بهبود فرایند ازدیاد برداشت نفت با فناوری نانو

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از فناوری 'نانو ذره اکسید تیتانیوم' موفق به ازدیاد برداشت نفت تا پنج برابر شدند.

بهبود فرایند ازدیاد برداشت نفت با فناوری نانو

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از فناوری 'نانو ذره اکسید تیتانیوم' موفق به ازدیاد برداشت نفت تا پنج برابر شدند.

مجری این پروژه گفت: از آنجا که قدرت های بزرگ اقتصادی بر سر به دست آوردن نفت بیشتر در حال مبارزه هستند و ایران سرشار از منابع نفت است، این روش فرصت خوبی است تا میزان برداشت نفت به مقدار قابل توجهی افزایش یابد.
گلشید هسراک افزود: این امر از نظر اقتصادی با توجه به قیمت نفت تاثیر قابل توجهی دارد؛ علاوه بر اینکه خود روش نیز از نظر اقتصادی به صرفه تر است.
وی در باره روش کار خود در این پروژه گفت: در این پژوهش از روش شبیه سازی دینامیک مولکولی استفاده شده که پدیده ها را از نگاه مولکولی بررسی می کند.
به گفته این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در روش های آزمایشگاهی به تاثیر کمّی مواد پرداخته می شود ولی علت این تاثیر مشخص نیست؛ در حالیکه با استفاده از روش شبیه سازی دینامیک مولکولی علاوه بر پیش‌ بینی نتایج، به علت آن هم پی برده می شود.
دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه سیلیکا به عنوان فراوان ترین عنصر پوسته زمین است، گفت: مواد نفتی هم جزء مواد آلی محسوب می شود؛ بنابراین با بررسی مکانیزم جذب با دیدگاه مولکولی، امکان بررسی مکانیزم جداسازی نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: در این پروژه از 2 نانو ذره اکسید تیتانیوم و اکسید مس استفاده و سپس آسفالتن حذف شد؛ نتایج نشان می دهد فرایند ازدیاد برداشت با استفاده از نانو ذره اکسید تیتانیوم تا پنج برابر و با نانو ذره اکسید مس تا چهار برابر بهبود داشته است.
هسراک اظهار کرد: همچنین مقدار حذف آسفالتن با استفاده از نانو ذره اکسید تیتانیوم به مقدار 2.4 (دو و چهار دهم) برابر و با نانو ذره اکسید مس به مقدار 1.7(یک و هفت دهم) برابر افزایش داشته است.
وی افزود: یکی از مشکلات در جریان فرایند ازدیاد برداشت تولید آسفالتن، مسدود شدن چاه و کاهش بازده برداشت است که با افزودن نانو ذرات نه تنها بازده برداشت افزایش یافته بلکه مشکل حذف آسفالتن نیز رفع شده است.
به گفته این محقق، روش شبیه سازی دینامیک مولکولی فناوری جدیدی است که خیلی در کشور رواج نیافته و امکانات موجود برای استفاده از آن کم است.
وی با تاکید بر اینکه این روش در صنایع نفت، پتروشیمی و پالایشگاه قابل استفاده است، گفت: همچنین پدیده حذف آسفالتن با استفاده از روش پروپان زدایی در پالایشگاه انجام می شود که هزینه زیادی دارد؛ اما با این روش این هزینه کاهش می یابد.
این مجری طرح اضافه کرد: در این طرح از دی اکسید کربن استفاده می شود که جمع آوری و مصرف آن کمک زیادی به کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی محیط زیست می کند؛ همچنین میزان نفت به دست آمده بیشتر می شود که از نظر اقتصادی بسیار اهمیت دارد.
به گفته وی، سیستم در مقیاس مولکولی بررسی می شود؛ یعنی امکان پیش بینی نتایج تجربی برای شرایط و مواد مختلف وجود دارد.
وی با اشاره به کشورهایی که از این روش (روش سیلاب زنی دی اکسید کربن) بهره مند می شوند، گفت: در ایران از این روش اصلا استفاده نمی شود؛ اما کشورهای نروژ و کانادا در این فرایند پیشرو بوده اند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24