ابداع نسل جدید استنت‌های زیست‌تخریب‌پذیر برای رگ‌های قلبی

محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران موفق به ابداع و معرفی نسل جدید استنت‌های کامپوزیتی زیست‌تخریب‌پذیر برای رگ‌های قلبی شدند.

ابداع نسل جدید استنت‌های زیست‌تخریب‌پذیر برای رگ‌های قلبی

به گزارش ایسنا، احسان حسن‌پور، دانشجوی کارشناسی ارشد با راهنمایی دکتر علیرضا صادقی و دکتر مجید بنی‌اسدی از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک، کامپوزیت‌ها را تولید و استنت‌های ساخته شده را مشخصه‌یابی کردند.

استنت که لوله‌ای مشبک است با قرارگیری در منطقه تعیین‌شده طی فرایند آنژیوپالستی با باز نگاه‌داشتن رگ، جریان خون را به رگ‌های تاجی باز می‌گرداند. حضور استنت در درون رگ بعد از دوران بازیابی و بهبود الزامی نیست. استنت‌های زیست‌تخریب‌پذیر می‌توانند پس از دوره درمان و بازیابی رگ جذب بدن شده و حذف شوند. بزرگ‌ترین مشکل استنت‌های زیست‌تخریب‌پذیر فعلی عدم وابستگی به نیازهای خاص هر بیمار است، به شکلی که در کودکان، دوره درمان کوتاه و در سالمندان، دوره درمان طولانی از استنت‌های مشابهی استفاده می‌شود.

زمینه پلی‌الکتیک اسید با کسر حجمی متفاوت پودر منیزیم تولید و در شرایط برون‌تنی آزمایش شدند. با اضافه شدن منیزیم در کسر حجمی متفاوت زیست‌تخریب‌پذیری پلی‌الکتیک اسید/منیزیم طی غوطه‌وری در محلول شبیه‌ساز مایعات بدن کنترل شد. علاوه بر تنظیم زمان زیست‌تخریب‌پذیری، منیزیم می‌تواند منجر به افزایش استحکام مکانیکی، کاهش التهاب با کاهش اسیدیته و افزایش سرعت بازیابی بافت شود.

بر اساس یافته‌های این پژوهش می‌توان استنت‌هایی مناسب با زمان بهبود بیمار (کودکان با بهبود سریع‌تر و افراد سالمند با بهبود کندتر) تولید کرد. بزرگ‌ترین مشکل استنت‌های زیست تخریب‌پذیر فعلی عدم وابستگی به نیازهای خاص بیمار است.

سکته قلبی با بیش از ۱۹ میلیون مرگ در سال، بزرگ‌ترین عامل مرگ در جهان محسوب می‌شود. از مهم‌ترین عوامل سکته قلبی می‌توان به تنگی رگ‌های تاجی در اثر تشکیل پالک اشاره کرد.


منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
دما و گرما از فیزیک 1 دهم ریاضی
دهم رياضى     دبیر : امین خرمی