مهندسی پشه‌های مقاوم به مالاریا به استفاده از روش "کریسپر"

محققان دانشگاه "جان هاپکینز" از ابزار ویرایش ژن "تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای" یا "کریسپر"برای خلق پشه‌های مقاوم به بیماری مالاریا استفاده کرده‌اند.

مهندسی پشه‌های مقاوم به مالاریا به استفاده از روش "کریسپر"

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه "جان هاپکینز" از ابزار ویرایش ژن "کریسپر" برای حذف یک ژن خاص در پشه‌های مهندسی شده که نسبت به انگل مالاریا بسیار مقاوم هستند، استفاده کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، 216 میلیون مورد بیماری مالاریا در سال 2016 دیده شده است که در نهایت این بیماری منجر به مرگ 445 هزار نفر شده است. پشه‌های ماده  "Anopheles gambiae" مظنون اصلی هستند.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جان هاپکینز در این مطالعه یک ژن بنام "FREP1" را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به دلایلی که به طور کامل درک نمی‌شود، این ژن یک پروتئین مخصوص ایمنی را رمزگشایی می‌کند و به انگل مالاریا کمک می‌کند در روده پشه زنده بماند. با برداشتن ژن FREP1 با استفاده از قیچی ژنتیک کریسپر، این تیم توانست احتمال زنده ماندن انگل مالاریا را که با بالغ شدن ممکن بود به انسان‌ها آسیب برساند، کاهش دهد.

"جورج دیموپولوس" (George Dimopoulos)نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: مطالعه ما نشان می‌دهد که ما می‌توانیم از این فناوری جدید ویرایش ژن کریسپر برای خلق پشه‌های مقاوم به مالاریا از طریق حذف ژن عامل میزبان استفاده کنیم. مقاومت در برابر انگل‌های مالاریا که توسط حذف ژن FREP1  به دست می‌آید، بسیار قوی است. این تکنیک قادر به کاهش شماری از پشه‌های ناقل مالاریا بود.

ویرایش ژنتیکی چندان شفاف نبود. محققان دریافتند که پشه‌های مهندسی شده آهسته‌تر از همتایان طبیعی خود رشد کرده‌اند و احتمال تغذیه آنها با خون کمتر است.

دیموپولوس افزود: ما اکنون در حال خلق پشه‌هایی هستیم که در آنها ژن FREP1 فقط در روده بزرگسال غیرفعال خواهد بود.

وی افزود: اگر شما بتوانید پشه‌های معمولی و وحشی را با این پشه‌های اصلاح شده جایگزین کنید، احتمالا تاثیر قابل توجهی در سرایت بیماری مالاریا به وجود خواهد آمد.

این تحقیق در مجله "PLoS Pathogens" منتشر شد.

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب