ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل خون برای پیشگیری از حملات قلبی

دانشمندان تایوانی در حال توسعه یک بیوسنسور پزشکی ارزان هستند که می‌تواند قبل از اینکه دیر شود علائم سکته قلبی را به شما اطلاع دهد.

ساخت دستگاه تجزیه و تحلیل خون برای پیشگیری از حملات قلبی

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، آیا در معرض سکته قلبی هستید؟ دانشمندان دانشگاه ملی "تسینگ هوآ"(Tsing Hua) و دانشگاه ملی "چنگ کونگ"(Cheng Kung)تایوان، در حال توسعه یک بیوسنسور پزشکی ارزان هستند که می‌تواند قبل از اینکه دیر شود علائم سکته قلبی را به شما اطلاع دهد تا شما اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

این دستگاه قابل حمل، بر پایه "نیترید گالیوم" (gallium nitride) و"ترازیستور تحرک الکترونی بالا"(high electron mobility transistor) ساخته شده است. این دستگاه با تجزیه و تحلیل تنها یک قطره خون انگشت، درعرض پنج دقیقه می‌تواند غلظت "پروتئین واکنشی سی. آر. پی" (CRP) در جریان خون را اندازه‌گیری کند.

سطوح بالای پروتئین سی. آر. پی  نشان‌دهنده التهاب است که می‌تواند با حمله قلبی یا سکته قریب الوقوع یا بیماری "عروق کرونری" مرتبط  باشد.

اغلب بیوسنسورها ترکیبی از "ترانزیستور اثر میدان" (field-effect transistors)مبتنی بر سیلیکون‌های سنتی هستند، گرچه غلظت زیاد نمک در نمونه‌های خون می‌تواند در دقت وعملکرد آنها تاثیر بگذارد.

گرچه نیترید گالیوم گران‌تر از سیلیکون است، اما این مشکل را ندارد. ترازیستور تحرک الکترونی بالا استفاده شده در این بیوسنسور جدید، بسیار کوچک است، بنابراین می‌تواند کاملا مقرون به صرفه باشد.

"یولین وانگ" (Yu-Lin Wang)استاد دانشگاه ملی تسینگ هوآ و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: این دستگاه در نهایت به عنوان یک وسیله کوچک دستی ساخته خواهد شد که به آسانی می‌تواند از طریق بلوتوث یاWi-Fi به یک گوشی هوشمند متصل شود. داده‌ها را می‌توان در یک برنامه جمع‌آوری کرد و کاربران می‌توانند این اطلاعات را به پزشکان خود ارسال کنند.

این تحقیق اخیرا در مجله " ECS Journal of Solid State Science and Technology "منتشر شده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24