اولین المپیاد بین المللی فناوری نانو آغاز به کار کرد

المپیاد جهانی فناوری نانو با میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور نمایندگانی از 8 کشور آسیایی و اروپایی در پارک فناوری پردیس آغاز به کار کرد.

اولین المپیاد بین المللی فناوری نانو آغاز به کار کرد

المپیاد جهانی فناوری ‌نانو با میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور نمایندگانی از 8 کشور آسیایی و اروپایی در پارک فناوری پردیس آغاز به کار کرد.

سه تیم از اتحادیه اروپا و شش تیم از آسیا در این رقابت حضور دارند. کشورهای تایوان، مالزی، روسیه و کره جنوبی، هر کدام یک تیم، اتحادیه اروپا سه تیم و جمهوری اسلامی ایران دو تیم در این رقابت‌ دارند.

این رقابت‌ها به صورت گروهی و در مدت شش روز برگزار می شود.

سعید سرکار دبیر ستاد نانو، در مراسم افتتاحیه با اشاره به این که این المپیاد حاصل دو سال برنامه ‌ریزی و جلسات مستمر با کشورهای مختلف است، گفت: نحوه انتخاب تیم‌ها و موضوعات مورد بحث در این المپیاد مورد رضایت است.

وی در ادامه افزود: فناوری ‌نانو همه جنبه‌های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده و بخش‌هایی نظیر کشاورزی، سلامت و بهداشت از مواهب این فناوری بهره‌مند شده‌اند.

وی افزود: در این المپیاد، آب و محیط ‌زیست به عنوان موضوعات اصلی انتخاب شده‌اند که با توجه به بحث آلودگی و نگرانی‌ های موجود، می‌توان از پتانسیل‌های فناوری ‌نانو برای رفع این مشکلات استفاده کرد و تهیه آب سالم و قابل شرب در حال حاضر یک نیاز جهانی است. فاضلاب ‌های خانگی نیز در خاورمیانه مشکلات زیادی برای کشورها ایجاد کرده است که با فناوری ‌نانو می‌توان رهیافت‌های مناسب برای این مشکلات به‌دست آورد.

اندره هاسه که به نمایندگی از اتحادیه اروپا در افتتاحیه این المپیاد شرکت داشت، ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع میهمانان این المپیاد، از سطح بالای رقابت‌ها و شرایط مطلوب برگزاری تقدیر کرد.

پروفسور شین از کره‌جنوبی نیز با اشاره به قدمت نه چندان طولانی فناوری ‌نانو، به پتانسیل‌های این فناوری و کاربردهای تجاری‌ اشاره کرد و گفت: این المپیاد نسبت به المپیادهایی که در حوزه‌های دیگر برگزار شده است، سطح بالاتری دارد.

پروفسور اسمارول از مالزی نیز ضمن ابزار خرسندی از حضور در این المپیاد، برای ستاد توسعه فناوری ‌نانو ایران که مسئولیت اجرای این المپیاد را برعهده دارد، آرزوی موفقیت کرد.

پرفسور هو از تایوان نیز نقش و اهمیت آب و آلودگی‌های انسانی را در تایوان بسیار مهم قلمداد کرد و ایجاد تعادل و ارتباط میان آب و محیط ‌زیست را ضروری شمرد.

هو در مراسم افتتاحیه المپیاد گفت: لازم است نسل جدید را مجهز به این فناوری کرد تا بتوانیم مشکلات آتی بشر را با کمک آن حل کنیم.

همچنین علی‌ بیت اللهی مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو ضمن اشاره به اهمیت موضوع آب و چالش‌ های مرتبط به آن، روی قابلیت ‌های فناوری‌ نانو برای حل این مشکلات جهانی تاکید کرد و از محققان جوان حاضر در این المپیاد خواست تا با توجه به ابعاد فنی، مدیریتی، ایمنی و مالکیت فکری، در مسیر تجاری ‌سازی ایده ‌ها تلاش کنند.

یکی از جنبه ‌های ویژه‌ این المپیاد آن است که شرکت‌کنندگان با موضوعات اولویت‌ دار جهانی نظیر آب و محیط زیست آشنا شده و در طول رقابت‌ ها تلاش خواهند کرد تا با استفاده از فناوری‌ نانو، راهکارهایی برای حل چالش‌ های آب و محیط‌‌ زیست ارائه کنند.

در طول این المپیاد کارگاه‌ های آموزشی نیز برای کمک به ایده‌ پردازی شرکت‌ کنندگان برگزار می‌ شود و این کارگاه‌ ها به شرکت ‌کنندگان کمک می‌کنند تا راهکارهای نوآورانه برای حل مسائل مطرح شده، ارائه کنند.

یکی از جنبه‌های متمایز نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری‌ نانو با المپیادهای مرسوم، استفاده از رویکرد کسب و کار برای حل مسائل است. در واقع راهکارهای ارائه شده برای مسائل مطرح شده جنبه تجاری‌سازی پررنگی داشته و قابلیت تبدیل شدن به فناوری را داراست.

منبع :