فتوراکتور چرخه ای تصفیه پساب‌های صنعتی توسط نانوذرات ساخته شد

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق شد فتورآکتور چرخه ای تصفیه پساب‌های صنعتی توسط نانوذرات را با ساختاری جدید و ارتقا یافته بسازد که دارای قابلیت کار تحت

فتوراکتور چرخه ای تصفیه پساب‌های صنعتی توسط نانوذرات ساخته شد

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق شد فتورآکتور چرخه ای تصفیه پساب های صنعتی توسط نانوذرات را با ساختاری جدید و ارتقا یافته بسازد که دارای قابلیت کار تحت تابش نور مرئی و نور خورشید است.امروزه با توجه به تهدیدهایی که در مورد ذخایر آب در جهان وجود دارد، یکی از مهم‌ترین موضوعات در کنار حفاظت از این منابع، تصفیه آب و فاضلاب به منظور استفاده مجدد از آن است.

یکی از راه حل های قابل قبول برای رفع این مشکل، استفاده از یک جسم نیمه رسانا و بهره گیری از قابلیت های آن جهت حذف ترکیبات آلی سمی و فلزات سنگین با استفاده از تابش نور مناسب است. این روش تحت عنوان فرآیند اکسیداسیون فتوکاتالیستی، توجه گسترده‌ای را به علت اثر خود در حذف این قبیل آلاینده ها با استفاده از انرژی سبز خورشیدی و نور مرئی کسب کرده است.
سینا قنبری محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص ساخت این فتورآکتور گفت: یکی از ملزومات تجاری‌سازی ایده های تصفیه پساب با استفاده از فرآیندهای فتوکاتالیستی، طراحی و ساخت فتورآکتوری است که توانایی تصفیه پساب در حجم های بالا تحت تابش های بی‌خطر و سبز را داشته و علاوه بر آن، نیاز به انجام اقدامات جانبی جهت خالص‌سازی پساب تصفیه شده خروجی را نداشته باشد.
وی ادامه داد: در این پژوهش با ساخت فتورآکتوری جدید و ارتقاء یافته نسبت به مدل های پیشین، با طراحی دو منظوره، با قابلیت کار تحت تابش نور بی‌خطر مرئی و همچنین تابش انرژی سبز خورشید، با قابلیت تنظیم زاویه و بهینه سازی شدت انرژی ورودی، عملیات فتوکاتالیستی توسط سه نانوذره جدید تیتانیوم دی اکسید / سیلیسیم دی اکسید اصلاح شده، انجام گرفته است.
قنبری افزود: با تثبیت و لایه‌نشانی نانوذرات سنتز شده روی بسترهای شیشه ای، پساب وارد شده تنها با تماس داشتن با سطح این بسترها تصفیه شده و ترکیبی بین نانوذرات و پساب تصفیه شده صورت نمی‌پذیرد.
به گفته این پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات، تصفیه حجم بالای پساب (حداقل یک لیتر) به صورت چرخه ای، توانایی کنترل سرعت جریان پساب ورودی، قابلیت تنظیم زاویه فتو رآکتور در برابر نور خورشید و در نتیجه افزایش بهره وری آن در فضای باز از جمله مشخصات فتورآکتور طراحی و ساخته شده در این پژوهش است.
وی تصریح کرد: قابلیت تنظیم فاصله منبع نور مرئی تا لوله های عبور پساب در فتورآکتور برای افزایش بهره‌وری تصفیه و نیز استفاده از نانوذرات به صورت لایه نازک و تثبیت شده داخل لوله های فتورآکتور، از دیگر ویژگی‌های این فتورآکتور طراحی شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب