تولید رنگ موی غیر سمی، کاربرد جدید گرافین

محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز آمریکا با استفاده از گرافین رنگ موی جدیدی ساختند که گفته می‌شود در مقایسه با رنگ موهای موجود در بازار، بسیار کم‌ضررتر است.

تولید رنگ موی غیر سمی، کاربرد جدید گرافین

محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینویز آمریکا با استفاده از گرافین رنگ موی جدیدی ساختند که گفته می شود در مقایسه با رنگ موهای موجود در بازار، بسیار کم‌ضررتر است.

رنگ‌موهای فعلی حاوی ترکیبات شیمیایی فعال و مضر مانند آمونیاک و سفیدکننده هستند. این ترکیبات برای بازکردن پوسته‌های ریزی که پوشش روی مو را تشکیل می‌دهند و کوتیکول نام دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از باز شدن کوتیکول‌ها، مولکول‌های رنگی امکان ورود به مو و تغییر رنگ آن را به دست می‌آورند. اما باز شدن مکرر کوتیکول‌ها باعث شکنندگی موها می‌شود. مولکول‌های رنگی که اغلب بسیار سمی هستند به دلیل ابعاد بسیار کوچک می‌توانند از پوست عبور کرده و وارد بدن شوند و واکنش‌های نامطلوبی را ایجاد کنند.
در مقابل، گرافین ماده‌ای غیرسمی و از نظر شیمیایی غیرفعال است. محققان با استفاده از این ماده نوعی رنگ مو ساختند که در آن ورقه‌های گرافین روی هر تار مو پوشش یک‌دستی را ایجاد می‌کند و موها به رنگ طبیعی گرافین درمی‌آیند. این رنگ‌های طبیعی شامل سایه‌های مختلف سیاه و قهوه‌ای هستند. چسب‌های پلیمری غیرسمی موجود در این رنگ مو ورقه‌های گرافین را برای 30 مرتبه شستشو روی مو نگه می‌دارند و مانع کمرنگی آن می‌شوند.
مولکول‌های گرافین علاوه بر این که غیر سمی هستند، ابعاد آن‌ها نیز بسیار بزرگتر از مولکول‌های رنگی مورد استفاده در رنگ موهای متداول است و هرگز امکان عبور از پوست را ندارند. همچنین از آنجا که گرافین دارای خاصیت ضد استاتیک است، مانع سیخ شدن موها در اثر الکتریسیته ساکن می‌شود.
این رنگ مو در یک فرآیند ارزان قیمت تولید می‌شود و رنگ کردن و شستشوی موها با استفاده از آن تنها 10 دقیقه‌ زمان لازم دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Chem منتشر شده است.

منبع :

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24