چه معیارهایی را باید برای انتخاب رشته مد نظر داشته باشیم؟

انتخاب رشته مورد نظر درواقع تعیین کننده مسیر شغلی آینده شما و یا مسیر تحصیلات عالی آینده شما می‌باشد.

چه معیارهایی را باید برای انتخاب رشته مد نظر داشته باشیم؟
  • 1. مسیر شغلی

انتخاب رشته مورد نظر درواقع تعیین کننده مسیر شغلی آینده شما و یا مسیر تحصیلات عالی آینده شما می باشد. ممکن است شما تصمیم داشته باشید پرستار، معامله گر، فیزیوتراپیست و یا طراح وب شوید.قبل از تصمیم تان در یک یا دو کلاس مشاوره در مورد رشته مورد نظر شرکت کنید، با واحدهای درسی که در آن رشته که در دانشگاه تدریس می شوند آشنایی پیدا کنید با دانشجویان در حال تحصیل در آن رشته مشورت کنید  واطمنیان حاصل کنید که توانایی لازم برای تحصیل در این رشته را دارید.

  • 2. میزان درآمد

میزان درآمدی که در آینده کسب میکنید می‌تواند یک عامل تاثیر‌گذار در انتخاب شما باشد. دانشگاه یک سرمایه‌گذاری بزرگ است و میتواند بعدها از طریق شیوه های مختلف هزینه ای را که در آن صرف نموده اید بازگرداند،  همین عامل برای کسانی که خودشان هزینه ‌‌تحصیل را پرداخت میکنند میتواند عامل تعیین کننده در تصمیم گیری باشد. طبق یک بررسی میدانی  در سایت payscale.com رشته‌هایی که از نظر میانگین درآمدی در رتبه های بهتری قرار دارند از این قبیل هستند: ریاضیات، علوم کامپیوتر، فیزیک، آمار، مدیریت، مهندسی و حسابداری .

  • 3. میزان علاقمندی به رشته مورد نظر

بعضی از دانش‌آموزان یک رشته را تنها بخاطر اینکه به آن علاقه دارند انتخاب می‌کنند، اگر شما عاشق رشته‌ای که در حال خواندن آن در دانشگاه هستید، مطمئن باشید همین امر منجر به این می گردد که شما کاملاً با هم کلاسی ها و محیط دانشگاه و فضای مطالعاتی تطبیق پیدا کنید، و این بدان معناست که از لحاظ ارتباط با هم رشته های خود در جایگاهی بهتری قرار خواهید گرفت. اگر شما به رشته فلسفه علاقمندید هرگز بخاطر اینکه نسبت به جایگاه اجتماعی و یا شرایط بازار آن مطمئن نیستید از رشته مورد علاقه خود دست نکشید.بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های مختلف که به رشته خود علاقمند بودند و با تمام انگیزه و توانایی در دانشگاه مطالعه کرده‌اند در بازار کار مورد توجه کارفرمایانی که در آن حوزه فعال هستند قرار می گیرند.

  • 4. هنوز تصمیم نگرفته اید؟ راجب علایق خود تحقیق کنید

اگر هنوز واقعاً هیچ ایده ای در مورد اینکه چه رشته ای را قصد دارید انتخاب کنید در ذهن خود ندارید،اشکالی ندارد شما یک سال بعد از اتمام دوره دبیرستان فرصت دارید که بیشتر راجب رشته های مختلف اطلاعات جمع آوری کنید. می توانید از معلم ها، اساتید دانشگاه، مشاورین مدرسه، دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه  مشورت بگیرید. علاوه براین می توانید در دوره های کارآموزی خارج از مدرسه و یا سمینارهای مربوط به انتخاب رشته که در دانشگاه های برگزار می‌شود شرکت نمایید و سپس با درنظر گرفتن معیارهای مختف و معیارهای خود بهترین ومناسبترین رشته را که ایدئال توانایی و استعداد شماست را انتخاب نمایید.

منبع:

“Guide to Choosing College Majors” [Online] hundred.org. Available at: https://www.princetonreview.com/college-advice/choosing-college-majorsمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24