حذف فلزات سنگین از آب در چندثانیه

محققان ماده جدیدی ساختند که قادر است فلزات سنگین را در چند ثانیه از آب حذف کرده و آن را آماده آشامیدن کند.

حذف فلزات سنگین از آب در چندثانیه

محققان ماده جدیدی ساختند که قادر است فلزات سنگین را در چند ثانیه از آب حذف کرده و آن را آماده آشامیدن کند.روش‌های تجاری مورد استفاده برای حذف فلزات سنگین مانند سرب از آب آشامیدنی شهری، بسیار پرهزینه هستند، انرژی زیادی را مصرف می‌کنند و بازدهی پایینی دارند. اما محققان با استفاده از یک ساختار فلزی- ارگانیک راهکار جدیدی را برای حذف فلزات سنگین از آب ابداع کردند. ساختارهای فلزی- ارگانیک شامل گره‌های فلزی هستند که توسط میله‌هایی از جنس مواد ارگانیک به هم متصل شده‌اند. این ساختارها به دلیل بهره‌مندی از سطح داخلی منحصربه فرد و قابلیت تنظیم شیمیایی، امکان جذب بخار آب و سایر گازها را از هوا دارند. همین ویژگی این ساختار را به یک گزینه مناسب برای جذب فلزات سنگین از آب تبدیل می‌کند.

محققان برای این منظور از ساختاری موسوم به Fe-BTC استفاده کردند و آن را با دوپامین ترکیب کردند تا پلیمری موسوم به پلی دوپامین درون ساختار ایجاد شود. ترکیب به دست آمده از این فرآیند قادر است به سرعت مقادیر زیادی از فلزات سنگین را از آب حذف کند. در واقع این ماده قادر است 1.6 برابر وزن خود جیوه و 0.4 برابر سرب را از آب خارج کند. ساختار این ترکیب به گونه‌ای است که می‌توان فلز سنگین موردنظر را برای حذف از آب انتخاب کرد.
در آزمایشات اولیه مشخص شد این ماده جدید قادر است تنها در چند ثانیه میزان سرب موجود در فاضلاب را تا دو واحد در میلیارد کاهش دهد. این میزان سرب به عنوان میزان قابل قبول سازمان جهانی بهداشت برای آب آشامیدن تعیین شده است.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت حدود یک میلیارد نفر در جهان به آب شرب سالم دسترسی ندارند و انتظار می‌رود با تغییرات آب و هوایی این آمار افزایش یابد. از طرف دیگر نیاز روزافزون به انرژی و استفاده از فلزات سنگین در صنایع موجب افزایش آلودگی منابع آب توسط مواد سمی شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب