ساخت نمونه صنعتی دستگاه جمع آوری لکه‌های نفتی از سطح آب

گروهی از محققان دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت نمونه صنعتی دستگاه جمع آوری لکه‌های نفتی از سطح آب شدند.

ساخت نمونه صنعتی دستگاه جمع آوری لکه‌های نفتی از سطح آب

گروهی از محققان دانشکده مهندسی فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت نمونه صنعتی دستگاه جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب شدند.ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه دو سال قبل در دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد و طی قراردادی بین این دانشگاه و سازمان بنادر و کشتیرانی، نمونه صنعتی آن در گروه نانوفناوری و در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشکده فناوری های نوین تولید و تحویل شد.

دستگاه جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب از دو ماه پیش در بندر امیرآباد آزمایش و استفاده شده و رضایت واحد عملیات را در پی داشته است.
دستگاه جمع‌ آوری لکه های نفتی از سطح آب، ضمن برخورداری از ابعاد کوچک قادر است با سرعت بالایی آلودگی‌های نفتی را حتی در غلظت‌ بسیار کم از روی سطح آب جمع‌ کند. این دستگاه همچنین قابلیت لحاظ کردن نفت سبک، متوسط و سنگین را دارد و از مزایای عمده آن، جمع آوری هر سه دسته این آلودگی های نفتی است.
این دستگاه مانند یک قایق روی آب شناور است و دو غلطک دارد که با سطح آب تماس دارند. این غلطک ها از جنس خاصی ساخته شده که به شدت نفت دوست و آب گریز است.
در چرخش این غلطک ها آلودگی نفتی از سطح آب به غلطک ها جذب و در سمت مقابل، این آلودگی توسط کاردکی از غلطک جدا و به مخزن جداگانه ای هدایت می شود. آلودگی سپس از مخزن پمپ و توسط دستگاهی به ساحل منتقل می شود.
دستگاه غلطکی جمع کننده لایه نفتی از روی سطح آب می‌تواند با ویسکوزیته 4 درصد، 13 مترمکعب بر ساعت آلودگی نفتی را جمع آوری کند؛ در حالی که نمونه آمریکایی این محصول، توانایی پاکسازی 7 مترمکعب بر ساعت در همین شرایط را دارد.
همچنین مواد جاذب خاص به کار رفته در این دستگاه، آن را قادر می‌سازد غلظت‌های بسیار پایین نفت، در حد امولوسیون را نیز به دام انداخته و آلودگی را کامل از آب‌های آزاد مانند دریاها یا محیط‌های بسته شامل تالاب ها، دریاچه‌ها و حوضچه‌ها بزداید.
ساخت نمونه صنعتی این دستگاه حاصل تحقیق و تلاش دکتر صادق صادق زاده و دکتر میثم جلالی از اعضای هیات علمی دانشکده فناوری های نوین به عنوان مسئول تیم فنی و مسئول پروژه در بخش نانومواد؛ دکتر علیرضا منصور زاده صنعتگر و همکار اجرایی و تیم تحقیقاتی چهار نفره از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشکده فناوری های نوین است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
دما و گرما از فیزیک 1 دهم ریاضی
دهم رياضى     دبیر : امین خرمی