رونالدو رکورد علی دایی را تهدید می‌کند؟

کریستیانو رونالدو بزرگترین تهدید برای جایگاه علی دایی است اما اسطوره فوتبال ایران همچنان اختلافی معنا دار با رقبا دارد.

رونالدو رکورد علی دایی را تهدید می‌کند؟

کریستیانو رونالدو بزرگترین تهدید برای جایگاه علی دایی است اما اسطوره فوتبال ایران همچنان اختلافی معنا دار با رقبا دارد.

به گزارش "ورزش سه"، گلزنی کریستیانو رونالدو و صعود به رده دوم جدول برترین گلزنان ملی جهان سبب شده تا در فاصله 80 روز به مسابقات جام جهانی 2018 روسیه، بار دیگر بحث و گمانه زنی در این خصوص شدت پیدا کند. علی دایی همچنان با اختلافی معنادار آقای گل ملی جهان است و فرانس پوشکاش، در رده دوم است، کریستیانو رونالدو هم به تازگی 2 رده در جدول، صعود داشته اما آیا 25 گلزن برتر ملی جهان را می شناسید؟

 

1. علی دایی (109 گل در 149 بازی از ایران)

 

برترین گلزن ملی جهان، بالاتر از همه کسانی که توپ های طلا، کفش های طلا و هزار و یک عنوان دیگر را دشت کرده اند، یک ایرانی است. کسی که سابقه بازی در تیم بایرن مونیخ را هم دارد و سال ها در خط آتش تیم ملی ایران قدرت نمایی کرده است. دایی میانگین 0.73 گل در هر بازی را ثبت کرد و باوجود گذشت 12 سال از آخرین بازی ملی اش، همچنان با فاصله در صدر جدول گلزنان ملی جهان قرار دارد.

 

2. فرانس پوشکاش (84 گل در 89 بازی ملی از مجارستان و اسپانیا)

 

در روزهای یکه تازی مجارستان در فوتبال اروپا، فرانس پوشکاش یکی پس از دیگری دروازه تیم ها را باز می کرد و افتخارات را به موزه فوتبال مجارستان می رساند. پوشکاش در سال 1962 آخرین بازی ملی اش را انجام داد و حالا در آستانه از دست دادن رده دوم نیز هست.

 

3. کریستیانو رونالدو (81 گل در 148 بازی ملی از پرتغال)

 

رونالدو حالا جدی ترین تعقیب کننده علی دایی محسوب می شود. او 33 سال دارد و اگر بتواند 28 گل دیگر بزند، به تنهایی برترین گلزن ملی جهان نیز خواهد شد.

 

4. کونیشیگه کاماموتو (80 گل در 111 بازی از ژاپن)

 

اسطوره فوتبال ژاپن دومین آسیایی این لیست است. او 41 سال پیش آخرین بازی ملی اش را در ترکیب تیم ملی ژاپن انجام داد و پس از آن نیز 7 سال در رده باشگاهی بازی کرد. کاماموتو در رده باشگاهی بیش از 200 گل به ثمر رساند.

 

5. گودفری چیتالو (79 گل در 111 بازی از زامبیا)

 

چیتالو یکی از مهاجمان افسانه ای فوتبال آفریقا و مهم ترین بازیکن تاریخ زامبیا به حساب می آید. او میانگین 0.71 گل در هر بازی را ثبت کرد و فعلا کسی جایگاهش را تهدید نمی کند.

 

6. حسین سعید (78 گل در 137 بازی از عراق)

 

حسین سعید نیز دومین نماینده غرب آسیا در لیست برترین گلزنان است. او در سال 1990 آخرین گل ملی اش را به ثمر رساند؛ گلی که سبب شد تا بالاتر از پله قرار بگیرد.

 

7. پله (77 گل در 92 بازی از برزیل)

 

به اعتقاد بسیاری از اهالی فوتبال، او بهترین بازیکن تاریخ محسوب می شود. جوان سیه چرده ای که با برزیل، افتخارات بسیاری را به دست آورد و با میانگین 0.84 گل در هر مسابقه، رکوردی جاودانه از خود به جای گذاشت.

 

8. بشار عبدالله (75 گل در 133 بازی از کویت)

 

بشار عبدالله یکی از مهاجمان هم دوره با علی دایی است. او تا سال 2007 در میادین ملی حاضر می شد و در طول تاریخ فوتبالش 4 مرتبه نیز به ایران گلزنی کرد.

