گسترش روش‌های نوین درمان سکته مغزی در کشور لازمه نجات بیماران

سکته مغزی بیماری است که درصورت وجود تجهیزات لازم برای درمان به موقع می‌توان جان بسیاری از بیماران را از مرگ یا دچارشدن به عوارض شدید نجات داد؛ امکاناتی که به گفته دبیر د

گسترش روش‌های نوین درمان سکته مغزی در کشور لازمه نجات بیماران

سکته مغزی بیماری است که درصورت وجود تجهیزات لازم برای درمان به موقع می توان جان بسیاری از بیماران را از مرگ یا دچارشدن به عوارض شدید نجات داد؛ امکاناتی که به گفته دبیر دهمین کنگره بین المللی استروک ایران در کشور ما به ندرت و تنها در برخی مراکز درمانی وجود دارد.

دکتر شهرام اویس قرن درحاشیه این همایش که چهارشنبه با حضور جمعی متخصصان این رشته در کتابخانه ملی تهران برگزار شد، اظهار کرد:از سال 1996 (حدود 20 سال قبل) داروهایی برای درمان بیماران سکته مغزی در دنیا استفاده می شود که نقش لیزکنندگی لخته خون ایجادشده در اثر سکته را برعهده دارد.
وی با تاکید بر اینکه زمان مفید برای تاثیر این درمان حداکثر چهار ساعت و نیم پس از بروز سکته مغزی است، افزود: اگر لخته خون بزرگ باشد، با تجویز این داروها به تنهایی نمی توان عارضه را برطرف کرد و نیاز به درمان های مداخله ای پیشرفته است.
متخصص نورولوژی اظهار کرد: تکنیکی که از حدود سه سال پیش در دنیا در دسترس پزشکان قرار گرفته است، این است که از طریق عروق بدن مانند رگ های دست یا پا به وسیله رابط هایی وارد عروق مغز شده و پس از پیدا کردن رگ مسدود شده، با استفاده از تجهیزات پیشرفته لخته درآورده می شود.
اویس قرن ادامه داد: مزیت این روش این است که حتی اگر بیمار بعد از 24 ساعت به مراکز درمانی برسد، استفاده از این روش برای او اثردهی دارد و در نتیجه محدودیت زمانی را برطرف می کند.
دبیر کنگره استروک ایران با انتفاد از نبود این امکانات در کشور اظهار کرد: ما هنوز در کشور به این مرحله نرسیده ایم و حتی داروهای حل کننده لخته را در برخی مراکز مانند بیمارستان شریعتی تهران از حدود 10 سال پیش مورد استفاده قرار می دهیم.
اویس قرن گفت: تلاش انجمن استروک ایران با کمک وزارت بهداشت این است که مصرف این دارو را در همه نقاط کشور توسعه داده و برای همه بیماران به کار ببریم ولی در کنار آن دنبال آن هستیم که این درمان پیشرفته مداخله ای را نیز در کشور شروع کرده و توسعه دهیم تا بتوانیم با مداخلات عروقی جان بسیاری از بیماران را نجات دهیم.
وی خاطرنشان کرد: این روش درمانی درحال حاضر در برخی از مراکز به صورت محدود انجام می شود البته فقط در شهر تهران و به ندرت در برخی شهرها نیز به صورت موردی انجام شده اما درحد انگشت شمار است.
متخصص نورولوژی گفت: ما تکنیک های لازم و متخصصان با مهارت در این زمینه را در کشور داریم و تنها باید امکانات و تجهیزات مورد نیاز و همچنین پوشش بیمه ای آن انجام شود تا بتوان این درمان ها را توسعه داد.
اویس قرن ضمن ارایه توضیحاتی تخصصی درخصوص کاربرد روش های درمانی سکته مغزی اظهار کرد: تزریق داروی ترومبولیتیک و تکنیک مداخله ای، دو روش درمان بیماران سکته مغزی است؛ همه بیماران سکته مغزی کاندید دریافت داروی ترومبولیتیک هستند اما به همه آنها نمی توان این دارو را داد زیرا برخی دیر مراجعه می کنند، یا از داروهای وارفارین استفاده کرده و یا فشارخون بالا دارند که برای این بیماران نمی توان از این دارو استفاده کرد.
وی افزود: همچنین همه بیماران سکته مغزی کاندید خارج کردن لخته از عروق به روش مداخله ای نیستند و حدود 20 درصد بیماران کاندید این روش هستند.
اویس قرن گفت: شاخص های آماری وجود دارد که به آن 'ان تی تی' گفته می شود که طبق آن از هر سه بیمار طبق مطالعات صورت گرفته، یک نفر از به کارگیری هر دو روش به طور همزمان بهره زیادی می برد، به صورتی که این فرد برای ادامه زندگی خود دیگر نیازی به کمک دیگران نخواهد داشت.
وی ادامه داد: همچنین طبق مطالعات قبلی افرادی که فقط درمان دارویی را دریافت کرده اند، از هر 15 بیمار یکی بهبود می یابد.
دهمین کنگره سکته مغزی از امروز دوم تا چهارم اسفندماه به مدت سه روز در سالن‌ همایش های کتابخانه ملی ایران در حال برگزاری است.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24
خازن (قسمت دوم) از فیزیک 2 يازدهم تجربي
يازدهم تجربي     دبیر : حسین ناصحی