم مانند یک ماهیچه است و برای اینکه در بهترین حالت ممکن کار کند باید به‌صورت منظم تمرین کند. اگر شما هرروز باشگاه بروید و ناگهان برای چند هفته آن را تعطیل کنید، اگر بخواهید دوباره باشگاه را شروع کنید و به سطح قبلی خود برسید باید چند روزی سخت تلاش کنید. بنابراین اگر در طول تعطیلات هم هرروز کمی مطالعه شود، مغز توانایی خود را حفظ می‌کند با شروع مدارس در بهترین حالت و آمادگی است.

  • روال مطالعاتی خود را قطع نکنید.

وقتی دانش‌آموزی برای نخستین بار شروع به مطالعه می‌کند، باید اراده زیادی خرج کند. او باید خودش را قانع کند که زمان و زحمت این کار برایش سودمند خواهد بود و همیشه نخستین جلسات، سخت‌ترینشان هستند. هرچه دانش‌آموز عادت به مطالعه را بیشتر در خودش پرورش دهد، این کار نه‌تنها برایش ساده‌تر خواهد شد، بلکه به افزایش اراده‌شان نیز منجر خواهد شد، چون نتیجه این مطالعات را در فراگیری دروس و نمراتشان خواهند دید.

  • خود را برای تکالیف آتی آماده کنید.

سیر آموزشی بیشتر مدارس مشخص است و دانش‌آموزان می‌دانند بعد از تعطیلات قرار است چه سرفصل‌هایی را آموزش ببینند. تعطیلات زمان مناسبی برای فراهم کردن و انجام بعضی از تکالیف آتی است. برای مثال، دانش‌آموزان می‌توانند در تعطیلات، با آسودگی به جمع‌آوری منابع موردنیاز برای یک تحقیق یا ارائه درس تاریخ بپردازند. به‌این‌ترتیب، با نزدیک شدن زمان تحویل تکلیف، از اضطراب آن‌ها کاسته خواهد شد.

  • گروهی مطالعه کنید.

 اگر فرزندتان در تعطیلات است، پس دوستانش هم تعطیل هستند. اگر بتوانید دوستانش را دعوت کنید تا باهم مطالعه کنند با یک تیر، چند نشان زده‌اید. البته ممکن است چنین ایده‌ای کمی کسل‌کننده به نظر برسد. چطور است روز را با جلسه‌ای مطالعاتی آغاز کنید و سپس آن‌ها را برای دیدن فیلم یا خوردن پیتزا و بستنی به بیرون ببرید.

  • مطالعه کردن لذت‌بخش است.

زمانی که دانش‌آموزان در مدرسه هستند، خطی مطالعه می‌کنند و تمرکزشان بر مطالب مشخص است. قطعاً برای همه آن‌ها پیش آمده که موضوعی نظرشان را جلب کرده و فرصت نشده در خصوصش مطالعه کنند. تعطیلات فرصت مناسبی است تا آن‌ها به افزایش دانش خود در مورد موضوعات موردعلاقه‌شان بپردازند.

بنابراین تشویق دانش‌آموزان به مطالعه در طول تعطیلات اهمیت بسزایی دارد و اگر آن‌ها بتوانند بامطالعه سبک، به‌مرور مطالب و تمرین مغزشان بپردازند، قطعاً با شروع دوباره مدارس از آمادگی مناسبی برخوردار خواهند بود. 

منبع:

https://www.studiosity.com/blog/why-your-teens-should-study-over-the-easter-holidaysمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24