چرا پسران کمتر از دختران کتاب می‌خوانند؟

سازمان ارزیابی پیشرفت تحصیلی آمریکا شکاف قابل‌توجهی را بین سطح مطالعه پسران و دختران در تمام پایه‌های تحصیلی شناسایی کرده است؛شکافی که باافزایش سن افزایش می‌یابد.

چرا پسران کمتر از دختران کتاب می‌خوانند؟

تحقیقاتی که روی 2هزار کودک و نوجوان آمریکایی 6 تا 17 ساله در ایالات متحده انجام شده نشان می‌دهد تنها 52 درصد از پسران –در مقابل 72 درصد از دختران- به کتاب خواندن در طول تابستان علاقه داشته‌اند. علاوه بر این تنها 27 درصد از پسران –در مقابل 37 درصد از دختران- گفته‌اند که تقریباً هر روز برای تفریح کتاب می‌خوانند. 45 درصد از پسران –در مقابل 36 درصد از دختران- نیز عنوان کرده‌اند که در یافتن کتاب موردعلاقه‌شان مشکل دارند.

سازمان ارزیابی پیشرفت تحصیلی آمریکا شکاف قابل‌توجهی را بین سطح مطالعه پسران و دختران در تمام پایه‌های تحصیلی شناسایی کرده است؛ شکافی که با افزایش سن افزایش می‌یابد. این مشکل در بزرگ‌سالی هم ادامه دارد و یکی از مؤسسات تحقیقاتی آمار جالبی را منتشر کرده است که در آن 32 درصد از مردان –در مقابل 23 درصد از زنان- اعلام کرده‌اند که سال گذشته هیچ کتابی نخوانده‌اند.

ریشه این اختلاف در چیست؟

پسران خواندن را دیرتر از دختران فرا می‌گیرند.

رفتار دختران و پسران از نوزادی نیز باهم متفاوت است. تحقیقی نشان داده است که حتی نوزادان پسر نسبت به دختر جنب و جوش بیشتری دارند. چنین تفاوتی شاید باعث کاهش علاقه پسران به خواندن شود چون برای مطالعه باید بی‌حرکت بود. از طرف دیگر پسران تهاجمی‌تر و سرسخت‌تر از دختران‌اند. از این رو راضی کردن آن‌ها برای مطالعه سخت‌تر است و آن‌ها کمتر حاضر می‌شوند به خاطر رضایت معلم یا والدینشان کتاب بخوانند.

پسران انگیزه کمتری برای خواندن دارند.

اغلب پسران فکر می‌کنند که خواندن چندان «مردانه» نیست. تحقیقات زیادی نشان داده است که پسران خواندن را فعالیتی زنانه قلمداد می‌کنند. شاید یکی از دلایل چنین باوری، زن بودن اغلب معلم‌های پیش‌دبستانی و دبستانی باشد. دلیل دیگرش تمایل کمتر پدران به کتاب خواندن برای فرزندانشان است.

چه می‌توان کرد؟

خبر خوش این است که هیچ‌کدام از مشکلات بیان‌شده اثر بلندمدتی ندارند و معلمان و والدین می‌توانند با توجه به نکات زیر در رفع این مشکل بکوشند:

در سال‌های نخست مدرسه، تکالیف سخت و گروه‌بندی کردن آن‌ها بر اساس توانایی خواندنشان را کنار بگذارید. به این ترتیب پسرانی که با خواندن مشکل دارند به‌راحتی ناامید نمی‌شوند و با فرستاده شدن به جمع آن‌هایی که مشکل خواندن دارند برچسب نمی‌خورند.

به پسرها کمک کنید کتاب‌ها و موضوع‌هایی را که دوست دارند پیدا کنند. تحقیقات نشان داده است که پسران علاقه چندانی به داستان‌های رابطه محوری که دختران عاشقش هستند ندارند و بیشتر از خواندن در مورد بازی‌های رایانه‌ای و ورزش لذت می‌برند؛ موضوعاتی که می‌توانند با پسران دیگر راجع به آن‌ها صحبت کنند.

آن‌ها را با مردانی که کتاب می‌خوانند آشنا کنید. بهتر است مردان شاغل در مدارس بیشتر در حال مطالعه دیده شوند و بیشتر راجع به کتاب‌هایی که می‌خوانند صحبت کنند. می‌توان کلاس‌هایی فوق‌برنامه تشکیل داد که معلمان و پدران دانش‌آموزها در جلساتی برای آن‌ها و به‌خصوص پسران کتاب بخوانند. تحقیق گسترده‌ای که به‌تازگی صورت گرفته نشان داده است که پسران اهمیت زیادی برای نظر پدرشان راجع به آنچه می‌خوانند قائل‌اند.


منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/reading-minds/201803/what-is-it-boys-and-readingمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
آشنایی با مبانی ریاضیات از آمار و احتمال يازدهم
يازدهم رياضي     دبیر : عزیز الله علی اصغری