 

9~12. کیناه فیری، ماجد عبدالله، کیاتیسوک سناموآنگ، میرسلاو کلوزه (71 گل از مالاوی، عربستان، تایلند و آلمان)

 

این 4 بازیکن به طور همزمان در یک رده هستند. کیناه فیری گمنام ترین بازیکن و میرسلاو کلوزه نام دار ترین هستند و باتوجه به خداحافظی همه این بازیکنان، تا ابد در کنار یکدیگر در این لیست خواهند ماند.

 

13 و 14. استرن جان و حسام حسین (70 گل از ترینیدادوتوباگو و مصر)

 

جان و حسین نیز از برترین بازیکنان کشور خود و حتا قاره به حساب می آیند. استرن جان میانگین 0.61 گل و حسام حسین میانگین 0.38 گل در هر بازی را ثبت کردند و از این حیث، ستاره تیم ترینیدادوتوباگو عملکرد بهتری داشته است.

 

15 و 16. کارلوس رویز و رابی کین (68 گل از گواتمالا و ایرلند)

 

رابی کین نیز یکی از بازیکنان نام آشنای این لیست به حساب می آید که در کنار یک گواتمالایی در این رده هستند. رابین کین با 146 بازی، 14 بازی بیشتر از کارلوس رویز دارد.

 

17. دیدیه دروگبا (65 گل در 105 بازی از ساحل عاج)

 

او بالاتر از ستارگانی چون زلاتان و مسی قرار دارد و برترین گلزن تاریخ فوتبال ساحل عاج است. دروگبا آخرین بازی ملی اش را 4 سال پیش انجام داد اما همچنان در فوتبال باشگاهی فعال است.

 

18. زلاتان ابراهیموویچ (62 گل در 116 بازی از سوئد)

 

زلاتان سال ها مرد سال فوتبال سوئد بود اما به نظر می رسد دوران افول او نیز آغاز شده است. ابراهیموویچ پس از یورو از تیم ملی خداحافظی کرد اما همچنان در لیست 20 گلزن برتر جهان است.

 

19. لیونل مسی (61 گل در 123 بازی از آرژانتین)


اعجوبه آرژانتینی برخلاف درخشش بسیار زیاد در تیم بارسلونا، در پیراهن تیم ملی ناکامی های بسیاری داشته که یکی از آن ها، ناکامی در گلزنی بوده است. او باوجود 123 بازی ملی تنها 61 گل زده تا میانگین کمتر از نیم گل در هر بازی را به ثبت برساند. حالا مسی یک جام جهانی دست نخورده و چند سال دیگر فرصت دارد تا آمارش را بهبود بخشد.

 


20. داوید ویا (59 گل در 98 بازی از اسپانیا)

 

ویا فوتبال ملی را از سال 2005 آغاز کرد و همین حالا هم گاها به تیم ملی دعوت می شود اما به درخشانی گذشته نیست. ویا در جریان قهرمانی های ماتادورها در جام جهانی و یورو گل های بسیاری را به ثمر رساند اما بعید است جایگاه بیستمی را بتواند حفظ کند.

 

21. چا بوم کون (58 گل در 134 بازی از کره جنوبی)

 

او بهترین گلزن ملی کره جنوبی است. وی هم اکنون 64 سال سن دارد و تا همین چند سال پیش در تیم های فوتبال کره مربیگری می کرد.

 

22، 23 و 24. کارلوس پاون، دمپسی و داناوان (57 گل از هندوراس و ایالات متحده آمریکا)

 

حضور 3 بازیکن از قاره آمریکا در این جایگاه جالب به نظر می رسد خصوصا این که داناوان و دمپسی، به عنوان برترین های فوتبال ایالات متحده نیز همین تعداد گل زده اند. در این بین تنها پاول میانگین بیشتر از نیم گل را دارد.

 

25 و 26. سانیل چتری و ساموئل اتوئو (56 گل از هند و کامرون)

 

اتوئو نیز جزو ستاره های نامدار این لیست است. آخرین بازی ملی این بازیکن در سال 2014 بود و هم اکنون نیز در لیگ ترکیه بازی می کند. سانیل چتری نیز به عنوان یکی از نمایندگان آسیا و برترین گلزن تاریخ فوتبال هند در این جایگاه است.

منبع :