پیشگیری از دیابت نوع یک با هدف گرفتن یک میکروب در روده

پژوهشگران استرالیایی در پژوهش جدید خود ادعا کرده‌اند پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک، با استفاده از میکروبیوم خاصی در روده ممکن خواهد شد.

پیشگیری از دیابت نوع یک با هدف گرفتن یک میکروب در روده

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، ممکن است هدف قرار دادن میکروب‌های خاصی در روده، تنها راه محافظت در برابر دیابت نوع یک باشد.

پژوهشگران "دانشگاه کویینزلند" (University of Queensland)در استرالیا، تغییرات میکروبی متمایز روده را در جوندگان و انسان‌هایی که در خطر بالای ابتلا به دیابت نوع یک قرار دارند، کشف کرده‌اند.

به‌علاوه، این دانشمندان دریافتند که تغییر این میکروبیوم‌های روده، علاوه بر تغییر عملکرد سیستم ایمنی، دلیل حساسیت ژنتیکی به دیابت نوع یک هستند.

دکتر "اما همیلتون ویلیامز" (Emma Hamilton-Williams)از موسسه پژوهشی Translational دانشگاه کوئینزلند و همکارانش می‌گویند که یافته‌های آنها نشان می‌دهند ممکن است هدف قرار دادن میکروبیوم روده، از دیابت نوع یک پیشگیری کند.

در دیابت نوع یک، سیستم ایمنی به اشتباه به سلول‌های بتا(سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند) پانکراس حمله و آنها را نابود می‌کنند. در نتیجه، انسولین به مقدار کافی تولید نمی‌شود و این موضوع، به افزایش سطح قند خون می‌انجامد.

دیابت نوع یک و روده

با وجود نامشخص باقی ماندن دلیل دقیق دیابت نوع یک، مشخص است کسانی که گونه‌های ژنتیکی خاصی دارند، بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

این پژوهش نشان می‌دهد تغییر در میکروبیوم روده یا تعداد میکرواُرگانیسم‌های موجود در روده، در گسترش دیابت نوع یک نقش دارند.

درهرحال، به گفته دکتر همیلتون ویلیامز و همکارانش، این که آیا چنین تغییراتی در میکروبیوم روده از حساسیت ژنتیکی به دیابت نوع یک یا دیگر عوامل ناشی می‌شوند، نامشخص است.

آنها دریافتند این تغییرات با عملکرد سیستم ایمنی در ارتباط هستند.

همچنین، این پژوهش نشان داد که استفاده از "ایمن‌درمانی"(immunotherapy) برای هدف قرار دادن سلول‌های تی(نوعی از گلبول‌های سفید) مرتبط با دیابت نوع یک به تغییرات مشخصی در میکروبیوم روده در جوندگان می‌انجامد.

راه پیشگیری

اکنون، دکتر همیلتون ویلیامز و گروهش با هدف فهم این که آیا این درمان به تغییر در میکروبیوم روده منجر می‌شود، برای دستیابی به آزمایش‌های بالینی ایمن‌درمانی برای دیابت نوع یک برنامه‌ریزی می‌کنند.

در صورتی که نتیجه همین طور باشد، احتمال دارد محافظت در برابر دیابت نوع یک به وسیله میکروارگانیسم‌های محاظ روده ممکن شود.

نتایج این پژوهش، اخیرا در مجله "Microbiome" به چاپ رسیده است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24