منابع مطالعاتی رتبه‌ی 4 منطقه‌ی 1 ریاضی: سعید نعیمی

در گفتگو‌ی زیر، سعی شده تجربیات ارزشمند رتبه‌ی برتر، سعید نعیمی،رتبه‌ی 5 کشوری رشته‌ی ریاضی،در اختیار شما قرار گیرد...

منابع مطالعاتی رتبه‌ی 4 منطقه‌ی 1 ریاضی: سعید نعیمی

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را کسب کردید؟

سعید نعیمی هستم رتبه‌ی 4 منطقه‌ی 1 و رتبه‌ی 5 کشوری رشته‌ی ریاضی از تهران.

در کدام درس بهترین کتاب شما کتاب کانون بود، چرا و چه کمکی به شما کرد؟

در هندسه تحلیلی بهترین کتابی که استفاده کرده بودم سه‌سطحی کانون بود چون در دیگر کتاب‌ها چنین سوال‌های پیچیده و دشواری کمتر پیدا می‌شود و این حجم از سوالات دشوار و نکته‌دار وقتی کنار هم جمع می‌شوند خیلی ارزشمند خواهند بود.

نکته‌ی بعدی این‌که مبحث به مبحث جدا نشده‌اند و سوالات هر فصل به دنبال هم یک‌جا آمده‌اند و وقتی مبحث محور تست می‌زدم برای این‌که در آن فصل به تسلط کامل برسم سراغ سه‌سطحی می‌آمدم و سوال‌های کل آن فصل را حل می‌کردم.

چه زمانی این کتاب را تهیه و چگونه از آن استفاده می‌کردید؟

بعد از پایان فصل 3 هندسه حدودا آذرماه با خلاء ای از سوالات سخت روبرو شدم و دیدم که واقعا در آزمون‌هایی که مدرسه می‌گیرد نمی‌توانم خوب عمل کنم به همین دلیل سراغ این کتاب رفتم و بعد از حل سوال‌های آن درصدم مجددا افزایش یافت. از قبل در هندسه اوضاع خیلی خوبی داشتم به طوری‌که در فصل‌های قبل، 90 تا 100 درصد پاسخ می‌دادم ولی در فصل 3 حدودا درصدم30 یا 40 شده بود. وقتی از این کتاب استفاده کردم سوالات پیچیده‌تر و نکته‌دار بود به همین دلیل درصدم به روال طبیعی آن برگشت.

چطور با کتاب‌های سه‌سطحی آشنا شدید؟

معلم ما در سوم دبیرستان، در بهمن‌ماه، کتاب سه‌سطحی حسابان را برای ما تهیه کرد و یک فصل از آن را کار کردیم و آن‌جا با آن کتاب آشنا شدیم. امسال هم هندسه تحلیلی سه‌سطحی را تهیه کردم.

آیا به تمام سوالات پاسخ می‌دادید یا بسته به سطح خودتان یا زمان مدیریت می‌کردید و فقط بخش‌هایی را کار می‌کردید یا اولویت‌بندی می‌کردید؟

در کتاب سه‌سطحی چون تمام سوالاتش سخت و نکته‌دار بود سعی می‌کردم همه‌ی سوالات را حل کنم و اگر در مبحثی مشکل داشتم 2 بار حل می‌کردم.

خودویژگی کتاب‌های سه‌سطحی را چه می‌دانید؟

همان‌طور که قبلا نیز گفتم این حجم از سوالات نکته‌دار و سخت که متوسط رو با بالا هستند در کتاب‌های سایر انتشارات کمتر پیدا می‌شوند، اگر هم پیدا بشود پراکنده هستند و این حجم فقط در کتاب سه‌سطحی هندسه پیدا می‌شود.

نظر شما در مورد حجم کتاب چیست؟

این حد سوالات سخت اگر قرار باشد حجیم باشد از چارچوب کتاب درسی خارج می‌شود و اگر به مقدار معینی باشد بهتر است و این نکته در کتاب‌های سه‌سطحی رعایت شده بود.

 چه دسته از دانش‌آموزان را مخاطب این کتاب‌ها می‌دانید؟

به نظر من دانش‌‌آموزانی که در آزمون‌ها میانگین تراز 6000 الی 6500 به بالاتر دارند می‌توانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

سوالات کتاب‌های سه‌سطحی چنان چیده شده‌اند که کتاب در کل مشابه پلی باشد که دانش‌آموز را از یک سطح به سطح‌ بالاتر برساند، آیا این حس را شما هم داشتید؟ متوجه روال تغییر سطح‌ سوال‌ها می‌شدید و آیا در حل سوالات دشوارتر متوجه یادگیری نامحسوس خودتان از سوالات سطح قبل می‌شدید؟

آن روالی که در سوالات بود و براساس میانگین چیده‌شده بود ناخودآگاه سبب شده بود که سوالات از آسان به سخت چیده شوند و در ابتدا اگر کسی با پشتوانه‌ی خوبی شروع نکرده باشد شاید به مشکل بخورد ولی وقتی از کسی بپرسد یا پاسخ‌نامه را ببیند برای سوال‌های بعدی موتورش روشن می‌شود و می‌تواند آن‌ها را حل کند.

...................................................... 

چه ویژگی‌ در کتاب آبی گسسته، برای شما برجسته بود؟

کتاب‌های آبی نکته‌های زیادی دارند درس‌نامه‌های خلاصه، تیپ‌بندی‌ها، سوالات آزمون‌های کانون که در سایر انتشارات پیدا نمی‌شود این سوالات آزمون‌های کانون هم اکثرا سوالات متوسط به بالا هستند، که در کنار تیپ‌بندی این سوالات می‌توانند خیلی کمک ‌کنند. کسی که درس را هنگام تدریس معلم خوب گوش بدهد سپس با این کتاب‌ها شروع کند، چون از ساده به سخت هستند راحت می‌تواند به تسلط برسد.

ریاضی را در کنکور چند درصد زدید؟

درصد ریاضی من 97.6% شد.

آیا کتاب آبی در درصد شما تاثیر داشت؟

بله، سوالات این کتاب، به دلیل دشواری‌ای که دارند و تیپ‌بندی، در درصد من تاثیر داشته است.

...................................................... 

کتاب‌های سه‌سطحی چطور؟ آیا در درصدی که کسب کردید تاثیری داشتند؟

کتاب‌های سه‌سطحی مثل این می‌ماند که فردی به پایش وزنه‌ای ببندد و شروع کند به دویدن و 15 الی 20 دقیقه به طور مدام این کار را بکند، بعد که آن وزنه را باز می‌کند ببیند چقدر راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند بدود. کسی که سوالات سه‌سطحی را پاسخ می‌دهد عادت می‌کند به سوالات سخت و دشوارتر و وقتی سوالات کنکور را که درجه‌ی دشواری یک درجه پایین‌تر دارد پاسخ می‌دهد هم ‌اینکه می‌تواند در زمان کمتری به سوالات پاسخ بدهد و هم درصد خطایش کمتر می‌شود.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمیمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24