دانش‌آموزان تک سرپرست، زودتر ترک تحصیل می‌کنند

یکی از هشدار دهنده‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر بیشتر خود را نشان داده، عدم بهره‌مندی از امکانات مناسب آموزشی در خانواده‌های با درآمد پایین است.

دانش‌آموزان تک سرپرست، زودتر ترک تحصیل می‌کنند

یکی از هشدار دهنده‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر بیشتر خود را نشان داده،  عدم بهره‌مندی از امکانات مناسب آموزشی در خانواده‌های با درآمد پایین است. تفاوت در میزان موفقیت دانش‌آموزان خانواده‌های فقیر و ثروتمند در نمرات و میزان ورود به دانشگاه و فارغ التحصیلی امروزه از هر زمانی در دهه‌های گذشته بیشتر است.

یکی از مهمترین عوامل، نابرابری در توزیع درآمد است که در سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته است. اما این عامل نمی‌تواند به تنهایی باعث این همه تفاوت باشد. یکی از عوامل می‌تواند وجود تنها یک سرپرست باشد که این هم خود در خانواده های فقیر بسیار بیشتر است .

این گزارش بیشتر بر خانواده های رنگین پوست ایالات متحده تمرکز داشت اما امروزه این مشکل مرزهای نژادی را در نوردیده است . این آمار نشان می‌دهد  بین سال‌های 1960 تا 2013 درصد بچه‌هایی که  با یک سرپرست زندگی می‌کنند بین سیاهپوستان از 22 به 55 درصد رسیده یعنی بیش از دو برابر. و این میزان در بچه‌های سفیدپوست از 7 به 22 درصد رسیده است. حدود 51 درصد بچه‌هایی که در خانواده های فقیر زندگی می‌کنند،  از امکانات آموزشی خوبی برخوردار نیستند. با استفاده از اطلاعاتی که به دست آورده‌ایم می‌توان به این نتیجه رسید که امروزه بیش از هر زمان دیگری کودکان تک‌سرپرست از نابرابری آموزشی رنج می‌برند .

برای به دست آوردن این اطلاعات چندین عامل رادر نظر گرفته شده است و 6000 نفر  تحت مطالعه قرارگرفته‌اند. از میان این افراد، در یک دوره 31 ساله تنها 13درصد آنها تا سن 24 سالگی مدرسه و 22 درصد هم دانشگاه را به پایان رسانده بودند.. همچنین آمار نشان می‌دهد فاصله آموزشی بین بزرگسالانی هم که در طول زندگی با یکی از والدین زندگی کرده‌اند و کسانی که این تجربه را نداشتند بسیار گسترش یافته و از 12 به 26 درصد رسیده  است.


نقش خانواده‌های تک سرپرست در تحصیلات

درست است که تک سرپرستی , خود یکی از عوامل بسیار مهم در گسترش فقر آموزشی و تبعیض بین کودکان از این نظر است،  اما عوامل دیگری هم هستند که با تمرکز بر آن‌ها می‌توان این فاصله را کاهش داد .عواملی همچون ساختار خانواده، میزان تحصیلات  مادر، تعداد فرزندان و درآمد خانواده .وقتی در این آمارها دقیق‌تر شویم به نقش هر کدام از آن‌ها در گسترش این فاصله پی می‌بریم .اگر خانواده تک سرپرست باشد، احتمال افزایش این فاصله بیشتر است.

 بنابراین درآمد یکی از مهمترین عوامل در کاهش یا افزایش این فاصله است .همین امر در مورد فارغ التحصیل شدن از دانشگاه هم صادق است. وقتی میزان درآمد را در این عوامل وارد و محاسبه می‌کنیم، فاصله میان خانواده‌های تک‌سرپرست و بقیه بسیار کاهش می‌یابد .

با این‌که این اطلاعات ممکن است نشان دهد که زندگی در خانواده  تک‌سرپرست چنان نقشی هم در گسترش این فاصله نداشته اما دو نکته  بسیار مهم وجود دارد:  نخست اینکه زندگی کردن در خانواده های تک‌سرپرست بر عواملی همچون درآمد اثر می‌گذارد پس به طور غیر مستقیم در این فاصله نقش بسیار مهمی دارد. دیگر اینکه اهمیت این عامل از سال 1968 تا سال 1999 سه برابر شده یعنی از 0.1 درصد به 0.4 درصد رسیده  است.

در سال 1968 , تنها 8 درصد از کسانی که در خانواده های تک  سرپرست زندگی کردند , نتوانسته بودند از دانشگاه فارغ التحصیل شوند اما این رقم در سال 1999 به 16 درصد رسیده است. خانواده های تک سرپرست امروزه بیش از هر زمان دیگری از آموزش محروم هستند. تعداد این خانواده ها در هر دو نژاد سفید و سیاه هم در حال افزایش است .عوامل بسیار زیاد هم وجود دارند که هنوز باید بررسی شوند .


مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24