سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه نفرات برتر 7 فروردین 97 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه نفرات برتر 7 فروردین 97 را در ادامه مشاهده کنید...

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه نفرات برتر 7 فروردین 97 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه نفرات برتر 7 فروردین 97 را در ادامه مشاهده کنید...


چرا پروژه ی هفتم مهم است ؟کدام  دانش آموزان در فروردین و اردی بهشت  رشد می کنند و کدام یک افت می کنند ؟

یک چالش مهم : ماندن یا جدا شدن از برنامه ؟

علت جدا شدن برخی دانش آموزان از برنامه ی راهبردی در فصل بهار چیست ؟


شاید  هیچ یک از پروژه های هشت گانه در آزمون های برنامه ای کانون به اندازه ی پروژه ی هفتم ( فروردین و اردی بهشت ) چالش برانگیز و حساس نباشد . در این پروژه برخی دانش آموزان به دلایلی از برنامه ی راهبردی جدا می شوند تا طبق برنامه ی خودشان   مطالعه کنند . این دانش آموزان از نتایجی که تاکنون به دست آورده اند راضی نیستند و می خواهند خیلی بیشتر پیشرفت کنند و ضعف هایشان را جبران کنند به همین دلیل از برنامه جدا می شوند .از سوی دیگر دانش آموزانی هم هستند که با جدیت بیشتر  ، پیوستگی خود را به برنامه حفظ می کنند .. 

این داستان هر سال تکرار می شود و نتیجه هم یکسان است . قطاری که از ریل  جدا می شود به ظاهر آزاد و رهاست  اما به مقصد نمی رسد .

چرا جدا می شوند ؟

چرا در پروژه ی هفتم بعضی دانش  آموزان  از برنامه  جدا می شوند ؟ یک دلیل همان است که در بالا هم اشاره کردم بعضی دانش آموزان که از نتایج خود راضی نیستند و درس های نخوانده شان  زیاد است   می خواهند با روش و برنامه ی خودشان درس بخوانند وعقب ماندگی ها را جبران کنند  و به نتایج بهتر  برسند .  خلاقیت و برنامه ریزی شخصی حتما لازم است اما قرار نیست  فوتبالیست از زمین بازی  جدا شود و در یک زمین دیگر  یک بازی دیگر را خودش اختراع کند . خلاقیتی موثر است که در همین  زمین برنامه ئ راهبردی انجام شود . درست  این است که نیازهای خودتان را با برنامه ی راهبردی هماهنگ کنید .  مجید عابدی که در سال 1381  رتبه ی  9 کشوری ریاضی را کسب کرد قبل از عید تعدادی از  هم کلاسی هایش در دبیرستان رشد نتایج بهتری  داشتند اما پس از عید از برنامه ی راهبردی  آزمون ها جدا شدند و در آزمون ها شرکت نکردند اما مجید با پیوستگی  و جدیت  توانست بهترین رتبه ی مدرسه و رتبه ی یک رقمی کشوری را به دست آورد .


چرا به مدرسه نمی روند ؟

دلیل این است که  در مدارس  بعضی درس ها یا همه ی درس ها  تمام شده است  و دانش آموزان ترجیح می دهند در خانه بمانند  ، به مدرسه نروند و با برنامه ی خودشان درس بخوانند همین جدا شدن از مدرسه هم  گر چه به ظاهر سبب تمرکز بیشتر دانش آموز  و  صرفه جویی در وقت می شود اما از سوی دیگر سبب  آشفتگی دانش آموز می شود . بسیاری از دانش آموزان قوی حتی در شرایطی که کاملا روی  درس هایشان مسلط هستند تا  آخرین روزها  به مدرسه می روند . کسری کلاهدوزان که در سال 1390 رتبه ی 1 کشوری زبان را کسب کرد  می گفت تا آخرین روزها ی مدرسه هم در فصل بهار در کلاس زبان مدرسه شرکت می کرد . توجه کنید دانش آموزی که رتبه ی 6 تجربی کشور و رتبه ی 1 زبان کشور را کسب می کند تشخیص می دهد که علیرغم تمام توانایی اش باید در کلاس درس مدرسه شرکت  کند . اگر قرار باشد دانش آموزی  برای غیبت از کلاس توجیهی داشته باشد حتما چنین دانش آموزانی دلایل موجه تری دارند ولی اتفاقا همین دانش آموزان  تا آخرین لحظات از کلاس استفاده می کنند .


