هنر حل مسائل در گرو داشتن ذهنی خلاق و مغز سالم

امروزه در اکثر رویه‌های آموزش هنر حل مسائل و استدلال منطقی در تبیین مسائل مختلف، جزء اصلی‌ترین عوامل در بهبود عملکرد علمی دانش‌آموزان خصوصا در مدارج بالای علمی است.

هنر حل مسائل در گرو داشتن ذهنی خلاق و مغز سالم

امروزه در اکثر رویه‌های آموزش هنر حل مسائل و استدلال منطقی در تبیین مسائل مختلف، جزء اصلی‌ترین عوامل در بهبود عملکرد علمی دانش‌آموزان خصوصا در مدارج بالای علمی است. مهم‌ترین ابزار در تقویت این مهارت‌ها به‌ویژه هنر حل مسائل، برخورداری از ذهنی باز با قدرت پردازش قابل ملاحظه است. در زیر سیزده مورد از مواردی که سبب تقویت ذهن و مغز به‌عنوان گرداننده اصلی آن می‌شود آمده است. اگرچه برخی اعتقاد دارند که هوش و استعداد عامل اصلی در ایجاد فاصله بین عملکرد دانش‌آموزان است، اما یافته‌های علمی ثابت کرده میزان تلاش دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف عاملی در توضیح این فاصله است نه صِرف داشتن هوش و استعداد خدادادی. با استفاده از تمرینات زیر می‌توانید قدرت مغز و هوش خود را تقویت کنید

1- حل معما

حل معما باعث فعال شدن مغز و کاهش زمان پاسخ دهی آن می شود

2- تأثیر موسیقی موزارت

حدود  10 سال پیش فرانس روسچر و همکارانش متوجه شدن گوش دادن به موزارت  باعث بهبود در استدلال می‌شود.حتی موشها نیز پس از گوش دادن به موزارت در مارپیچ‌ها سریع‌تر و دقیق‌تر می‌دوند.

3- بهبود بخشیدن به مهارت‌های وجودی

تکرار فعالیتهایی که باعث گسترش دانش می‌شوند.برای مثال باغبانی کردن و سایر فعالیتها برای تمرین دادن مغز خوب است ولی باید راه‌های جدیدی برای انجام آن فعالیت پیدا کد(خلاقیت)

4- بازی کردن

تحقیقات نشان داده است بازی کردن باعث لذت روح و مغز می‌شود

6- خواب

خواب کافی باعث افزایش نرخ یادآوری از 20% به 30% می‌شود

7- تمرکز

باید یادبگیرید که متوجه زمانی که پریشان و تمرکزی ندارید بشوید تا بتوانید تمرکزتان را تنظیم کنید.برای مثال اگر قرار است تماسی ضروری بگیرید، تمام روز باعث اذیت شما شده و توانایی درست فکر کردن را خواهد گرفت.حتی ممکن است متوجه این‌که چه چیزی باعث اذیت شما می‌شود نشوید. شما باید عادت کنید در زمان حواس پرتی مکث کرده و از خود بپرسید چه چیزی در ذهنتان هست.عامل حواس‌پرتی را شناسایی و جهت رفع آن اقدام کنید.

8- با علاقه کار انجام دادن

شما کاری را که علاقه‌ای به آن ندارید نمی‌توانید به عالی‌ترین شکل ارائه کنید.وقتی به صورت خلاق بزرگ می‌شوید سعی خواهید کرد100% توان خود را برای اجرای آن بگذارید.

9- چرخه آگاهی

سطح آگاهی شما در طی روز افزایش و کاهش می‌یابد. شما باید این چرخه‌ها را شناسایی و از وضعیت روانی خود آگاهی پیدا کنید. اگر بتوانید اینکار را بکنید، شما قادر خواهید بود بر فرامین مهم ذهنی در زمانی که بیشترین سطح هوشیاری را دارید تمرکز کنید.

10- چیز جدیدی یاد بگیرید

به نظر واضح است، ولی برخی افراد وقتی پا به سن می‌گذارند این مورد  را فراموش می‌کنند. یادگیری چیز جدید باعث تمرکز توانایی مغز در یادگیری می‌شود.

11- نوشته شود تا خوانده شود

زمانی که برای مطالعه خود می‌نویسید ارزش زیادی دارد. اما بیایید تصور کنیم شخصی یادداشت‌هایتان را برمیدارد و می‌خواند.شما باید برای تحریک مغزتان بنویسید، این به آن معناست که طوری بنویسید که انگار شخصی آن‌را خواهد خواند. بیشترین سود نوشتن افزایش ظرفیت مغز است.

12- داروها

داروهای خوب و بدی برای افزایش عملکرد مغز وجود دارد. کافئین رایجترین دارویی است که دانش آموزان برای بیدار و هوشیار بودن استفاده می‌کنند. کافئین باعث تنگ تر شدن رگهای مغز می‌شود درنتیجه عوارض بلند مدت آن نامشخص است.بجای قهوه، می‌توانید نوشیدنی گیاهی گوتو یا چای جینکو استفاده کنید .هر دو این گیاهان، به عنوان افزایش دهنده جریان خون و بهبود دهنده تمرکز شناخته شده‌اند.

13- اعتماد به مغز

اگر می‌خواهید توان مغزتان را افزایش دهید به اطرافیانتان نیاز پیدا خواهید کرد، به کسانی که الهام بخش و محرک شما باشند. خواندن مجله در زمینه‌های مختلف، ایجاد ارتباط با مردم ا‌ز آن‌ها در جهت حل مشکلات کمک بگیرید.


منبع:

CRITICAL THINKING-Simon Bradley & Nicole Price-2016

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24