چرا از آزمون ها غیبت می کنند ؟

آمار چند سال گذشته نشان می دهد  تعداد دانش آموزانی که پس از عید  تمرکز خود را از دست می دهند و چند برنامه ای می شوند  و در آزمون های متعدد و متفاوت شرکت می کنند  از تعداد این گونه دانش آموزان در پاییز و زمستان و دوران طلایی نوروز بیشتراست .  در پایان دوره  و هر چه به    آزمون  اصلی نزدیک می شود به تمرکز بیشتری نیاز دارید  . سوابق رتبه های یک رقمی  سال های گذشته نشان می دهد بسیاری از این دانش آموزان در دوران پس از عید پیوستگی خود را به آزمون های برنامه ای حفظ کرده اند و از برنامه جدا نشده اند .


اگر در بهار امسال جدا شوید یک امتیاز دیگر را هم از دست می دهید

می دانید که امسال جعبه ابزار کارنامه کامل شده است و به ویژه برای دوره های جمع بندی  ، یک جزوه ی هوشمند بر اساس جعبه ابزار کارنامه در اختیار شما قرار می گیرد که ازمیان سوال هایی که قبلا در آزمون ها پاسخ داده اید انتخاب می شود و در هر مبحث در سه گروه  صحیح و اشتباه و نزده ( سفید ) و در دو سطح ساده و دشوار در اختیار شما قرار می گیرد . تعدادی از دانش آموزان در دوران طلایی نوروز از این امکان بهره بردند. این امکان با این دقت و انسجام در سال های گذشته وجود نداشت . اگر  در آزمون های بهار غیبت کنید  جعبه ابزار کارنامه و جزوه ی هوشمند که شامل سوال های نیم سال دوم خواهد بود  ناقص خواهد شد . این امتیازی است که  اگر امسال  در آزمون های بهار غیبت کنید  علاوه بر سایر امتیازها از دست خواهید داد . یک جزوه ی هوشمند و ابزار مهم برای دوران جمع بندی در صورتی که دانش آموزان غیبت کنند یا تقلب کنند هدر خواهد رفت . این امتیاز را به راحتی از دست ندهید

نتیجه : در فصل بهار و قبل از دوران جمع بندی بیش از گذشته به تمرکز نیاز دارید . ذهن خود را آشفته نکنید و از برنامه جدا نشوید . به جای آن که از برنامه جدا شوید نیازهای ویژه ی خود را با برنامه ی  راهبردی هماهنگ و تلفیق کنید . خلاقیت خود را در زمین استراتژی به کار ببرید . با مدرسه و با برنامه ی راهبردی آزمون ها هماهنگ  بمانید و نیازهای ویژه ی خود را در این برنامه  بگنجانید .

 

محتوای برنامه در پروژه ی هفتم چیست ؟ 

  1. اتمام درس های پیش 2

  2. تاکید بر درس های عمومی

  3. اتمام  قسمت دوم زوج درس ها ی پایه


 

برای درس هایی که تاکنون خوب نخوانده اید چه برنامه ای داریم ؟

پس از پایان پروژه ی هفتم یک دوره ی انتقالی یک یا دو هفته ای خواهید داشت . در این فاصله می توانید یکی دو کتاب یا چند مبحث را که نیاز به مطالعه ی جدی تر دارید مطالعه کنید و سپس برای دوران جمع بندی آماده شوید در دوران جمع بندی با روش سه روز یک بار بین شش  تا ده بار می توانید درس ها را با روش سه روز یک بار جمع بندی کنید و به شرایط ایده ال خود  برای شرکت در  آزمون اصلی آماده شوید .  مسیر پیش رو مسیری مشخص و هموار است و نیازی نیست ذهنتان را آشفته کنید  . با آرامش و تلاش و سخت کوشی زیاد و زمان کافی که در اختیار دارید می توانید گام های بزرگی را به پیش بردارید .
فایل های ضمیمه

چرا پروژه هفتم مهم است ؟ (قسمت اول - 30 دقیقه)
چرا پروژه هفتم مهم است ؟ (قسمت دوم - 23 دقیقه)
دستاورد های رتبه های برتر در نوروز (قسمت اول - 40 دقیقه)
دستاورد های رتبه های برتر در نوروز (قسمت دوم - 40 دقیقه)
مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
آشنایی با مبانی ریاضیات از آمار و احتمال يازدهم
يازدهم رياضي     دبیر : عزیز الله علی اصغری